Album starých pohlednic - České středohoří

Začátkem září vychází kniha autorů Romana Karpaše a Pavla Koukala Album starých pohlednic - České středohoří. Celobarevná publikace zachycuje pomocí dobových pohlednic hory, přírodní a turistické zajímavosti, ale i města, vesnice v podobě, jakou měly na počátku 20. století.

Na tři stovky pohlednic vybraných pečlivě z jedenácti soukromých i veřejných sbírek přibližuje dávnou tvář jednoho z nejromantičtějších krajů naší republiky. Desítky kuželových kopců a kopečků vymodelovaly krajinu a vytvořily neopakovatelné panoráma. Po úbočích šplhají lidská sídla, vrcholky korunují dávné hrady. Průlom labského údolí bývá nazýván Porta bohemica - Brána Čech - a těžko si přát půvabnější vstup do srdce naší vlasti. Zdokumentovány jsou také rozhledny, přičemž Milešovce je věnována celá dvoustrana. Mnoho pohlednic zachycuje dění kolem Labe a jeho přítoků - povodně i období sucha, přívozy, mosty, zdymadla, paroplavbu i unikátní lovosický lodní mlýn. S rozvojem turistiky, která právě v tzv. zlaté éře pohlednic na počátku 20. století zaznamenala jeden ze svých vrcholů, jsou zase spojeny výletní restaurace (např. ústecká Větruše nebo Tivoli ve Velkém Březně), vyhlídky (Vrkoč), značené cesty, zpřístupněné památky a v neposlední řadě lázně (Jeleč). Na pohlednicích se objeví i některé již pozapomenuté události jako "pošinutí půdy pod Klapým" nebo požár děčínského řetězového mostu. Nemalý prostor je věnován památkám lidové architektury, které se neomezují jen na dnes známé Zubrnice. Nahlédneme i do počátků našeho leteckého sportu na Rané. Jako memento působí dodnes Malá terezínská pevnost a Národní hřbitov. Stranou nemohla zůstat ani starobylá města patřící k tomuto kraji. Prostřednictvím zažloutlých lístků se můžeme projít starými ulicemi Ústí nad Labem, Bíliny, Loun, Terezína, Litoměřic, Úštěku, České Lípy, Kamenického Šenova, Benešova nad Ploučnicí a Děčína a navštívit i desítky dalších zajímavých míst.

Text napsal přední odborník a pracovník Památkového ústavu v Ústí nad Labem Pavel Koukal. Kniha je rozdělena do šesti kapitol: Západní část hor, Lounské středohoří, Na dolní Ohři, Podle Labe z Litoměřic do Děčína, Okruh po východní části hor, Na severním okraji Českého středohoří. Poutavě psaný textový doprovod je v celém rozsahu přeložen do němčiny. Jedná se již o sedmnáctý svazek nejrozšířenější edice o starých pohlednicích. Kniha čtvercového formátu (21 x 22 cm) má 156 stran a její maloobchodní cena je 495 Kč.

Slavnostní přivítání knihy do života je naplánováno na 16. září 2004. Proběhne od 16 hodin v prostorách Okresního vlastivědného muzea v Litoměřicích.

Základní údaje:
Roman Karpaš, Pavel Koukal: Album starých pohlednnic - České středohoří
Formát 21 x 22 cm, 156 stran, 300 barevných reprodukcí, MOC 495 Kč.
Vydalo Nakladatelství RK Liberec
Možno objednat přímo v nakladatelství na adrese: Roman Karpaš, Sokolovské nám. 15, 460 01 Liberec 1, e-mail karpas@volny.cz
Knihy zasíláme na dobírku s 10% slevou (tj. 445 Kč), neúčtujeme poštovné ani balné.
K dostání též u všech dobrých knihkupců.

V edici alb starých pohlednic dosud vyšly knihy o těchto oblastech a tématech:
Jizerské hory, Český ráj, Krkonoše, Lužické hory a Ještěd, Praha, Podkrkonoší, Západočeské lázně, Českokrumlovsko, Českobudějovicko, Olomoucko, Pardubicko a Chrudimsko, Jeseníky, Českosaské Švýcarsko, Šumava, Křivoklátsko a Český kras, Pes - přítel a pomocník.
Všechny je možné objednat v Nakladatelství RK za stejných podmínek jako České středohoří.



Autor: Roman Karpaš | 30. 8. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist