Specifika sběratelství pohlednic letadel

Při dokončování rozhovoru s panem Otáhalem, vydavatelem pohlednic s letadly, jsem si uvědomil, že by snad pro sběratele pohlednic klasických oblastí mohlo být zajímavé dozvědět se více o specifických "problémech" sběratelů pohlednic s letadly, vrtulníky, letišti a vůbec všeho spojeného s letectvím.

Základním kritériem pro dělení v této oblasti je to, zda je pohlednice typu "airline issued" (vydaná leteckou společností) nebo "publisher issued" (vydaná komerčním vydavatelstvím).

Všeobecně sběratelsky uznávanější jsou pohlednice vydané leteckými společnostmi. Důvodem pro jejich vydávání je samozřejmě reklama společnosti a nalákání zákazníků malými dárky. Zájemcům o letectví pak usnadňují poznávat historii jednotlivých leteckých společností a typy letadel, které používají. Tím je však také omezen rozsah typů, které tyto pohlednice zobrazují - samozřejmě že vidíme jen ty typy, které společnost používá nebo používala. Bohužel v poslední době směrují letecké společnosti, podobně jako v jiných odvětvích, finanční prostředky více do prezentace na internetu a jiných médiích než do vydávání nových pohlednic.


Boeing "Strato" Clipper, vydala společnost Pan American World Airways

I pohlednice vydané komerčním nakladatelstvím mají své místo. Kromě toho, že rozšiřují nabídku typů letadel a leteckých společností, mají podle mne i jednu další užitečnou vlastnost - lákají nové sběratele. Důvod je jasný - těchto pohlednic je více a dají se snadněji sehnat, např. ve specializovaných prodejnách a na různých leteckých akcích. I nakladatelství vydávající leteckou literaturu a časopisy často rozšiřují svůj sortiment o letecké pohlednice.


Boeing 720, Aerocondor Colombia, vydavatelství MoviFoto

Z korespondence se sběrateli jsem vyrozuměl, že většina z nich začínala sbíráním obou typů. Postupem času (a s nárůstem sbírky) se většina přeorientovala pouze na pohlednice vydané leteckými společnostmi. Samozřejmě že řada z nich stále sbírá oba dva typy. Častým důvodem pak je, že se zaměřují na konkrétního dopravce či určitý typ letounu, který se na pohlednicích od společností objevuje zřídka či vůbec.

Specifickým sběratelským zájmem z oblasti letectví jsou pak pohlednice letišť. Bohužel v této oblasti nemám žádné konkrétní zkušenosti, předpokládám však, že se zde mísí zájem o letectví a o cizí země.


Letiště Oděsa, vydala společnost Aeroflot

Jako výchozí rozcestník s odkazy na sběratele a vydavatele mohou posloužit mé stránky věnované pohlednicím s vrtulníky resp. příslušná stránka Collectors & Links.

A začínajícím sběratelům mohu doporučit stránky českého vydavatele pohlednic pana Otáhala: http://okc.dmm.cz. Ten kromě pohlednic z vlastního vydavatelství nabízí i stovky pohlednic dalších našich i zahraničních producentů, v menší míře i pohlednice přímo od společností, zájemcům pak pravidelně zasílá e-mailový zpravodaj s aktuální nabídkou a novinkami.



Autor: Petr Zaoral | 20. 5. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist