Jak se jinak řekne filokartie?

Před časem tu J. Vávra psal o termínu "filokartie" (plné znění článku). Usoudil, že jde o nové slovo, protože je nanašel v žádném slovníku. Domnívám se, že tomu tak není a že tento výraz je skoro stejně starý jako jev, který označuje. Pan Vávra má ovšem pravdu, když píše, že tento výraz není ve slovnících. Při poslední návštěvě Vědecké knihovny jsem nahlédl snad do všech jazykových a encyklopedických slovníků, které jsou k dispozici ve studovně - nakonec ze zoufalství i do francouzské encyklopedie Universum, ačkoli francouzsky vůbec neumím. Výsledek byl docela tristní. Nejprve jsem bezvýsledně prohledal české jazykové slovníky, ale o filokartii nic neví ani osmisvazkový Slovník spisovného jazyka českého, ani dvousvazkový Akademický slovník cizích slov. Podobně všechny české encyklopedie od slavného Ottova slovníku naučného až po méně slavně skončivší encyklopedii Diderot. Skoro stejně jsem dopadl i při hledání v cizojazyčných slovnících: Duden, Brockhaus, Wielka encyklopedia powszechna, dokonce i slavná Britannica, už vzpomenutá Encyclopaedia Universum a několik dalších - všechno marné.

Nakonec jsem přece jen byl úspěšný ve dvou encyklopediích ze 70. let. Meyers Neues Lexikon, vydávaný v NDR v Lipsku, je velmi stručný: "Filokartie (z řečtiny a francouzštiny): systematické sbírání pohlednic." (Čtenář jistě tuší, že v němčině je třeba hledat heslo "Philokartie".) Mnohem podrobnější text - celé dva sloupce - věnuje heslu filokartie (filokartija) Boľšaja sovetskaja enciklopedija ve svém 27. svazku. Lze tu najít řadu zajímavých informací včetně odkazů na další literaturu.

Dnes ovšem nejsme odkázáni jen na "papírové" slovníky; máme přece internet! Po zadání hesla "philocarty" vyhledávači ale můžete být rovněž zklamáni - objeví se jen několik odkazů na stránky, většinou z Ruska a Poblatí. Avšak Google vyhledal i dvě stránky v doménách .edu a .com:

Na obou těchto stránkách se pojem "philocarty" uvádí v podstatě jen jako synonymum pro výraz "deltiology".

Tím se dostáváme k dalšímu označení pro sběratelství pohlednic: deltiologie. Nevím už, kde jsem se s tímto výrazem setkal poprvé - snad v příručce Sběratelství pohlednic. Bohužel si to dnes nemohu ověřit, protože příručku jsem měl pouze vypůjčenou z knihovny. Ale možná to bylo jinde - jinak by přece toto slovo znali kolegové, kteří příručku určitě četli.

Význam druhé poloviny slova "deltiologie" asi tuší každý, kdo absolvoval alespoň základní školu: s různými -logiemi se tam setkal nejednou. První část je odvozena z řeckého slova deltion, což je zdrobnělina z deltos - psací tabulka, přeneseně dopis. Deltiologie by podle toho měla být věda, která se zabývá pohlednicemi, resp. dopisnicemi. Tak je asi také u nás toto slovo chápáno. Bohužel ověřit si to ve slovníku je dost obtížné: ve všech vzpomenutých slovnících a encyklopediích jsem se pokusil vyhledat i tento termín, ale neuspěl jsem nikde. Tady zklamali dokonce i "soudruzi z NDR a SSSR".

Proč tedy používat ještě jiný výraz, řeknete si, my si vystačíme s filokartií a to druhé slovo teprve nikdo nezná. Inu, pravdu máte jen částečně. Termín "deltiology" se totiž rozšířil jako označení naší záliby hlavně v Americe. Proto je třeba toto slovo znát, přinejmenším v angličtině. Anglicky psané všeobecné encyklopedie je sice ignorují, ale můžete je najít v jazykových slovnících. (Klasickou řečtinu neovládám, takže etymologii tohoto slova jsem odněkud musel vyčíst - viz např. www.wordreference.com/english/definition.asp?en=deltiology, www.wordspy.com/words/deltiology.asp, www.bartleby.com/61/63/D0116300.html).

I anglicko-český slovník Lingea Lexicon 2002 tento výraz zná a překládá jej jako "sběratelství pohlednic". Když zadáte heslo "deltiology" nějakému vyhledávači, uvidíte teprve, kolik stránek najde - Google v mém počítači tvrdí, že je jich asi 35400. Při jejich prohlížení určitě najdete i tu "svou".

Přeji vám při tom hodně úspěchů.



Autor: Tomáš Homola | 21. 4. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist