Aprílový bláznivý den

Datum vydání: 1. 4. 2009


"April Fool´s Day" také "April Fish" nebo-li "Aprílový bláznivý den"

Aprílový měsíc klepe na dveře a málokdo dnes už ví, že se lidé rozesmívali nejen první den v měsíci, ale také 30. dubna. Přestože jsem již na našich stránkách o 1. aprílu psala (Humorné pohlednice, 2008), zjistila jsem časem o tomto dni další zajímavost, kterou vám nabízím.

Delší dobu mi ležely v krabičce tři pohlednice s anglickým a francouzským textem, které mne zaujaly zvláštní kombinací. Byly na nich ryby a přítisk "1. apríl". Neměla jsem moc času "pídit se" po jejich významu - do sbírky přicházely další přírůstky a ty bylo třeba zpracovat. Ale po napsání článku v minulém roce se mi často v mysli připomínaly a kolikrát jsem si říkala, co se ještě tak významného 1. apríla stalo, že byla k tomuto dni vydána pohlednice s rybou? "Chytila jsem se" a už jsem v tom "lítala". Znáte to určitě také... I v tomto případě se mi potvrdila připomínka mého pohlednicového učitele Václava Hermana, když jsem se chlubila, kolik nových přírůstků mám od našeho posledního setkání. Vždy řekl: "Pamatuj si, nejen shromažďování, ale i poznatky, které pohlednice nabízí, jsou pro nás důležité". Pátrání i studium se mi často vyplatilo a o mnohé mne obohatilo. Tentokrát to bylo stejné. Pokud jste se s podobnými pohlednicemi nesetkali, ráda se s vámi s výsledkem podělím.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Anglický nápis na pohlednici "April Fool´s Day" a francouzsky "Poison d´Avril" není nic jiného než náš český 1. apríl. Poprvé se o něm zmiňuje pražský Bartoloměj Chrystelia v roce 1690 jako o dni bláznivém a plném komických schválností. Dnes se také často říká "kanadských žertíků", ale proč právě kanadských, to jsem během svého pobytu v Kanadě ještě nezjistila. Ale určitě i v tomto případě platí "různá země - různý mrav". Možná mi někdo z vás pomůže s odpovědí.

Dočetla jsem se, že se dávní šprýmaři v tento den opravdu vyřádili a většinou byli se svými nápady úspěšní. Mezi mnohými žerty si jednoho dne vymysleli i specielní dárek. Začali svým obětem zasílat papírové ryby, na které vpisovali legrační veršovánky nebo přání a všelijak je zdobili. Školní děti nezůstaly pozadu a ryby si začaly navzájem špendlit ze zadu na šaty. Pokud se žert zdařil, znamenalo to něco jako "chytil jsem tě" a "April Fish" byl na světě. Darebáčci nápad přenesli na ulici a tak nebyli od aprílového žertíku uchráněni ani dospělí. Ženám i mužům připnuli šikovně rybu s nápisem "I´m so Foolish" což v překladu znamená "Jsem bláznivý, pošetilý, hloupý, nerozumný, směšný a nebo komický". A opravdu směšně i vypadali. Ostatní lidé se za označenými otáčeli, oni zase za kolemjdoucími a chvíli trvalo, než přišli na to, čím si takovou pozornost zasloužili.

Papírová ryba se samozřejmě ujala i při výrobě blahopřejných pohlednic, takže se potom s přáním hezkého dne objevovala na obrazové straně v nejnemožnější podobě. Ryby např. často létaly ve vzduchu a na jejich zádech seděli pánové, slečny nebo děti, visely na stromech a nebo se opalovaly na květech na louce. V různých velikostech je najdeme v dospělé i dětské náručí - někdy jednu, jindy jsou jich plné koše. Nacházely se všude a všelijak a záleželo jen na fantazii autora obrázku a na vydavateli a potom i na kupujícím a jeho vztahu k příjemci, zda měl smysl pro humor a jaký. Rybu stříbrnou, zlatou, sametovou, s perličkami či jen vytlačenou s přáním, aby si dne pěkně užil, mohl dostat kdokoliv.

Prvního dubna se ale přihodily i jiné věci. V poště se objevilo pozvání na neexistující oslavu, oznámení zaručené výhry s určeným dnem výběru a další tzv. zaručené informace. Pokud adresát rybku přehlédl, chytil se. Z nejstarších šprýmů uváděných v literatuře se mi líbí nejvíce objednávky zajímavých předmětů s doručením přímo do domu. Šprýmaři žádali dodat ohýbák na cihly, rovnák zatáček nebo zaječí peří a komáří sádlo. Nejedna oběť byla poslána do obchodu pro mezery do žebříku nebo hodinářskou motyku. A kdo uvěřil, byl chycen na pomyslnou udičku.

A tak jsem se při svém pátrání i docela dobře bavila. Zjistila jsem také, že různé prameny původ aprílových legrácek vysvětlují různě. Nejbližší je snad to, že se lidé po zimních dnech těšili ze sluníčka, přicházelo jaro a s ním i lepší nálada a tak si vymýšleli pošetilé a bláznivé kousky. Ty si nejdříve vyzkoušeli v rodině a u přátel, až se rozšířily do mnoha zemí a přetrvaly dodnes.

V encyklopedii Wikipedia se můžeme dočíst i o novodobých žertech. Novináři, rozhlasoví a televizní hlasatelé vypustili jako pravdivé zprávy mezi veřejnost spoustu aprílových bláznivin. Je potvrzeno, že mnozí lidé byli opravdu "chyceni". Jednalo se o hlouposti zeměpisné, hudební, politické i jiné, někdy mírné, jindy až šokující. Čteme např.: ...1. apríla v roce 1957 se stalo, že na TV kanálu BBC se objevilo česání špaget ze stromu ve Švýcarsku a že si lidé sazenice opravdu objednávali.

To je jen jeden příklad za všechny legrácky, které v původním oznámení vypadaly opravdu věrohodně a skutečně. Je jich na internetu i v různých dalších materiálech hodně. Dokonce tolik, že vzniklo i Museum of Hoaxes (podvodů), kde je představeno nejlepších 100 aprílových žertů z celého světa za poslední roky. Možná vás vyprovokují k dalšímu pošetilému žertíku, který si 1. apríla vyzkoušíte a ověříte si svou vlastní nápaditost. Já vám přeji úspěch, protože srandy, jak říkával pan Werich, není nikdy dost. Ale pozor! I ta se musí dělat s mírou a citem, aby to některého z vašich milých nepřivedlo do péče lékařů ...

A to je pro dnešek vše. Podívejte se, kam všude a k čemu nás pohlednice mohou zavést. Moje tři s rybkami, zaslané k 1. aprílu před 100 lety, daly podnět ke zrození sbírky. Dnes už má pár desítek kousků a je roztomilá, bláznivá a doslova fantastická ...

S ukázkami vám přeji veselý a ve zdraví prožitý aprílový měsíc. A nenechte se chytit!

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázekAutor: Květuše Veselá
kvetavesela@rogers.com

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz