Pohlednice Jakuba Demla a Františka Bílka

V době okolo roku 1900, kdy česká kultura vůbec zažívala rozkvět, došlo k setkání dvou výjimečných tvůrců - římskokatolického kněze a básníka Jakuba Demla (1878 - 1961) a sochaře a grafika Františka Bílka (1872 - 1941).

Ze strany Demlovy se jednalo nepochybně o okouzlení Bílkovou mystickou a symbolistní tvorbou a na několik let se J. Deml stal Bílkovým propagátorem a v neposlední řadě i občasným "obchodním agentem", který občas sochaři obstarával zakázky. Již v roce 1904 vydal J. Deml knihu esejí Slovo k Otčenáši Františka Bílka (a byla to vůbec první vydaná Demlova kniha) a Bílkovými kresbami byly ilustrovány některé z mnoha dalších Demlových knih. Jedním z vedlejších plodů vzájemné spolupráce je i sada pohlednic s náměty Bílkových děl, které Jakub Deml vydal v Tasově. Nevím, kolik těchto pohlednic bylo vydáno celkem, ale i těch 9, které jsem získal, pěkně ilustrují Demlovu úlohu Bílkova "obchodního agenta".

Jsou to v první řadě pohlednice s námětem tzv. babické korouhve. Ta vznikla někdy v letech 1909-1911, kdy J. Deml pobýval u svého přítele babického faráře P. Josefa Ševčíka, který též tuto Bílkovu práci zaplatil (stejně jako dělal mecenáše jiným Demlovým projektům). Po letech chátrání na babické faře bylo toto jedinečné dílo restaurováno péči třebíčského muzea, kde je nyní i uloženo. Na třech mě známých pohlednicích je zachycen líc korouhve s portrétem Krista (vytištěný rudohnědě), rub korouhve s portrétem Pany Marie a nápisem Matko (tištěný modře) a detail této strany (rovněž modře tištěný).

Babická korouhev
Babická korouhev

V letech 1914-1918 bydlel J. Deml u svého švagra J. Kryštofa v Jinošově (u Náměště n. O.), kde lze na místním hřbitově nalézt náhrobky, jež jsou Bílkovým dílem. Ty jsou námětem dalších čtyř Demlových pohlednic. Jedná se jakési dvojice, vždy Bílkova přípravná kresba a pak fotografie hotového náhrobku, konkrétně náhrobku Jana Kryštofa s polopostavou světice (snad opět Panny Marie) a nápisem UTONULA JSEM V TVÉ JEDINOSTI, a náhrobek Matyldy Demlové s polopostavou Krista a nápisem CHVÁLÍM TEBE PANE OTČE NEBE ZEMĚ. Zbylé dvě pohlednice obsahují Bílkovy ilustrace k Demlově knížce Slavík sv.Bonaventury a ke knize Fr. Kopečka Světla utonulá.

Babická korouhev
Babická korouhev

Jak jsem již uvedl, nevím zda a kolik dalších pohlednic s náměty Bílkovými (či jinými) J. Deml vydal. Snad ještě více, neboť vydávání pohlednic mělo v Demlově rodině jistou tradici. Jsou totiž známy pohlednice Tasova vydané otcem J. Demla, rovněž Jakubem, který byl v Tasově obchodníkem, a bratrem J. Demla Antonínem, místním poštmistrem. Nevím ani, kdy byly pohlednice vydány, snad počátkem 20. let 20. století (jediná mně známá poštou prošlá pohlednice je odeslána z Tasova 5. srpna 1924). V rámci tvorby obou umělců se sice jistě jedná jen o marginálii, ale pro sběratele pohlednic i obdivovatele Bílkova a Demlova díla, zajímavou.

Deml i Bílek patřili přes svou proslulost k outsiderům české kultury a vypadá to, že tento úděl se s nimi vleče dále. Velice bych uvítal, pokud by někdo ze čtenářů Filokartie mohl můj článek doplnit dalšími poznatky.



Autor: František Gregor | 28. 10. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist