POHLEDNICE – historie lístků, které zmenšily svět

Začátkem listopadu vyšla kniha POHLEDNICE - historie lístků, které zmenšily svět. Jedná se o rozsáhlou celobarevnou publikaci (208 stran, velký formát 23 x 32 cm), která u nás v tak velké záběrové šíři dosud chyběla, a proto by se měla stát nepostradatelnou pomocnicí pro každého sběratele pohlednic, muzejního pracovníka, archiváře a také všech přátel historie a drobných tisků.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kniha shrnuje sedmileté bádání o vzniku, vývoji a proměnách pohlednicové tvorby. Její autor Roman Karpaš stál u vzniku dnes již sedmnáctisvazkové edice Album starých pohlednic, a tak jeho rukama prošly statisíce různých, někdy i velmi vzácných exemplářů ze soukromých i muzejních sbírek, z nichž vybral na pět stovek nejlepších a nejzajímavějších do nové knihy.

Ta přináší mnoho dosud nepublikovaných faktů, medailony předních producentů, klíč k určování grafických technik, časovou linku pro dataci pohlednic a mnoho dalších užitečných informací. Speciální kapitoly se věnují formátům, různým druhům kolorování, vydavatelským značkám i šíření pohlednic a sběratelství. Připojen je i rozsáhlý seznam vydavatelů a slovník základních pojmů pro filokartisty.

Téměř půldruha století trvající vývoj pohlednic je nově periodizován a provází ho množství reprodukovaných typických příkladů. Nemůže chybět tzv. nejstarší česká pohlednice z roku 1873 zobrazující vrchol Sněžky, která ovšem není česká, nýbrž německá (horou prochází po staletí zemská hranice) a není to ve skutečnosti ani pohlednice, ale přítisk na korespondenční lístek. Na pravou míru jsou uvedeny i další zažité omyly a nepřesnosti. Reprodukované příklady pocházejí z celé České republiky a částečně i z přilehlých zemí - Německa, Rakouska, Slovenska a Polska. Vývoj je dotažen až do současnosti a končí elektronickou pohlednicí, které bude patrně patřit nadcházející éra.

V knize najdete i několik příběhů, které psal sám život. Dočtete se například o pašování pohlednic do severočeského Frýdlantu ze sousedního Saska, o téměř celoživotním boji s tupou byrokracií jednoho z nejznámějších meziválečných producentů fotopohlednic holického Karla Čudy, patáliích německého majitele Bromografie Sadská po nástupu Hitlera k moci a odvetných opatřeních československých úřadů, o téměř špionážní akci Dalibora Kusáka z Fototypie Vyškov, který přivezl z vybombardovaných Drážďan plány stroje na hromadnou výrobu pohlednic, a mnoho dalších zajímavostí. Medailony našich nejznámějších výtvarníků jako byl např. Alfons Mucha nebo Vojtěch Preissig i dnes již pozapomenutých tvůrců (Pavel Körber, C. V. Muttich, Jaroslav Šetelík ad.) přinášejí mnoho dosud nepublikovaných podrobností z jejich života a hlavně aktivit spojených s vydáváním pohlednic. Totéž je možno říci o našich předních fotografech. Reprodukováno je např. netypické vánoční přání Josefa Sudka. František Drtikol je zastoupen poetickým snímkem z cyklu Dvorky a dvorečky pražské, neboť akty, které ho proslavily po celém světě, se nesměly podle tehdejších zákonů na pohlednici objevit.

Rozsáhlý oddíl je věnován výrobě pohlednic. Čtenář nahlédne do tajů tiskařského řemesla a různých reprodukčních technik, které způsobily obrovskou rozmanitost tvorby tak typickou pro takzvanou zlatou éru pohlednic, jež vrcholila kolem roku 1905. Tehdy byly pohlednice nejrozšířenějším obrazovým médiem přibližujícím i vzdálené a exotické kraje a skutečně tak svým způsobem zmenšily svět, jak je uvedeno v podtitulu knihy. Nejen sběratelé jistě ocení klíč k určování tiskových technik s mnoha příklady, který umožní i laikům proniknout hlouběji do mnohotvárnosti polygrafického zpracování. Jiné ukázky dokumentují vynalézavost našich předků při práci s papírem i šíři dalších používaných materiálů. Reprodukovány jsou pohlednice dřevěné, kovové, se skleněnými perličkami nebo drtí, malba na hedvábí, koláže z přírodnin a nejrůznější kombinace. Vzpomenuty jsou i lístky voňavé a zvukové. Z novodobých nápadů připomeňme alespoň meteorologickou pohlednici opatřenou ploškou měnící barevnost podle vlhkosti vzduchu.

Poslední oddíl je věnován sběratelským spolkům v minulosti i současnosti, výstavám a publikacím o pohlednicích a kniha končí kapitolou Mezi kýčem a uměním charakterizující krajními póly, mezi nimiž se výroba pohlednic pohybovala a patrně i nadále pohybovat bude.

Publikace vydaná v malém nákladu (MOC 880 Kč) může být i hodnotným vánočním dárkem.

Vydalo Nakladatelství RK
Autor Roman Karpaš
Formát 23 x 32 cm
208 stran
Maloobchodní cena vč. DPH 880 Kč

Objednávejte online v e-shopu.



Autor: Roman Karpaš | 16. 11. 2005

Komentáře

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist