Zvláštní druhy pohlednic I.

Na trhu se neustále objevují vedle klasických pohlednic i pohlednice něčím odlišné, které mají za úkol přitáhnout pozornost kupujícího k novému nápadu. Odlišnost může spočívat:

  • v materiálu ze kterého je pohlednice vyrobena,
  • ve formátech a tvarech pohlednice,
  • v doplňcích které jsou součástí pohlednice,
  • v kuriozitách, které vznikají spojením formy pohlednice s jiným předmětem,
  • v použití známky.

Materiály pro výrobu pohlednic

Samozřejmě základním materiálem je papír. Vedle této látky přicházejí od samého počátku narození pohlednice výrobci s dalšími materiály, žádný z nich se však trvale neuchytil. Papír patří k jedním z nejekonomičtějším materiálům Je poměrně levný, pevný, ohebný a lehký, snadno se recykluje. Druhů papíru se používala a i nadále používá celá řada.

K velice často používaným materiálem sloužícím jako nosič obrázku a sdělení je korek. Taková pohlednice je silnější než klasická a je velmi náchylná na hrubé zacházení a způsob skladování, protože je velice měkká. Může se počít drolit a při zlomu oproti papíru se snadno oddělí. Nicméně je velice hezká. Korkové pohlednice jsou většinou jen perokresby o jedné - dvou barev bez barvy podkladní, aby vynikla struktura korku.

Dalším materiálem je kůže (např. pohlednice posílané z Kanady).

Za první světové války vyráběli vojáci na frontě pohlednice z březové kůry.

Různé druhy tkanin slouží rovněž jako pohlednice. Tkanina je nalepena na podklad a orámována. Většinou se jedná o malované nebo potištěné hedvábí či přímo tkané nebo vyšívané vzory. U nás je dobře známá pohlednice s Františkem Palackým vydaná v Soběslavi Vil. Smržem.

PVC je používáno k výrobě plastických pohlednic - lisováním několika fóliových vrstev na sebe. Používá se při tzv. měnivých pohlednic nebo pohlednic s 3D efektem.


Trojrozměrná pohlednice

Z kovů je známo použití hliníku a olova. Už v roce 1900 se objevila pohlednice na papíru galvanicky poměděném. Takové pohlednice jsou ale velmi náchylné na poškození pokovené plochy. Protože se jedná o opravdu jen tenkou vrstvičku kovu, je znát každý škrábanec, který pohlednice utrží.

Dřevo se nejčastěji zdobí vypalováním obrázku a nápisu, může být ale i malované. Používá se ve tvou tloušťkách. Buď jako slabá destička, nebo jako dýha. Dýha může být opět použita samostatně nebo se podlepuje papírem. Pohlednice je ale opět poměrně křehká, hlavně pozor na zlomy v podélném směru vlákna a samozřejmě pozor na teplo a vlhko. Je to pořád jenom dřevo a to může nasát vlhkost a při větším teple pak může pracovat. Může se různě pokroutit a popraskat.


Dřevěná pohlednice

Tyto kuriozity se u nás v období kulturní izolace od západní části světa mnoho nevydávali. Známé jsou hlavně pohlednice z PVC z počátku 70. let, byly však o něco dražší než běžné pohlednice a tak se od nich zase opustilo. V 60. letech vydaly komunální služby Semily pohlednice na dýze, ale opět pro svoji vyšší cenu nápad zapadl.


Dřevěná pohlednice

Výše zmíněné pohlednice se vydávají jen v malých kusových sérií, většinou jen na objednávku a slouží jako reklama či prezentace firmy formou pozvánek apod. Většina sběratelů je úmyslně nevyhledává. Takovéhle pohlednice se pak řadí mimo vlastní sbírku jako kuriozita sloužící ke zpestření celého díla. Pohlednice z valné části vyžadují jiný způsob údržby a uchování ve sbírkách.



Autor: Jan Vávra | 14. 2. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist