2. Hrdlovka

Dvě pohlednice, které vám dnes chci představit, byly sice vydány počátkem 70. let, ale snímky, které se staly podkladem pro jejich výrobu, pocházejí zřejmě z doby kolem roku 1964. Když jsem pohlednice později získal, jméno obce Hrdlovka mi mnoho neříkalo. Našel jsem je uvedené v Seznamu obcí a jejich částí, vydaném Čs. poštou v roce 1964; ostatně tamní poště bylo ještě v roce 1973 přiděleno PSČ 417 21. Když jsem se ale pokusil obec vyhledat v autoatlasu z 80. let, neuspěl jsem. Vzal jsem si tedy na pomoc lupu a přečetl si údaje na rozcestníku na jedné z pohlednic. Pak stačil jediný pohled do mapy: tento rozcestník stával na jednom z bílých míst, která na automapě vytvářejí povrchové uhelné doly. V tomto případě v okrese Teplice, mezi městy Duchcov, Lom a Bílina. Tedy jedna z mnoha obcí, které padly za oběť těžbě uhlí v severních Čechách.

Obec Hrdlovku jsem nikdy nenavštívil. Nevím ani, čemu sloužily budovy zachycené na pohlednicích; kromě jména obce chybí na zadní straně jakýkoli další popis. Snad se mezi čtenáři najde nějaký pamětník, který mne doplní. Podle fotografií lze jen soudit, že Hrdlovka byla poměrně velká obec, která by mohla i dnes prosperovat, kdyby nebylo hnědého uhlí pod ní. Na internetu jsem našel mj. jednu zajímavost: zdejší klub DKG Baník Hrdlovka hrál svého času dokonce 2. fotbalovou ligu - ve skupině A např. spolu se Slávií Praha, Viktorií Žižkov nebo Dynamem České Budějovice. Předpokládám, že zkratka DKG znamenala Důl Klement Gottwald. Tedy doly, které dávaly obživu většině zdejších obyvatel a - řečeno dnešní mluvou - sponzorovaly místní kopanou, se nakonec staly příčinou zániku obce.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Hrdlovka. Pohlednice, černobílá bromografie 14,8 x 10,5 cm. Foto Z. Krblich, vyd. Nakladatelství Orbis, Praha, leden 1970.

Obec byla zřejmě vystěhována někdy v polovině 70. let. Na jedné internetové stránce jsem našel datum likvidace obce 1980, jinde zase termín Srazu obyvatel bývalé osady Hrdlovka po 30 letech letos 15. května. Většina obyvatel byla přesídlena do Oseka, kde jejich bývalou obec připomíná Hrdlovská ulice. Na území obce pak proběhl archeologický průzkum, který prokázal, že zde už počátkem mladší doby kamenné (v letech 5500-4000 před našim letopočtem) sídlili první zemědělci, kteří si budovali dlouhé domy kůlové konstrukce, pěstovali obilí a luštěniny a chovali dobytek. Obec tedy měla nejen svou historii, ale i prehistorii.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Hrdlovka. Pohlednice, černobílá bromografie 14,8 x 10,5 cm. Foto Z. Krblich, vyd. Nakladatelství Orbis, Praha, září 1972.

Dnes je katastrální území Hrdlovka součástí města Duchcova. Donedávna bývalou obec připomínala aspoň železniční zastávka na trati 134 mezi stanicemi Lom a Osek. Zastávka ale byla s novým jízdním řádem v roce 2003 zrušena. Zůstalo tedy jen ono katastrální území, na kterém hospodaří důlní společnost. Památku na bývalou obec, jednu z mnoha, které takto zanikly, tak dnes uchovávají jen její někdejší obyvatelé ve svých vzpomínkách. Nám ostatním ji bude připomínat jen pár muzejních exponátů, a pak různé drobnosti, jako například tyto pohlednice.



Autor: Tomáš Homola | 11. 5. 2004

Komentáře

popis snímků - Hrdlovka

Hrdlovka

Hrdlovka

DPG Baník Hrdlovka

Hrdlovka

Hrdlovka

Malá oprava

RE: Hrdlovka

Hrdlovka

Hrdlovka-infofila.... www.filokartie.cz

Prosba

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist