Pohlednice s natištěnou známkou podruhé

Před časem jsme přinesli zprávu o vydání nových pohlednic s natištěnou poštovní známkou. Dnešní příspěvek má za cíl jednak doplnit a upřesnit informace, které byly v tomto článku uvedeny, jednak upozornit na novinky.

Jak to bylo s pohlednicemi vydávanými Československou poštou

Když jsem psal o pohlednicích vydávaných Čs. poštou v 50. létech, neměl jsem k dispozici žádnou literaturu o nich. Spoléhal jsem s pouze na to, co jsem si přečetl před mnoha léty a zapamatoval si do dnešních dnů. Nedávno se mi ale podařilo v antikvariátu získat katalog československých celin vydaný Zväzem slovenských filatelistov, jehož jedna kapitola je věnována právě těmto pohlednicím. Tato příručka vyšla v nákladu 2000 kusů, ale od jejího vydání už uplynulo skoro 20 let. Obávám se, že mimo okruh filatelistů není příliš dostupná; zřejmě bude dost obtížné najít ji i v českých veřejných knihovnách. Proto bych rád s její pomocí "uvedl na pravou míru" a doplnil údaje z předchozího článku.

Katalog rozlišuje tři druhy pohlednic: propagační poštovní pohlednice, fotografické - černobílé a umělecké - barevné. První skupina zahrnuje celkem 82 různých pohlednic. Nejstarší dvě byly vydány poštou Slovenského státu v r. 1941 k 80. výročí Memoranda národa slovenského a v roce 1945 byly známky na nich opatřeny ručním přetiskem "Československo". Sběratele místopisných pohlednic budou více zajímat dvě série po 32 pohlednicích, vydané v letech 1949 a 1950. Podobají se fotografickým pohlednicím ze druhé skupiny. Fotografie jsou ale vytištěné hnědozelenou barvou - tisková technika není uvedena. Pohlednice jsou průběžně číslovány od 1 do 64. Novější série je vydána ve spolupráci s nakladatelstvími Orbis a Tatran. Dále pak vyšla v roce 1962 série 8 pohlednic u příležitosti Světové výstavy poštovních známek Praga 1962 (ukázka viz předchozí článek) a konečně o rok později poslední série 8 pohlednic s reprodukcemi děl Maxe Švabinského (1873 - 1962). Série vydaná u příležitosti filatelistické výstavy tedy nebyla jediná po tzv. měnové reformě, jak jsem se domníval.

Největší a pro většinu z nás asi nejzajímavější je druhá skupina. V letech 1950 až 1953 vyšlo celkem 37 sérií pohlednic (katalog je čísluje I až V, Va, VI až XXXVI), které se od tehdejší běžné produkce nakladatelství Orbis a Tatran liší víceméně jen natištěnou známkou v nominální hodnotě 1,50 Kčs s portrétem K. Gottwalda. Fotografie jsou černobílé, v jedné sérii tónované dohněda. Adresní strana včetně známky je tištěná v různých odstínech tmavohnědé barvy většinou hlubotiskem, několik prvních sérií knihtiskem a jedna ofsetem. Rozměry pohlednic jsou (přibližně) 14 x 9 nebo 14,5 x 10 cm, jedna série má velikost 15,5 x 10,5 cm. Všechny tyto pohlednice lze považovat za místopisné - jedna série ovšem "v duchu doby" přináší obrázky z Nové huti Klementa Gottwalda.

Celkový počet těchto pohlednic podle katalogu je 1079. Některé snímky se ale opakují ve více sériích (jeden z motivů hradu Lipnice nad Sázavou dokonce ve čtyřech). Celkem v 31 sériích vydaných ve spolupráci s nakladatelstvím Orbis vyšlo 883 pohlednic se 792 různými fotografiemi z českých zemí, v nakladatelství Tatran 196 pohlednic ze Slovenska - zde se pouze jednou opakuje jeden snímek z Banské Bystrice. Různá vydání pohlednic se stejným obrázkem ale nejsou totožná - lze je rozlišit někdy podle formátu, vždycky podle detailů na adresní straně.

Do poslední skupiny patří 12 sérií pohlednic s reprodukcemi děl slovenských umělců. Pošta je vydala rovněž v letech 1950 - 1952 ve spolupráci s Družstvem výtvarných umelcov Tvar. Tyto pohlednice mají vytištěnou stejnou známku jako fotografické pohlednice. Katalog ale uvádí, že současně s tím byly vydány stejné pohlednice bez natištěné známky. Z celkového počtu 155 pohlednic se v 11 případech opakuje vždy na dvou pohlednicích stejný motiv; pohlednice se liší pouze textem "Blahoželanie k meninám", resp. "Blahoželanie k sviatku". Celkem tedy existuje 144 různých motivů. Pro sběratele místopisných pohlednic je zajímavá II. série - tatranské pohlednice (18 druhů).

Použitá literatura:
Martinka, F. a kolektív: Celiny Československa 1945 - 1987. Filatelistické state 20. Zväz slovenských filatelistov, Bratislava 1987.

V seznamu literatury v tomto katalogu je uvedena jiná příručka vydaná ve stejné edici, která se věnuje speciálně pohlednicím s natištěnou známkou - tu ovšem nemám k dispozici: Bartoň, O. - Olah, J.: Československé pohľadnice s natlačenou známkou 1950 - 1953. Filatelistické state 4. Zväz slovenských filatelistov, Bratislava 1982. Z textu v katalogu navíc vyplývá, že vydání těchto pohlednic bylo průběžně oznamováno ve Věstníku spojů. Ten by pro mnohé z nás mohl být přece jen dostupnější.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Hamr na Jezeře - Zotavovna ROH - Jezerka. Pohlednice s natištěnou známkou, 14,5 x 10 cm, černobílá bromograqfie / hlubotisk. Vydala Čs. pošta a nakladatelství Orbis Praha 15. 8. 1952 (kód na pohlednici udává září 1952). Podle katalogu pohlednice č. XII/5.

Dnešní ukázka je zajímavá i tím, že pohlednice byla odeslána v době tzv. měnové reformy v červnu 1953. Známka vytištěná na pohlednici už nebyla platná; až do vydání nových poštovních známek (18. června) bylo možno použít známky platné před 1. červnem v poměru 1:50 - tedy na pohlednici by bylo nutno nalepit známky v nominální hodnotě 15 Kčs. Druhou možností bylo zaplatit poštovné hotově při podání. Této možnosti využily i odesilatelky, jak o tom svědčí vedle známky připsaná poznámka inkoustovou tužkou "hotově 30 h".

Česká pošta vydala další pohlednice

V Poštovním věstníku č. 6/2006 vydaném dne 12. května se objevilo sdělení č. 29, ve kterém se mj. píše: "Ministerstvo informatiky České republiky vydá dne 31. května 2006 výplatní poštovní známku Lipový list - národní symbol v nominální hodnotě 10 Kč určenou výhradně pro přitištění na pohlednice." Přibližně před týdnem pak byla na stránkách České pošty aktualizována tabulka pohlednic s natištěnou poštovní známkou (viz http://www.cpost.cz/data/cz/filatelie/pohlednice.xls) - bylo do ní doplněno patnáct dalších položek, vesměs místopisných pohlednic (s jednou výjimkou poštovního dostavníku). Na dvanácti z nich se opakuje stejná známka s motivem lipového listu v nominální hodnotě 7,50 Kč, jaká se objevila už na první sérii z prosince 2005, na dalších třech pak nově vydaná desetikorunová.

Zdá se tedy, že pošta bude ve vydávání takových pohlednic pokračovat. Bohužel je neoznamuje ve svém věstníku, ale jejich seznam v excelovské tabulce snad bude průběžně doplňován. Vzhledem k tomu, že všech 15 nových pohlednic bylo do tabulky doplněno současně, můžeme předpokládat, že byly také současně vydány, a to 31. května tohoto roku.



Autor: Tomáš Homola | 20. 6. 2006

Komentáře

Nové pohlednice s natištěnou známkou

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist