XVIII. Historie

Datum vydání: 23. 4. 2004


K tomuto žánru zařazujeme vedle pohlednic s historickými náměty i vyhledávané vojenské pohlednice (militaria) u nichž rovněž převažuje historická tematika. Dovolím si poznámku, že ve většině případů mají sběratelé nejraději historická témata na historických pohlednicích (do 1945).

Pro velkou obsáhlost tohoto oboru se budeme věnovat jen Českým dějinám, které jsou mezi našimi sběrateli nejhledanější a v dalším díle militariím.

České dějiny

V minulosti byly ve velké oblibě pohlednice věnované výjevům z našich dějin - samozřejmě přinášely reprodukce kreseb malovaných často na objednávku pro tento účel i našimi předními malíři. Dnes takové pohlednice téměř nevycházejí.

Mnohdy se vydávaly historické pohlednice v početných sériích a v mnoha nakladatelstvích. Předním vydavatelem historických pohlednic byl F. J. Jedlička z Prahy, který uvedl číslovanou sérii Gallerie Belvedere a v bohatě anotovanou nečíslovanou sérii v odlišné úpravě a bez společného názvu. Nečekaným vydavatelem tohoto žánru byla firma Jiří Schicht z Ústí nad Labem - každá její pohlednice má podrobný popis historického výjevu.

Historie českého národa v obrazech se jmenuje nejpočetnější série tohoto žánru, která má nejméně 20 řad - vydalo ji nakladatelství VKT.

Nakladatelství JHPV (J. Hladký, Praha - Vinohrady) vydalo sérii s názvem Naši bohatýři, nakladatelství Koppe - Bellmann zase kreslenou sérii pohlednic J. Konůpka pod názvem Život starých Čechů.

Václav Krátkoruký z Prahy (VKKV - V. Krátkoruký - Královské Vinohrady) vydal mimo jiné sérii Umělecké dopisnice akad. malíře Adolfa Liebschera s romantickými výjevy z našich dějin. Také další pohlednice tohoto vydavatele tematicky čerpají z našich dějin.

Pražský Štencův grafický kabinet vydal sérii pohlednic Václava Brožíka věnovanou významným postavám českých dějin.

Dnes už patří mezi historické pohlednice, které byly tehdy vydávány jako aktuální, například pohlednice s motivy I. a II. sv. války, z první republiky pohlednice vydané k 28. říjnu s různými státníky nebo pohlednice vydané po osvobození Prahy 1945 z tématy Květnové revoluce.

Sbírku tohoto žánru je možné doplnit i místopisnými pohlednicemi, které zachycují kupř. objekty spojené s významnými událostmi našich dějin (např. zámek v Kroměříži jako dějiště kroměřížského sněmu v roce 1848).

Základem třídění historických pohlednic jsou jednotlivá období českých dějin. Sbírka se tak stává vlastně jejich ilustrovaným doprovodem.

Převažuje ukládání do alb.



Autor: Jan Vávra
jan.ziny@centrum.cz

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz