Staronová novinka: pohlednice s natištěnou známkou

Před časem oznámila Česká pošta jako novinku vydání pohlednic s natištěnou známkou. Článek, kterým o tom informovala v prosinci veřejnost, můžete najít na této adrese. Vydání poštovních známek, které jsou na pohlednicích natištěny, bylo oficiálně oznámeno v Poštovním věstníku č. 12/2005, vlastní vydání pohlednic oznámila Česká pošta pouze výše uvedenou tiskovou zprávou. Na internetových stránkách České pošty nicméně je k dispozici i přehled vydaných pohlednic ve tvaru excelovské tabulky. Lze snad doufat, že tato tabulka bude průběžně aktualizována stejně jako seznamy ostatních celin (dopisnic, obálek s natištěnou známkou a aerogramů) vydaných Českou poštou.

O úplnou novinku ale zdaleka nejde. Nebudeme se zde teď zabývat pohlednicemi, které byly masově vydávány např. v SSSR - i ti, kdo je nemají ve svých sbírkách, se s nimi jistě pravidelně setkávají na sběratelských burzách, v nabídce antikvariátů a podobně. I v Československu bylo počátkem 50. let vydáno (údajně asi 1500 druhů) černobílých fotografických pohlednic s natištěnou známkou v nominální hodnotě 1,50 Kčs s portrétem K. Gottwalda. Pohlednice byly v českých zemích vydávány nakladatelstvím Orbis a až na natištěnou známku se nijak podstatně neliší od ostatní tehdejší produkce tohoto nakladatelství.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Kliknutím zobrazíte větší obrázek
České Švýcarsko - Ďurišova soutěska - Přístav. Pohlednice s natištěnou známkou, 14,7 x 10,5 cm. Orbis, Praha, okolo 1950.

Pohlednice s natištěnou známkou asi nikdy nebudou přinášet takovou pestrost námětů jako ty "obyčejné". Jejich prodejní cena je pochopitelně vyšší o nominální hodnotu natištěné známky. Pokud tedy jsou takto vydávány místopisné pohlednice, objevují se na nich převážně náměty z míst, kde je předpoklad, že se náklad podaří v relativně krátké době vyprodat. Přesto na pohlednicích z počátku 50. let nacházíme i místa, která jsou sice turisticky atraktivní, ale zdaleka nepatří mezi nejznámější. Svědčí o tom i naše ukázka - Ďurišova soutěska se dnes většinou označuje jako Tichá a najdete ji nedaleko Hřenska.

Při prodeji pohlednic s natištěnou známkou s méně atraktivních míst lze ovšem zvolit i jiný přístup. Dovolím si osobní vzpomínku: V roce 1975 jsme jako studenti jeli na výměnný pobyt do Oděsy. Ve Lvově jsme chtěli využít několikahodinového čekání na další spoj a poslat zprávu domů. Ve stánku na nádraží byl tehdy jediný druh místopisné pohlednice: Kyzyl - hlavní město tehdejší Tuvinské ASSR.)

Konec vydávání pohlednic s natištěnou známkou v Československu zřejmě přinesla tzv. měnová reforma v červnu 1953. Přinejmenším jsem se dosud nesetkal s pohlednicemi s natištěnou známkou v nové měně. Pokud někdo ze čtenářů takové pohlednice zná, doplňte mne, prosím. Je mi známa jen jedna série dopisnic s natištěnou známkou, které lze označit za pohlednice. Byly vydány u příležitosti Světové výstavy poštovních známek Praga 1962 a zobrazují různé motivy z poštovní historie.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Poštový dostavník. Dopisnice s natištěnou známkou, 14,2 x 10,2 cm. Československá pošta, Praha 1962.

Bude zajímavé sledovat, zda současné vydání šesti druhů pohlednic bylo jen jednorázovou záležitostí, nebo zda se stane pravidelnou součástí emisní politiky České pošty. Cena těchto pohlednic je velice příznivá, pokud je chceme poslat poštou. Jsou tu ovšem dvě "ale": Za prvé, cenu poštovní známky musíte zaplatit i v případě, kdy nechcete využít služeb pošty. Přitom právě nominální hodnota známky tvoří rozhodující část celkové ceny. Jde tedy o to, zda námět pohlednice je natolik atraktivní, aby si ji koupil i ten, komu o poštovní známku nejde. Druhý problém s sebou přinášejí změny poštovních sazeb, které jsou dnes rozhodně častější než byly v 50. a 60. letech. S prvním zvýšením poštovného za pohlednici (resp. dnes za standardní psaní do 20 g) končí výhoda, kterou pohlednice s natištěnou známkou má - k jejímu odeslání potom tak jako tak potřebujete další známku. Ostatně, jedna ze šesti pohlednic vydaných Českou poštou má natištěnou známku v nominální hodnotě 9 Kč. V těchto dnech, přesně 2 měsíce po jejím vydání, se poplatek za psaní do ciziny zvedá na 10 Kč.

Jaký názor na tyto pohlednice mají čtenáři?



Autor: Tomáš Homola | 1. 2. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist