Šuplík plný pohlednic - I. Sběratelská náruživost

Před několika málo dny jsem oslovila Petra Zaorala a ujišťovala ho, že nejsem sběratelka. Nerozváděl to, ale přesto se mnou rozloučil pozdravem „sbírání zdar“. Pro vás sběratele je to asi banální pozdrav, pro nás nesběratele takové malé popíchnutí. Začala jsem přemýšlet, kdo je to vlastně sběratel a co je to sbírka. Mám sice doma hromádku pohlednic, některé mezi nimi i hodně staré, ale za sbírku to nepovažuji. Mám taky nějaké encyklopedie a slovníky, ale ještě nikdy jsem se nezastavila u hesel: sběratel - sbírka – pohlednice.

Karel Čapek v jedné své povídce píše:
„Pane, ženské mají všechny možné vášně, ale jakživy si nedělají sbírky! Viděl jste někdy nějakou ženskou, která by měla sbírku známek nebo brouků? Nikdy, pane! Ženské nemají tu důkladnost a takovou tu náruživost. Ženské jsou děsně střízlivé pane! Víte, to je ten největší rozdíl mezi námi a jimi: že my si děláme sbírky.“

Pan Karel Čapek byl velmi moudrý muž. Kdysi jsem začala sbírat chodskou keramiku. Až do Domažlic jsem pro ní jezdila. Vozila domů a plnila svůj Vinohradský 2+1 černými a bílými džbánky, hrníčky a talířky. Když v bytě nebylo k hnutí, putovala keramika na skříně, nahoru na kuchyňskou linku, na police pověšené díky vysokým stropům hodně vysoko, na konzole od záclon, hlavně aby nepřekážela. Sbírka, která nemá překážet! A to byl začátek jejího konce. Po půl roce mě přestalo bavit lézt každý týden s prachovkou na štafle, po dalším půl roce mě přestalo bavit dívat se na chuchvalce prachu a pavučin spojující džbánečky. A tak milá chodovina putovala do krabic, kde odpočívá v klidu a míru dodnes.

Třeba jednou vnuci ocení… A na to, aby ocenili, je v těch krabicích krámů dost. Jak píše pan Čapek – jsem ženská a chybí mi ta sběratelská náruživost a přebývá střízlivost.


Pohlednice s chodskou keramikou, nakladatelství Svépomoc - Praha, vytiskla Polygrafia, foto J.Žák

Přesto jsem včera otevřela zásuvku, kde je uložených pár starých pohlednic, vzala je do ruky a zjistila, že o nich nic nevím. A tak bych se zde ráda ptala a s vámi odborníky si povídala. Věřím, že mi pomůžete získat nové znalosti a kdoví třeba i tu sběratelskou náruživost.Autor: Magdalena Vlachová | 16. 6. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2019 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist