X. část - Čištění, oprava a údržba pohlednic

Každý řádný sběratel pohlednic se snaží zařazovat do své sbírky pohlednice kvalitní, čisté a nepoškozené. U specializovaných a zejména dokumentárních sbírek se však někdy nemůžeme vyhnout tomu, abychom se vzdali některých méně kvalitních a poškozených pohlednic, které je obtížné v lepším stavu získat. Zde je často nutné přistoupit k částečnému vylepšení, mechanickému očištění a nejnutnější opravě.

Sběrateli se dostávají do rukou pohlednice pošpiněné, zaprášené, plesnivé, zamaštěné, počmárané, prasklé, natržené, zlomené, rozlepené, někdy i s chybějícím rohem apod. Je třeba si uvědomit, že všechno dokonale opravit a vyčistit nedokážeme. Proto se pouštíme jen do takového vylepšování pohlednic, které jsme schopni doma bez problémů provádět.

Prach, špínu, mastnotu a čmáranice tužkou, odstraníme měkkou, někdy tvrdší gumou. Pohlednici vždy podložíme větším čistým papírem, při práci ji přidržujeme také papírem, nikdy pouhými prsty. Dobře a pečlivě očistíme hlavně lícní obrazovou stranu, především její okraje a světlejší místa v obraze. Škrty a písmo inkoustem přes obraz gumujeme vždy velmi jemně, aby byl nápis méně výrazný. Zcela jej neodstraníme nikdy. Zatuchlé a plesnivé pohlednice nejdříve očistíme chomáčkem vaty nebo tamponem navlhčený v čistém alkoholu. Potom pohlednici mezi dvěma savými papíry pod zatížením vysušíme a pak ještě ošetříme gumou. Rozlepené kousky opatrně slepíme. Zatuchlé a plesnivé pohlednice bývají často rozlepené. Někdy jen částečně, ale dost často zcela ve všech vrstvách. Slepujeme je postupně po jednotlivých vrstvách tak, že rychle a stejnoměrně natíráme celou plochu a to obyčejným bílým lepidlem. Po slepení všech vrstev pohlednici roztíráme a uhlazujeme savým papírem vždy od středu ke stranám. Po té ji hned vložíme mezi dva staré papíry do tlustší knihy a řádně zatížíme. Ponecháme asi 2 až 3 dny za kontroly uschnout a vyrovnat. Podobně slepujeme i růžky či okraje pohlednic.

Popraskané, zlomené pohlednice zpevňujeme podlepením. Vždy však výhradně na rubové, textové straně. používáme nejlépe obyčejnou průsvitnou lepící pásku, někdy i tlustší hnědou, raději širší, podle situace a velikosti zlomu. Nikdy nepoužíváme i z o l e p y ! ! ! Na menší podlepení stačí filatelistické průsvitné nálepky. Tak je možno podlepit a vyztužit i potrhané okraje, chybějící či ztenčené rohy apod. Po jakékoliv operaci podlepování je nutné v každém případě opravenou část dobře vyhladit oblým předmětem přes papír a na čas zatížit.

Pohlednice zlomené a popraskané na obrazové straně, poškozené barvy či jakékoliv odřeniny obrazu je možno částečně vylepšit zabarvením pastelkami nebo směsí naškrábanou z několika pastelek podle požadované výsledné barvy. Před barvením nejdříve obraz očistíme gumou nebo flanelovým klůckem. Pak přes papír poškozená místa vyhladíme oblým předmětem, nejlépe dřevěným a teprve potom přistoupíme k doplnění chybějících barev. Buďto šetrně přímo pastelkou nebo štětečkem nanášíme barevný prášek do prasklin a přelomením. K zatírání barev použijeme klůcek či měkkou gumu. Pastelkou nebo tuší či vhodným fixem lze opravit i rušivě působící odřené okraje, což také vylepší celkový vzhled pohlednice.

Vyjímečně lze doplnit i chybějící rohy nebo i větší utržené kousky pohlednic. Pro tento účel najdeme papír tloušťkou i zabarvením odpovídající, nejlépe z některé nepotřebné pohlednice. Obkreslíme tvar chybějící části, tu pak vystřihneme a pozorně nalepíme na místo předem podlepené lepící páskou. Opět uhladíme. Vzniklou mezerku můžeme zaplnit moučným škrobem zafixovat pastelkou.

K čištění pohlednic se nedoporučuje používat vodu či jakékoliv chemikálie. Tímto způsobem lze napáchat více škody než užitku. Velké barevné či mastné skvrny stejně nikdy neodstraníme. Chemické a impregnační prostředky používané archiváři jsou pro většinu sběratelů nepraktické a také nedostupné. Opravu vzácných pohlednic je však zapotřebí právě s archiváři konzultovat nebo ji nechat archiváři provést.. Pokud takové cenné kousky máme, i když jsou silně poškozené, raději je sami neopravujeme. Lehce pohlednice očistíme a ponecháme v původním stavu. Zasuneme je do průhledné fólie a v ní uložíme do sbírky.

Každou opravu na pohlednici si vždy dobře promyslíme. Při zásahu je třeba pracovat s dobrým osvětlením, na čistém papíru a s tlustou lupou. Hlavně je nutné chránit pohlednice před vlhkostí a prachem. Obojí jim škodí.

Sbírku máme většinou uloženou v bytě, kde je stabilní prostředí. Ale i tam je potřeba jednou za čas (doporučují se tak dva - tři roky) provést generální úklid. Znamená to vyndat veškeré pohlednice z krabic, krabice vysát vysavačem a před vrácením pohlednic zpět je zbavit prachu. Například udeřením sloupce pohlednic o stůl. Opravíme rovněž poškozené části krabic, opotřebované rozřaďovače nahradíme novými apod.

Autor: Jan Vávra | 12. 2. 2004

Komentáře

Dotaz

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist