Příroda - fauna

Význam přírody pro svoje přežití si člověk uvědomuje stále více, v naší filokartii to však znát není. Sběratelství pohlednic s náměty přírody je stále záležitostí jednotlivců, kteří sbírají pohlednice fauny nebo flóry.

Příroda je ale velké téma a nabízí i specializovaná a náročná témata, jako např. ohrožené druhy nebo ochrana přírody. Ty zatím na své zpracování čekají.

Dalším ne příliš vyhledávaným druhem pohlednic je myslivost. Dominantním motivem je samozřejmě myslivec, většinou s puškou, někdy s ulovenou zvěří nebo se psem. Většinou jde o barevné kreslené pohlednice z období do druhé světové války, po ní jsou myslivecké pohlednice u nás vydávány jen málo.

Fauna

Faunou se rozumějí všichni živočichové na zemi. Ve sbírkách ale největší zastoupení mají především kočky, koně a psi. Tato zvířata patřící mezi domácí miláčky neztrácejí na oblibě ani mezi sběrateli.

Samozřejmě faunou nejsou jen domácí zvířata. Řada nakladatelství vydává celé série zvířat, ptáků, ryb, plazů, motýlů a brouků, zobrazovaných buď v přírodě nebo v zoologických zahradách.


Pohlednice zachycují zvířata v jejich přirozených prostředí, akcích a situací nebo v situacích uměle navozené člověkem.


Po roce 1989, kdy došlo k uvolnění podnikání, nabídka pohlednic se zvířaty naplnila stojany prodejců. Tyto moderní, současné pohlednice má v oblibě hlavně mládež, především takové, kde jsou zvířata v nějaké komické situaci, případně s rekvizitami a doplněna humorným textem.

Některé sbírky mohou být úzce specializované jen na jeden druh nebo řád zvířete. Např. kočky, šelmy apod.

Přednost se dává jednozáběrovým pohlednicím, ale hlavně u zvířat ze ZOO je to problém, protože nakladatelé vydávají většinou vícezáběrové.


Třídění sbírky je opět abecední, ale zvláště u nespecializovaných sbírek je doporučeno třídit je nejprve podle řádu, druhů apod.

Každá pohlednice by měla mít pro zobrazované zvíře latinské jméno, aby nedocházelo k záměně jednotlivých druhů. A proto i zde jsou nezbytným pomocníkem atlasy a klíče k určování zvířat.



Autor: Jan Vávra | 5. 11. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist