Úplně zdarma

Také znáte ty reklamní slova: Navíc zdarma, Zadarmo, Dárek navíc, Úplně zdarma. Tuto taktiku asi obchodníci využívají odjakživa. A odjakživa asi těchto výhodných nabídek všichni plně nevyužívají.

Právě držím v ruce pohlednici. Malý formát, měkký papír. Na obrazové straně vousatý muž v kutně pod zamřížovaným oknem drží v jedné ruce brk a na koleni druhou rukou list papíru. Zasněně se dívá do okna z kamenné cely. Pod obrázkem - J. Mathauser: "MISTR JAN HUS PÍŠE VE VĚZENÍ POSLEDNÍ DOPIS ČECHŮM". Máte pravdu, to nesouvisí z výše napsaným odstavcem. Pokud ale otočím pohlednici, je na zadní straně kromě DOPISNICE v adresní části, v části pro sdělení psáno: Velká reprodukce tohoto obrazu byla vydána ve formátě 50x30 cm za K 1*-, poštou K 1*20. Expedují ji "Umělecké Snahy" v Praze, ulice Karoliny Světlé č. 31. Každý majitel tohoto lístku, který objedná si tento velký obraz a pošle peníze předem obdrží úplně zdarma protějšek k němu, t.j. reprodukci reliéfu V. Amorta "Hus na hranici", který byl vydán v témž formátě a za tutéž cenu.

Tučně vytištěný text je tučně vytištěný i na pohlednici. Sice nemohu podle žádného nápisu určit přesný rok vydání ani podle razítka či známky rok odeslání, protože pohlednice je čistá, neodeslaná, ale je zde zbytek nějakého textu, který je vygumován. Podle protlačené stopy luštím: Na památku od přítelkyně r. 1919. Gr.Al. (to poslední vážně nejde přečíst).

Kdyby dotyčná plně využila této určitě výhodné nabídky, snad bych měl i já k téhle pohlednici obě reprodukce Husa (jednu jako protějšek úplně zdarma). Abych ukojil svého chtivého sběratelského ducha, nezbývá mi nic jiného než rozhodit sítě po antikvariátech a dotyčné reprodukce vyhledat a koupit za dnešní ceny. Pokud prokáži, že jsem majitelem tohoto lístku, pochybuji, že dostanu druhou reprodukci alespoň se slevou, natož pak úplně zdarma.Autor: Jan Vávra | 12. 12. 2005

Komentáře

zdarma

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2019 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist