Jedno slunné pohlednicové dopoledne

Nedávno jsem dostal nabídku navštívit v Pardubicích sbírku pohlednic ORBIS PICTUS a jelikož na pěknou slunnou neděli připadla i burza pohlednic konaná ve městě perníku, naložil jsem rodinu a vyrazil vstříc pohlednicovému dopoledni.

Jelikož jsem v Pardubicích na burze ještě nebyl, bylo mé očekávání v získání nějakého zajímavého kousku do mé sbírky o to větší. Rodinu, která se mnou již nějakou tu burzu absolvovala, jsem připravoval na ještě větší sběratelský chaos a ještě větší masy sběratelů toužících po ulovení nějaké " skalpu", než na jaké byli zvyklí.

Burza se konala, tedy jestli se tomu dá říkat burza. Poměrně velká restaurace, vkusně zařízená, na první pohled paráda. Mělo to jen malou chybu, v celé restauraci sedělo asi deset prodejců a z té masy sběratelů toužících po úlovku - Já a můj doprovod. Obešel jsem tedy těch pár prodejců s několika pohlednicemi na stole a nakonec mě pár pohledů přece jen zaujalo. Ovšem až do zjištění ceny, pak jsem je radši postupně selektivní metodou vracel zpátky. Přeci ale nepojedu domů, aniž bych si neudělal radost, takže jsem přeci jen pár kousků koupil. To slunné pohlednicové dopoledne už tedy nebylo tak pohlednicové.

A tak jsme trošku zklamaní vyrazili na zámek do muzea pohlednic Orbis pictus. Expozice se nachází ve dvou sálech sklepení severního křídla pardubického zámku. Musím říci, že po vstupu do těchto prostor se ocitnete v pohlednicovém ráji. U vchodu se vás velice ochotně ujme milá a příjemná paní, která vás s úžasnou grácií a elegancí provede sbírkou.

Z odborného výkladu jsme se dozvěděli, že sbírka pohlednic Orbis pictus je úctyhodným celoživotním sběratelským dílem paní Květuše Veselé a je v současnosti největší sbírkou pohlednic v České republice. Sbírka obsahuje na 300 000 kusů pohlednic a je koncipována jako exkurs historickým vývojem pohlednic na našem území. Pohlednice jsou řazeny chronologicky v tématických celcích od předchůdců pohlednic až po pohlednice vydané po roce 1989. Při výstavě můžete shlédnout téměř 4 000 pohlednic, které jsou pravidelně obměňovány. To na ukázku malý výtah z nám poskytnutého výkladu.

A co naše prohlídka? Hodně se protáhla a i pro ostatní členy rodiny byla úžasným zážitkem. Na závěr mě zaujala otázka mé školou povinné dcery, jak je možné, aby jeden člověk mohl vybudovat takovou překrásnou sbírku . Co vy na to ?

Já vím jen jedno, díky paní Veselé a Východočeskému muzeu v Pardubicích se slunné dopoledne opět stalo pohlednicovým a já odjížděl spokojeně domů ke své malé sbírce s obrovským odhodláním ve sbírání pohlednic pokračovat.

A co říci na konec? "Paní Veselá, nezbývá nic jiného, než před Vámi a Vaší sbírkou hluboce smeknout!Autor: Martin Míča | 2. 5. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2019 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist