Ve Vimperku o Vimperku

Datum vydání: 28. 4. 2008


Tak jak jsem předznamenal ve článku o knize Vimperk z edice Zmizelé Čechy, uskutečnil se můj rozhovor s jejím autorem Mgr. Romanem Hajníkem.

Narodil se, žije a pracuje ve Vimperku, kam jsem za ním v lednový podvečer také zajel. Můj úmysl udělat rozhovor o knize, kterou napsal, ztroskotal na množství zajímavých informací a prohlížení neskutečně krásných pohlednic. K rozhovoru jsme se dostali až závěrem mé návštěvy.

Pane Hajníku, předem se chci omluvit za chybu ve vašem jméně. Ačkoliv vás znám dlouhá léta, bezmyšlenkovitě jsem napsal čárku nad a a vůbec mi to nebylo divné.

Z toho si nic nedělám, řada lidí mě tím posílá na Slovensko. Mohu vám ukázat, že nakladatelství moje jméno tímto stylem prezentovalo v upoutávkách na knihu. Naštěstí na samotné knize je to už v pořádku.

Vy jste učitelem na gymnáziu a obchodní akademii. Máte tedy titul Mgr.

Normálně ho nepoužívám. Při běžném styku s přáteli to není ani potřeba. Ale - při jednání s úřady jsou ta tři písmenka velmi užitečná. To neznamená, že si úředník řekne: "Ten je ale chytrý," ale řekne si: "Pozor, ten se bude umět bránit," a jedná s vámi úplně jinak.

Při aktivitách našeho spolku, různých společenských a kulturních akcí se jedná na různých úrovních - místní, okresní, krajské až státní, všude tam na titul dbají a tam se hodí.

Řekl jste, že kniha, kterou jste napsal, byla vlastně hozená rukavice od vašeho kolegy ze Stifterova pošumavského železničního spolku Romana Kozáka, který napsal knihu o Volarech. Vy Vimperk. A co dál? Bude nějaký pokračovatel po železnici směrem do vnitrozemí? Volyně? Strakonice?

No, až takhle jsme to nepojali. Ono to není jen o železnici. Snahou nakladatelství je zmapovat celé Čechy. Kvůli tomu jsem do knihy přidal i okolní obce. Původně jsem chtěl psát jen o Vimperku, ale pokud vyjde kniha jen a jen o městě, jeho okolí už se do žádné další knihy, čistě o okolí města, nedostane, bylo by jednoduše téměř neprodejné.

Když jste začal shánět pohlednice o Vimperku, změnila se nějak jejich cena? Já si třeba všiml, že ty, které stávaly na internetových aukcí 35 Kč se v průběhu roku vyšplhaly minimálně na dvojnásobek.

Nijak zvlášť. Pohlednice Vimperka seženete i dneska za 35 Kč, když máte štěstí, tak i za korunu. Jsou ale jiné pohlednice, ty méně běžné, které u nás neseženete a ty hledám třeba na aukcích v Německu nebo Rakousku. Neskaje cena pohlednic skoro stejná, možná u nás i větší. Nedávno jsem zrovna dražil pohlednici a když se její cena vyšplhala na 35 euro, tak jsem toho nechal.

Máte tady mnoho pohlednic, které se do knihy nedostaly, některé jsou opravdu nádherné. Co s nimi dál?

Některé z nich jsem získal teprve nedávno a jsou zajímavější a někdy i hezčí než ty, co jsou v knize. Proto se uskutečnilo promítání těchto pohlednic 31. ledna 2008 v MěKS Vimperk, pod názvem - Toulky starým Vimperkem, část I. aneb Co se do knihy nevešlo. Bylo to opravdu zajímavé.

Vypravování o knize je mnoho. Bylo by škoda připravit čtenáře o autentické zážitky z průběhu jejího tvoření. Můžeme se domluvit na článku, ve kterém to všechno popíšete?

Ano, to se domluvit můžeme, v tom problém nevidím. Je toho opravdu hodně. Pokusím se to zhutnit tak, aby to nebylo moc dlouhé.

Určitě tam ale popište, jak ukládáte data, jak se stala vaše kniha dosud nejrozsáhlejším počinem v edici Zmizelé Čechy a jak vás tlačila okna.

Ano, bude tam všechno a začnu samotným začátkem, jak jsem vlastně dostal nápad knihu vůbec napsat.

Už se těším na váš článek. Děkuji za rozhovor.



Autor: Jan Vávra
jan.ziny@centrum.cz

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz