Nákup a prodej na zahraničních aukčních serverech - www.eBay.com

Rozšiřování sbírky je možné realizovat mnoha způsoby - výměnou s kolegy sběrateli, nákupem na burzách a dalších akcích, návštěvou antikvariátů a specializovaných prodejen, inzercí v časopisech, nové pohlednice samozřejmě koupíme v prodejnách tisku a papírnictvích. Přesto nemusí být všechny požadavky uspokojeny a v tomto případě mohou pomoci specializované aukční servery.

Dovolím si shrnout zkušenosti s aukčním serverem zahraničním - www. eBay.Com. Ne že bych nebyl patriot, ale doposud jsem na těch českých nenašel nic vhodného do mé sbírky.

www.eBay.com

eBay představuje aukční server, který je postaven na skutečném a fungujícím obchodním modelu - nesoudím tak podle finančních zpráv, ale podle toho, jak na mě služby a provoz serveru působí.

Pokud chcete na eBay obchodovat, musíte se zaregistrovat. Základní (a pro někoho možná podstatnou) podmínkou je nutnost vlastnit mezinárodní platební kartu, protože při registraci je nutné číslo karty vložit. Důvod zjistíte velice rychle - za vše se platí.

Základní sazba za vložení aukce je 0.35 USD. Je nutné zvolit období platnosti aukce (1 až 10 dní), region, samozřejmě vyvolávací cenu a další doplňující údaje. Při zadávání aukce si dávejte pozor na to, které volby zaškrtáváte - příplatky jsou např. za desetidenní aukci, vylepšené grafické počítadlo, zařazení aukce do další kategorie atd. Kromě klasické aukce můžete prodávat i za fixní částku - tato možnost se hodí spíše pro prodejce, kteří si takto mohou založit jednoduchý internetový obchod.

Ke každé aukci je možné doplnit obrázek. Pokud však nemáte možnost uložit obrázek někde na internetu, musíte za jeho hostování také zaplatit. Využijte tedy případně nějaký freehosting pro Vaše obrázky.

Důležité také je, že kromě všech poplatků za vložení aukce se v konečném vyúčtování promítne i cena, za kterou položku prodáte - strhává se určité procento z této částky.

Kvalitu serveru poznáte na doplňujících službách. Např. při vlastním přihazování v aukci Vás systém pomocí e-mailů upozorňuje, pokud Vás někdo "předběhl". Při zadávání aukce se zadává také minimální částka, o kterou se aktuální cena navyšuje. Při příhozu Vám systém nabídne nejnižší možnou částku, ale máte samozřejmě možnost zadat částku vyšší. V tomto případě to ale neznamená, že by se cena na tuto částku navýšila, částka představuje pouze Váš limit pro příhozy. Pokud tedy jiný uživatel přihazuje, systém využije tuto Vaši maximální hodnotu a přihazuje místo Vás - a protože jste zadali částku dříve, má Vaše nabídka přednost.

Každý měsíc dostanete e-mail s vyúčtováním a systém sám uplatní požadavek na platbu z Vámi uvedeném účtu. Starat se tedy nemusíte o nic - snad jen o dostatek financí na účtu.

Pro úplnost ještě uvedu některé další služby, které byste jistě u podobného serveru předpokládali: vyhledávání aukcí podle klíčových slov, možnost zařazení určitých aukcí do osobního seznamu, zasílání upozorňujících e-mailů o blížícím se konci aukce. Poslední novinkou je možnost stažení a instalace doplňující lišty do Vašeho internetového prohlížeče s přímým napojením na Váš eBay účet. Lišta Vám umožní rychlý přechod na Vaši osobní stránku, přehled běžících aukcí a mnoho dalších funkcí.

eBay je serverem mezinárodním (což je na internetu v podstatě každý server). Vyzkoušejte tedy i jeho další lokalizace: www.ebay.co.uk, www.ebay.de, www.ebay.it atd. Myslím, že především německá verze by mohla být pro našince užitečná.

Na závěr se pokusím stanovit několik základních pravidel pro obchodování na zahraničních aukčních serverech - nejsou to žádná dogmata, pouze poznatky nabyté praxí.

Prodej:

  • Dobře vybírejte, co chcete prodat - pokud nemáte jistotu, že Vaše pohlednice je dostatečně zajímavá, neriskujte.
  • Nezapomeňte do ceny promítnout i další náklady, především poplatek za vložení aukce.
  • Nenasazujte cenu příliš vysoko - raději zadejte menší cenu odpovídající minimální ceně u nás či cenu, která je pro Vás nejnižší akceptovatelná. Možná někdy budete tratit (položka se prodá za vyvolávací cenu), ale zcela jistě jindy nalákáte kupující právě nízkou cenou. Uvědomte si, že ceny, které vidíte u podobných aukcí, neznamenají, že se za ně položka skutečně prodá.
  • Cenu za poštovné vždy uvádějte v odpovídající výši - opět tím nalákáte kupující (více se dočtete níže).
  • Informujte kupující, jakým způsobem chcete obdržet platbu. Osobně doporučuji vyžadovat zaslání hotovosti v obálce, eventuálně v doporučeném dopise. Jakákoliv jiná varianta skoro vždy znamená další náklady. Např. při uplatnění šeku z ciziny v mojí bance (jinde to jistě nebude jiné) se platí povinný poplatek za transakci 1% z inkasované částky, minimálně však 80 Kč, pro malé částky je to opravdu nevýhodné. Převody peněz přímo z účtu na účet jsou v podstatě možné, ale např. Američané tyto nabídky zcela ignorují a Evropané je zavrhují jako příliš nevýhodné. Jistou možností převodu peněz jsou cestovní šeky, šeky American Express či využití celosvětové sítě pro zasílání peněz Western Union (v tomto případě však někdo musí zaplatit nemalé poplatky za službu). Nikdy však nedostanete peníze v původní měně, ale jen v českých korunách. To má hned dva důsledky: 1) zcela jistě najdete směnárnu, kde Vám nabídnou lepší kurz pro výměnu peněz, 2) drobné cizí mince a bankovky se mohou hodit na Vaše platby do zahraničí.

Koupě:

  • Dobře vybírejte, co chcete koupit - občas se vyplatí počkat s přihazováním, pokud se položka neprodá napoprvé, je šance že prodávající cenu sníží.
  • Při nákupu si ověřte cenu za poštovné. Podle mého názoru se někteří zahraniční prodejci snaží "zahojit" právě na poštovném - např. často najdete cenu za zaslání jedné pohlednice kolem 3 USD, i když my jsme schopni odeslat stejnou zásilku kolem 15 Kč.
  • Nesnažte se zaplatit převodem z účtu na účet do zahraničí - poplatky za platbu jsou nehorázné.

Obecně:

  • Pokud cokoliv koupíte či prodáte, kontaktujte opačnou stranu co nejdříve - součástí aukčních serverů je hodnocení jednotlivých účastníků aukcí, jedním z podstatným hledisek hodnocení je právě rychlost komunikace. Často je také požadována reakce po ukončení aukce např. do tří dnů, jinak prodávající zruší platnost a zkritizuje Vás.
  • Po dovršení transakce nezapomeňte ohodnotit druhou stranu, "navnadíte" tím druhou stranu k témuž.
  • Pravděpodobně se Vás bude protistrana ptát, zda je možné platit prostřednictvím služby PayPal. Bohužel v České republice tato služba nefunguje.
  • Nebojte se zasílání hotovosti. Pokud zasíláte větší částku, pošlete ji v doporučeném dopise.
  • Pokud máte dobrého známého v cizině a často nakupujete i prodáváte, pokuste se s ním domluvit na spolupráci - pokud žádná jiná varianta placení nepřichází v úvahu, nechte si k němu zaslat platbu. Podobně může místo Vás zaplatit z tohoto imaginárního účtu. Kromě ušetření starostí má tato varianta dalšího výhodu - je rychlá. Např. předvedení peněz pomocí služby PayPal je otázkou několika málo dnů (nejčastěji během dvou). Jediné, co potřebujete pro tuto transakci vědět, je e-mail protistrany.

V budoucnu se můžeme podívat i na další podobné servery (www.delcampe.com, www.playle.com, atd). Dovolím si ovšem tvrdit, že eBay je z těch, které jsem vyzkoušel, nejlepší. Není sice nejlevnější, ale nic není zadarmo. A pokud uskutečníte nějaký obchod, nezapomeňte se s námi podělit o své zkušenosti.



Autor: Petr Zaoral | 4. 5. 2004

Komentáře

Pěkný článek

Pár postřehů z mé účasti na eBay

placení na eBay

oprava

Re: placení na eBay

Re: placení na eBay

Re: placení na eBay

ebay

Zkušenosti s EBay

ebay

Kšefty a kšeftaři

názor

Výměna nefunguje

výměna funguje

Vymena - priklad

výměna

Penize jsou proste lepsi a univerzalnejsi nez vyme

nevím o koho jde

Pro pripomenuti

Výměny

Moje metoda je take dobra ;-)

není to osobní - je to názor

Zadny problem...

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist