Aprílový bláznivý den
"April Fool´s Day" také "April Fish" nebo-li "Aprílový bláznivý den"
Aprílový měsíc klepe na dveře a málokdo dnes už ví, že se lidé rozesmívali nejen první den v měsíci, ale také 30. dubna. Přestože jsem již na našich stránkách o 1. aprílu psala (Humorné pohlednice, 2008), zjistila jsem časem o tomto dni další zajímavost, kterou vám nabízím.
Delší dobu mi ležely v krabičce tři pohlednice s anglickým a francouzským textem, které mne zaujaly zvláštní kombinací. Byly na nich ryby a přítisk "1. apríl". Neměla jsem moc času "pídit se" po jejich významu - do sbírky přicházely další přírůstky a ty bylo třeba zpracovat. Ale po napsání článku v minulém roce se mi často v mysli připomínaly a kolikrát jsem si říkala, co se ještě tak významného 1. apríla stalo, že byla k tomuto dni vydána pohlednice s rybou? "Chytila jsem se" a už jsem v tom "lítala". Znáte to určitě také... I v tomto případě se mi potvrdila připomínka mého pohlednicového učitele Václava Hermana, když jsem se chlubila, kolik nových přírůstků mám od našeho posledního setkání. Vždy řekl: "Pamatuj si, nejen shromažďování, ale i poznatky, které pohlednice nabízí, jsou pro nás důležité". Pátrání i studium se mi často vyplatilo a o mnohé mne obohatilo. Tentokrát to bylo stejné. Pokud jste se s podobnými pohlednicemi nesetkali, ráda se s vámi s výsledkem podělím.
Anglický nápis na pohlednici "April Fool´s Day" a francouzsky "Poison d´Avril" není nic jiného než náš český 1. apríl. Poprvé se o něm zmiňuje pražský Bartoloměj Chrystelia v roce 1690 jako o dni bláznivém a plném komických schválností. Dnes se také často říká "kanadských žertíků", ale proč právě kanadských, to jsem během svého pobytu v Kanadě ještě nezjistila. Ale určitě i v tomto případě platí "různá země - různý mrav". Možná mi někdo z vás pomůže s odpovědí.
Dočetla jsem se, že se dávní šprýmaři v tento den opravdu vyřádili a většinou byli se svými nápady úspěšní. Mezi mnohými žerty si jednoho dne vymysleli i specielní dárek. Začali svým obětem zasílat papírové ryby, na které vpisovali legrační veršovánky nebo přání a všelijak je zdobili. Školní děti nezůstaly pozadu a ryby si začaly navzájem špendlit ze zadu na šaty. Pokud se žert zdařil, znamenalo to něco jako "chytil jsem tě" a "April Fish" byl na světě. Darebáčci nápad přenesli na ulici a tak nebyli od aprílového žertíku uchráněni ani dospělí. Ženám i mužům připnuli šikovně rybu s nápisem "I´m so Foolish" což v překladu znamená "Jsem bláznivý, pošetilý, hloupý, nerozumný, směšný a nebo komický". A opravdu směšně i vypadali. Ostatní lidé se za označenými otáčeli, oni zase za kolemjdoucími a chvíli trvalo, než přišli na to, čím si takovou pozornost zasloužili.
Papírová ryba se samozřejmě ujala i při výrobě blahopřejných pohlednic, takže se potom s přáním hezkého dne objevovala na obrazové straně v nejnemožnější podobě. Ryby např. často létaly ve vzduchu a na jejich zádech seděli pánové, slečny nebo děti, visely na stromech a nebo se opalovaly na květech na louce. V různých velikostech je najdeme v dospělé i dětské náručí - někdy jednu, jindy jsou jich plné koše. Nacházely se všude a všelijak a záleželo jen na fantazii autora obrázku a na vydavateli a potom i na kupujícím a jeho vztahu k příjemci, zda měl smysl pro humor a jaký. Rybu stříbrnou, zlatou, sametovou, s perličkami či jen vytlačenou s přáním, aby si dne pěkně užil, mohl dostat kdokoliv.
Prvního dubna se ale přihodily i jiné věci. V poště se objevilo pozvání na neexistující oslavu, oznámení zaručené výhry s určeným dnem výběru a další tzv. zaručené informace. Pokud adresát rybku přehlédl, chytil se. Z nejstarších šprýmů uváděných v literatuře se mi líbí nejvíce objednávky zajímavých předmětů s doručením přímo do domu. Šprýmaři žádali dodat ohýbák na cihly, rovnák zatáček nebo zaječí peří a komáří sádlo. Nejedna oběť byla poslána do obchodu pro mezery do žebříku nebo hodinářskou motyku. A kdo uvěřil, byl chycen na pomyslnou udičku.
A tak jsem se při svém pátrání i docela dobře bavila. Zjistila jsem také, že různé prameny původ aprílových legrácek vysvětlují různě. Nejbližší je snad to, že se lidé po zimních dnech těšili ze sluníčka, přicházelo jaro a s ním i lepší nálada a tak si vymýšleli pošetilé a bláznivé kousky. Ty si nejdříve vyzkoušeli v rodině a u přátel, až se rozšířily do mnoha zemí a přetrvaly dodnes.
V encyklopedii Wikipedia se můžeme dočíst i o novodobých žertech. Novináři, rozhlasoví a televizní hlasatelé vypustili jako pravdivé zprávy mezi veřejnost spoustu aprílových bláznivin. Je potvrzeno, že mnozí lidé byli opravdu "chyceni". Jednalo se o hlouposti zeměpisné, hudební, politické i jiné, někdy mírné, jindy až šokující. Čteme např.: ...1. apríla v roce 1957 se stalo, že na TV kanálu BBC se objevilo česání špaget ze stromu ve Švýcarsku a že si lidé sazenice opravdu objednávali.
To je jen jeden příklad za všechny legrácky, které v původním oznámení vypadaly opravdu věrohodně a skutečně. Je jich na internetu i v různých dalších materiálech hodně. Dokonce tolik, že vzniklo i Museum of Hoaxes (podvodů), kde je představeno nejlepších 100 aprílových žertů z celého světa za poslední roky. Možná vás vyprovokují k dalšímu pošetilému žertíku, který si 1. apríla vyzkoušíte a ověříte si svou vlastní nápaditost. Já vám přeji úspěch, protože srandy, jak říkával pan Werich, není nikdy dost. Ale pozor! I ta se musí dělat s mírou a citem, aby to některého z vašich milých nepřivedlo do péče lékařů ...
A to je pro dnešek vše. Podívejte se, kam všude a k čemu nás pohlednice mohou zavést. Moje tři s rybkami, zaslané k 1. aprílu před 100 lety, daly podnět ke zrození sbírky. Dnes už má pár desítek kousků a je roztomilá, bláznivá a doslova fantastická ...
S ukázkami vám přeji veselý a ve zdraví prožitý aprílový měsíc. A nenechte se chytit!