Komentáře ke článku


Databáze pohlednic

Téma databáze pohlednic je vcelku často opakované, přesto k nějakému pokroku zatím nedošlo. V e-mailové konferenci na Pandoře jsem se snažil diskuzi toto téma již několikrát zahájit - bohužel celkem bez úspěchu.
Díky, Petře! 168
Vložen: 07. 10. 2005 - 08:26:36
 
Odpovědět
Trochu mě zahanbuje, že jsem se před časem angažoval v diskusi na téma databáze, načež jsem "ochladl" a musí mě zastoupit jiní. Ale právě proto musím Petrovi poděkovat. Jinak k Petrovu návrhu databáze: Je skvělé, že ji vytvořil - je to základ, ze kterého můžeme vyjít. Osobně se domnívám, že by "naostro" nebylo nutné skenovat adresní stranu, ale teď v začátku je to naopak užitečné: není třeba dlouze některé věci popisovat, stačí se podívat na obrázek. I katalog pohlednic Pressfota je výborná věc, a bylo by vynikající, kdybychom ho měli k dispozici. Mimochodem, je to katalog právě těch pohlednic, které jsem navrhoval zahrnout v první fázi do databáze, abychom si na nich odzkoušeli, co dokážeme. Můžeme tedy "přitvrdit" a zkusit i jednozáběrové pohlednice Pressfota Praha - těch je ovšem více než 100000 (přesněji řečeno, jejich číselná řada končí někde u 110000). Jinak se hlásím k tomu, že si odpracuji svůj díl na převodu katalogu do textového souboru. Ujmeš se, Petře, distribuce "domácích úkolů"?
Tomáš Homola


Domácí úkoly 169
Vložen: 07. 10. 2005 - 08:37:15
 
Odpovědět
Distribuce "domácích úkolů" není problém, spíš budu muset připravit místo na webu se zabezpečeným přístupem. Sken adresní strany asi opravdu nemusí být nutný. Pravda je že se cca 1,5x zvětší místo zabrané na disku (velikost souboru s většinou bílé barvy je hodně menší než se skenem obrazové strany). Já jsem je na web přidal, protože jsem je už měl stejně hotové. Jinak zapomněl jsem do článku dodat následující - sám jsem naskenoval a zároveň zpracoval přes 500 pohlednic oboustraně s průměrem 60 kusů za hodinu. Byl to výběr ze sbírek, vybíral jsem jen zcela čisté/nepopsané kusy tak, aby byly vidět všechny kódy pohlednic.
Petr Zaoral


172
Vložen: 07. 10. 2005 - 10:31:52
 
Odpovědět
Do databáze by bylo dobré doplnit i rok vzniku pohlednice (pokud ho známe). Na obrazovou část databáze by se skutečně mohlo podílet více lidí a ,,zpoplatnění´´ na principu dodáš - dostaneš jen a jen vítám. Co je podstatné u obrazové části¨tak se mi jedná i o rozlišení obrázků protože ne všichni mají rychlé připojení bylo by asi vhodné podle mého názoru 75dpi. Jako náhled a informace to plně poslouží. Dalším aspektem je dnešní doba a předávání a zneužívání dat. Osobně se mi stalo, že jsem za dost nehorázný obnos zakoupil nějakou pohlednici, pak ji poskytl na okopírování jinému sběrateli a třetí osoba ji publikovala a nechala si její zveřejnění patřičně zaplatit. Takovéto případné komerční zneužití není žádoucí a při rozlišení 75 dpi je v podstatě nepravděpodobné.
M.Maloušek


Re: 180
Vložen: 12. 10. 2005 - 11:45:04
 
Odpovědět
Díky za příspěvek, vezmeme v úvahu. Eventuálně můžeme zvážit přidání vodoznaku či něčeho podobného, aby byl obrázek pro podobné účely "znehodnocen".
Petr Zaoral


prevedeni OCR 174
Vložen: 11. 10. 2005 - 17:23:18
 
Odpovědět
Zkusil jsem ty dve nascanovane strany prevest OCR programem do textove podoby. Vysledek nebyl nic moc. Obecne mam s prevadenim strojopisu problemy. Jeste to muzu zkusit jednou, ale potreboval bych kvalitnejsi scan (vetsi rozliseni). Pokud mas zajem, posli ty dve strany nascanovane 300dpi (tedy pokud to tak mas) a ja to zkusim. V nejhorsim zjistim, ze tudy cestan nevede.
Pavel Beran


Re: prevedeni OCR 177
Vložen: 12. 10. 2005 - 09:06:53
 
Odpovědět
Skeny v clanku byly znacne pomensene. Posilam primo plnohodnotne soubory na vyzkouseni. Krome toho jsme provedli i nejake dalsi testy s rucnim prevodem a vysledek byl i tak celkem uspokojivy - 2 stranky za hodinu. To jen pro ukazku, ze to nemusi byt tak zle.
Petr Zaoral


poznámka 175
Vložen: 11. 10. 2005 - 22:56:32
 
Odpovědět
Pokud to skutečně myslíte vážně a chcete se pustit do tak heroické práce (je to úkol na několik let! jak jistě víte od původních realizátorů z časopisu Filokartie), bylo by dobře to vzít z gruntu. Znamená to připojit další a další položky, jejichž opodstatnění se začne projevovat až od mnohatisícových položek. Znamená to nechat si dost položek (třeba i 10) na klíčová slova, dále nezapomínat na dataci, jak už správně podotkl někdo přede mnou (základy odvození podle výrobních čísel jsou v příručce Sbíráme pohlednice II vydané KSK Praha, nějaké další nabádané poznatky vyjdou do konce října v mé knize Pohlednice - historie lístků, které zmenšily svět), dále by rozhodně neměli chybět autoři snímků. Možná je to profesionální deformace, ale rád bych měluvedenu i tiskovou techniku (+ event. ražbu, zlacení apod.). U místopisných pohlednic by nemělo chybět bližší určení místa, vždyť jen pohlednic Václavského náměstí nebo Hradčan jsou stovky neli tisíce. V tomto případě by rozhodně neměl chybět naskenovaný obrázek, který vše naráz objasní a je také tou pověstnou třešinkou na dortu elektronických databází. Přimlouval bych se i za uvedení kraje alespoň značkou. Ještě pár drobností: připadá mi nelogické označovat okénkovou pohlednici se čtyřmi obrázky číslem 4 a jednozáběrovou číslem 0 a nikoliv 1. Že jsou ještě další nakladatelství (Odeon = SNKLHU, Kalich, Naše vojsko, Albatros, Tvar, Tatran a mnoho dalších příležitostných - to už asi víte, takže těch kolonek bude třeba mnohem více. Svět v obrazech - Orbis - Nakladatelství Orbis - Orbis, tisková kancelář jsou podle mých dosavadních zkušeností jedno a to samé. Pressfoto bych ale dělil na pražskou a bratislavskou redakci, protože se nakonec rozdělily. Zvažte také, prosím, jestli máte k dispozici kromě nadšení i stovky hodin volného času něco tak pracného a zároveň nehonorovaného dotáhnout do použitelné podoby. Ta práce bude příšerná. už je při pomyšlení na to mne bolejí ruce... Přeji mnoho zdaru a vytrvalosti. Roman Karpaš
Roman Karpaš


Re: poznámka 178
Vložen: 12. 10. 2005 - 11:38:01
 
Odpovědět
Ale ano, alespoň jí to vážně myslím. Navíc když máme takové skvělé podklady do začátku, byl by nějaký větší celek vidět relativně brzo. Jen je třeba povzbudit další sběratele, aby se přidali. Převést 2 nebo 5 velice jednoduchých stránek na obyčejný text (nebo např. do excelu do připravené vzorové tabulky) by neměl být pro nikoho velký problém. Ostatní poznámky proberme s Tomášem Homolou, některé z nich již má zpracované.
Petr Zaoral


Databaza 176
Vložen: 12. 10. 2005 - 08:03:07
 
Odpovědět
Pan Zaoral, velmi ma potesilo ze ste diskusiu o databaza preniesol priamo na hlavnu stranku Filokartie, ved uz len to,ze si to precita viac ludi moze prispiet k jej lepsej buducnosti. Nedajte sa odradit a to co robite je ozaj a bude heroicke dielo. Uz len to co je ako ukazka na stranke staci, pretoze je tam vsetko podstatne co jednoznacne urcuje jedinecnost tej ktorej pohladnice aj ked ich bolo vytlacenych mozno tisic. Obrazova stranka, textova stranka a kolonky na vypisovanie vsetkeho co srdce raci pre kazdeho zberatela, badatela, obchodnika a neviem este pre koho. Nie som odbornik, len pouzivatel internetu a tak mi bude stacit ak si zadam nejake slovo na vyhladanie, aby sa mi ukazalo to co tam je uz vlozene. Databaza, katalog, zoznam, predajny server, antikvariat alebo ako toto dielo nazvete, to je jedno, pretoze bude vsetko pod jednou strechou. Len bude zalezat na tych co vlastnia nejake poklady, ci sa budu chciet podelit o tieto svoje tajomstva. Vlozene udaje o pohladnici budu sami vytvarat databazu alebo neviem co. Ale budu na verejnosti. Vytrvajte a staci na zaciatok malo a cas ukaze. Ani e-bay nezacinal s takou rozsiahlou agendou. Ako sa hovori babka k babce budu kapce.
Jan Svikruha


Re: Databaza 179
Vložen: 12. 10. 2005 - 11:41:33
 
Odpovědět
Pánové, děkuji vám čtyřem prvním že jste se ozvali, protože už opravdu propadám depresi. Sehnali jsme velice solidní podklady, zainvestovali kromě času i peníze (nechtějte vědět kolik stálo poslání katalogu BlaBla poštou) a nakonec nikdo na článek nereagoval. Zachránili jste čest ostatních čtenářů - když ze 70 shlédnutí na článek nestojí nikomu za to napsat alespoň nějaký svůj názor, člověk lehko ztratí vůli pokračovat.
Petr Zaoral


Převod katalogu pohlednic Pressfota 181
Vložen: 13. 10. 2005 - 11:44:18
 
Odpovědět
Protože mi Petr dal k dispozici skeny jednotlivých stránek katalogu, vyzkoušel jsem si, jak pracné by bylo přepisovat katalog ručně. Navrhovaných pět stránek jsem přepisoval dva večery, pokaždé něco přes hodinu. Jsem sice programátor, ale rozhodně ne cvičená písařka, takže se snad mohu domnívat, že by to ostatním netrvalo o mnoho déle. Jakmile člověk získá "grif", dá se jedna stránka zvládnout pod půl hodiny. To znamená, že na celý katalog - Pressfoto Praha i Bratislava - potřebujeme tak jeden "člověkoměsíc". Když se nás do toho dá víc, můžeme být do Vánoc hotovi i s kontrolou. Samozřejmě to ještě nebude databáze, tu budeme muset doplnit, ale budeme mít aspoň nějaký základ. Kdo se chcete připojit, kontaktujte, prosím, Petra Zaorala, ať se věci pohnou!
T. Homola


Úžasné 183
Vložen: 23. 10. 2005 - 10:41:16
 
Odpovědět
Dobrý den, kolegové, Byl jsme měsíc mimo republiku, mimo spojení se světem. Teď, když jsem se zase po dlouhé době připojil na síť a mám možnost sledovat tyto stránky, jsem velice překvapen, jak tak šílený nápad, jako je databáze, roste před očima. Chci poděkovat všem, za svou vlastní osobu, kteří se již projektu účastní a rovněž těm, kteří se jej zúčastní v budoucnu. Hlásím se o svůj díl, o svůj domácí úkol.
Honza Vávra


Nechte mi neco 188
Vložen: 01. 11. 2005 - 00:05:22
 
Odpovědět
Jste uplni silenci. Nechte taky neco pro me na prepis.
Tomas Zahradnicek


aktuální stav 2355
Vložen: 26. 11. 2020 - 12:15:37
 
Odpovědět
Dobrý den,
chci se zeptat, jestli se podařilo alespoň přepsat katalog Pressfota? Pokud ne, rád bych se s tím pokusil pomoci. Kdyžtak ideálně napište mailem. Díky, zdraví pv
Pavel Vančát


Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist