1. Přestěhované město - Most

Šedesátá léta. Pro někoho historie, kterou zná už jen z vyprávění rodičů a ze školy, pro jiného kus života. Na jejich počátku jsem byl prvňáček, na konci gymnazista. A někdy uprostřed mezi tím jsem začal sbírat pohlednice.

Při jejich prohlížení si člověk uvědomí, že svět, který je na nich zachycený, se těch zhruba 40 let neustále proměňoval. Většinou nebudete dlouho tápat, odkud že ten který obrázek pochází. Změnila se sice móda i značky aut, majitelé i vývěsní štíty firem, jména ulic a náměstí, budovatelská hesla nahradily reklamní billboardy - ale kulisy, ve kterých se tyto změny odehrály, zůstaly víceméně stejné. Některá fasáda sice oprýskala, jinou opravili, stromy povyrostly nebo naopak byly vykáceny, ale budovy na obrázku i kopce v pozadí stojí stále na svém místě.

Někde se ovšem přestavovaly i ony kulisy. Vznikala nová sídliště na okrajích měst, ale bouralo a stavělo se i v jejich centrech. Někdy se taky jen bouralo, jak si ukážeme. Jindy zasáhly živly, ať už přírodní nebo kriminální. Na několik míst, která takové změny zažila, bych vás rád prostřednictvím pohlednic ze 60. let zavedl. Mohli bychom si sice zvolit jiné období - čím dále do minulosti, tím snadněji a tím větší rozdíly bychom nacházeli. Pro 60. léta jsem měl vlastně jen dva důvody. Za prvé, tyto pohlednice pocházejí z doby mých sběratelských začátků. Druhý důvod s tím prvním souvisí: jako kluk jsem samozřejmě získával hlavně nové pohlednice, a proto mám z té doby víc materiálu než ze dřívějších let.

Nebudeme se striktně omezovat jen na pohlednice z let 1960 až 1969 (resp. vydané do roku 1970). Tam, kde to bude možné, pokusím se ukázat i současný nebo aspoň novější stav. Někdy se naopak podíváme i před rok 1960. Vždycky se ale budu snažit přinést zmizelý obrázek z let šedesátých, jak slibuje titulek.

Začneme ve městě, které se po 2. světové válce skoro celé přestěhovalo - v Mostě. V době, kdy naši předkové (nebo předkové dnešních sudetských Němců?) město zakládali, neměli tušení o tom, že mají pod nohama ložisko hnědého uhlí. Ale přišlo se na to poměrně brzy - s těžbou se zde započalo už v 17. století. Od 19. století se pak těžilo intenzivně, takže město postupně bylo z velké části poddolováno. Po roce 1945 proto byla zahájena výstavba nového městského centra a obytných sídlišť stranou od stávajícího města. Bylo rozhodnuto starou část města zbourat a uhlí pod ní vytěžit.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Hrad Hněvín v Mostě. Pohlednice 10,5 x 14,8 cm. Foto J. Žoha, vyd. Nakladatelství Orbis, Praha, září 1970.

Na první pohlednici vidíme historické centrum města s jeho hlavní dominantou a největší pamětihodností - pozdně gotickým děkanským kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Tento chrám, vybudovaný v letech 1517 - 1594 na základech starší stavby, zničené při požáru města roku 1515, je jednou z nejvýznamnějších pozdně gotických staveb nejen u nás, ale i ve středoevropském měřítku. Proto mu byl souzen přece jen lepší osud než okolním budovám. Kostel byl podložen zvláštní konstrukcí, v roce 1975 pak vyzvednut a po speciální dráze převezen o 841 metrů dál na nové stanoviště. Jednalo se bezesporu o skvělý technický výkon, o němž se široce psalo u nás i v zahraničí. Tehdejší režim také přesun kostela prezentoval jako příklad péče státu o historické památky. Otázkou je, zda by větší péči neprokázal tím, že by kostel i s jeho okolím zachoval na původním místě a raději oželel uhlí, které leželo pod městem. To by ovšem bylo téma na jiný článek...

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Most. Přesunutý gotický kostel. Pohlednice 14,8 x 10,5 cm. Foto J. Franta, V. Šafránek, vyd. Panorama, Praha, kolem r. 1988.

Starý Most už neexistuje. Jen rozhledna a restaurace, vybudované před sto lety na zřícenině hradu Hněvína, nadále shlížejí ze Zámeckého vrchu na měnící se krajinu pod nimi. Současnou pohlednici místa, kde stávalo staré město, proto bohužel nemám. Mohu nabídnout jen obrázek přestěhovaného kostela. Ten byl po usazení na novém místě zrestaurován; v letech 1983 - 84 byla znovu postavena kostelní věž. Od roku 1988 je zde otevřena muzejní expozice a konají se zde i krátkodobé výstavy a jiné akce. Bližší informace o současném stavu viz např. www.hrady-zamky.cz/kostel-most/.



Autor: Tomáš Homola | 6. 5. 2004

Komentáře

Díky a prosba

Re: Díky a prosba

rukavice

MOST

Komentář???

pozvánka na výstavu starý Most

výstava Zaniklý historický Most očima rodačky Osek

typ na nový záběr kde stál starý Most

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist