Pohlednice mezi roky 1910 - 1914

Módní vlna, která provázela vznik prvních pohlednic, se převalila neuvěřitelnou energií a byla ta tam. "Zlaté období", které probíhalo na přelomu 19. a 20. století, se stalo pro pohlednice obchodně velmi úspěšné. Nic netrvá věčně a proto zákonitě musel následovat ústup z dřívějších pozic. S opadajícím zájmem o pohlednice zároveň skončila i první velká vlna sběratelství.

Na přesném datu, kdy se tomu stalo, se dodnes neshodne ani odborná literatura. Sám jsem toho názoru, že toto období určitě neskončilo rokem 1905, jak uvádí některé odborné prameny, ale až o několik let později. Nakonec i ve tvorbě místních pohlednic, které jsou mi známy, se začíná projevovat pozvolná snižující úroveň v technickém, ale i v celkovém provedení, někdy okolo roku 1910.

Pohlednice se samozřejmě prodávaly a používaly i nadále, ale jejich celkovou tvorbu již bohužel provázela jen stagnace a uniformita. Malý zájem se projevil i na tom, že se téměř přestaly používat některé dříve běžně užívané postupy, ale i tiskové techniky. Například tisk litografií se stal pro produkci pohlednic příliš drahý a nezajímavý. Nejčastěji používanou tiskovou technikou tak i nadále byl světlotisk. Jednalo se o tiskovou techniku, která byla poměrně dostupná a z hlediska výroby nenáročná. Někdy se u této techniky používalo rovněž kolorování.

Stejná pravidla, která platila pro každé další zboží, se svým způsobem plně projevila i u tisku nově vydávaných pohlednic. Vše přímo záviselo na velikosti poptávky. Vynucená snaha na celkových úsporách se takto jen zákonitě musela promítnout na snižující se celkové úrovni u nově vydávaných pohlednic.

Výroba a obchod zareagovaly okamžitě. Můžeme konstatovat, že výrobci se zaměřovali převážně na tu nejlevnější a nejjednodušší produkci, která byla zaměřena na běžnou komerci.

Podobná situace se časově projevila u nově vydávaných pohlednic i v dalších zemích Evropy. Rovněž zde již můžeme marně hledat někdejší pestrost některých dříve často používaných a oblíbených typů pohlednic.

Například zde téměř zmizely koláže. Tyto pohlednice patří mimochodem mezi ty, které jsou dodnes sběratelsky velmi vyhledávané. Stejná situace se plně projevila například i u tlačených pohlednic. Zcela se zde vytratila dřívější originalita jednotlivých tvůrců. Marně hledáme různé doplňky, které před tím často pomáhaly zvyšovat výtvarnou úroveň pohlednic. Jako jednu z mnoha ukázek toho co již v nové produkci chybí je například zdobení pomocí různých okrasných prvků. Mezi ně můžeme zařadit různé ozdobné nápisy, rámečky, květiny atd. I forma technického provedení u většiny pohlednic byla na velmi podobné úrovni, jen se měnily náměty jednotlivých obrázků.

Rovněž z hlediska bohatosti používaných motivů nedošlo k žádnému podstatnému zlepšení. Na místopisných pohlednic již chybí skupinky pózujících lidí, které dříve často oživovaly jednotlivé obrázky.

Produkce se zde bohužel až na výjimky soustředila převážně na osvědčené celkové záběry, případně na hlavní dominanty. Malé uličky nebo drobná zákoutí se tak na pohlednicích vyskytují jen sporadicky.



Autor: Miroslav Maloušek | 28. 6. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist