Dvě vzpomínky na Československo a Rudou Armádu

Srpnové výročí je za námi. Pro někoho to bylo slavné, pro někoho méně. Záleží na úhlu pohledu. A propó. Pohledy.

Probíral jsem se svojí sbírkou a narazil na dva kousky, které k sobě na první pohled vůbec nepasují. Ten jeden je lístek s příležitostním razítkem a známkou u příležitosti krajské výstavy poštovních známek TREBIŠOV 1.12. 1984. Nápis lemující razítko kolem dokola zní - 40. výročí oslobodenia našej vlasti sovietskou armádou. Uprostřed je skica pomníku osvobození s vojákem držící v ruce kalašnikov. Samozřejmě nechybí pěticípá hvězda.

Druhým kouskem je pohlednice "Růžového" tanku T-34 na boku s číslem 23, který jako první údajně dorazil na pomoc povstalcům v Praze 9. května 1945. Na druhé straně je opět příležitostné razítko se známkou a nápis na něm zní - Oslava odchodu sovětských vojsk z Československa 25.6. 1991. Uprostřed jsou v karikatuře vyvedení vojáci v ústupu jako "matrjošky" s nápisem Adieu CA.

Zde je snad ten spojující prvek. Výročí osvobození kontra oslava odchodu. Na jedné straně stavění pomníků na druhé straně jejich bourání. Obojí pěkně zachycené na poštovních razítkách a pohlednici. Potvrzuje se zde stará pravda, že pohlednice dokumentují život a dění kolem nás a mají stejnou vypovídací hodnotu jako dokumentární snímky v novinách či televizi.

A ještě jeden společný znak jsem nalezl. První razítko je ze Slovenska, druhé je sice české, ale pohlednici - vytlačil Grafobal Skalica a nápis na textové části hovoří takto: PRAHA - Smíchov, pamätník osloboditeľov. Tank č. 23. Takže slovensky Osloboditel´e máme na obou kouscích.

Autor: Jan Vávra | 24. 9. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist