Vánoční a novoroční přání

I já se připojuji ke všem ostatním a také přeji vše nej nej a nej. Pod stromečkem hodně dárků a do Nového roku zdraví a štěstí.

Zvyky a přání se během let mnoho nemění. Jen snad kvalita pohlednic a zpracování a námět obrázků.

Téma Ježíška a jesliček s betlem je takřka universální a vydával se v jakékoliv době, za první i druhé republiky, v dobách válečných i za vlády KSČ.

Nejhezčí pohlednice jsou všeobecně litografie a o vánočních přání to platí dvojnásob. Pokud si prohlížím tyto pohlednice, zdá se mi, jako by s postupným vývojem a s dokonalováním techniky zanikala tvůrčí potence autorů.

Nejkrizovější podle mého soudu jsou záplavy pohlednic s období socialismu, kde větvička s vánoční ozdobou byla trvalým obrázkem na všech přání. Pravda, jednou byla větvička smrková, jednou borová, a ozdoby byly jednou kulaté a jednou podlouhlé a dokonce i v různých barvách. Raději jsem už jako kluk míval různé betlemy, ať už ze skla, ze slámy nebo z vizovického těsta.

Nejraději jsem měl a mám tato přání kreslená a úplně nejvíc od Josefa Lady. Jen mě dost vadilo a vadí, že se ustálilo několik Ladových obrázků, které šly každým rokem dokola. Přitom Lada byl neuvěřitelné plodný autor, ale hold nastavené matrice a neutichající zájem kupujících v nedostatečné konkurenci konal své.

Dnešní doba má nepřeberné množství pohlednic na výběr. Je to radost prohlížet si tu záplavu rozmanitých témat od vyložených kýčů až po ojedinělé originály na které je radost koukat. Konkurence žádá inovaci a nápaditost aby se pohledy dobře prodávaly. Jenže oni se stejně mnoho neprodávají. V době moderní komunikace mobilů a internetu stále dražší poštovné a přílišná manipulace s pohlednicí snižuje její prodejnost.

Sledoval jsem po očku dnes televizi a v pořadu Toulavá kamera bylo muzeum pohlednic v Praze, jen bohužel nevím kde. Jediné co vím, že tam mají expozici právě vánočních pohlednic a přání, což opravdu mnoho není, ale věřím, že mi čtenáři pomohou a nějaký ten tip mi hodí.



Autor: Jan Vávra | 23. 12. 2004

Komentáře

Muzeum pohlednic

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist