Emil Müller - náměšťský obchodník, fotograf a nakladatel

Následující článek je sepsán podle podkladů z právě vycházející knihy Náměšť nad Oslavou a okolí ve starých pohlednicích a fotografiích.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Obr. 1 portrét E. Müllera

Pohlednicový boom 90. let 19. století umožnil jejich vydávání i v menších obcích. Nakladatelská a vydavatelská činnost Emila Müllera může sloužit jako dobrý příklad tohoto tvrzení. Müller se narodil roku v roce 1871 jako druhé ze sedmi dětí jinačovského revírníka Jana Müllera a jeho ženy Berty1. Ve sčítání lidu z Jinačovic z roku 1880 je u rodiny Müllerovy zaznamenán obcovací jazyk německý. V Náměšti n. O., která pravda v očích zvláště třebíčských sokolů byla považována za zněmčelou, se Müller usadil nedlouho přes rokem 1898, kdy převzal obchod po největším náměšťském obchodníkovi G. Bartoschowském v domě č. 102 na náměstí. Jednalo se samozřejmě o klasický obchod se zbožím koloniálním. Na vzácné dochované fotografii z doby kolem roku 1900 lze vidět majitele obchodu, mladého muže s plnovousem, jak hrdě trůní na podivné motorové rikše před svým obchodem. Pomiňme vyvěšené zboží a dobové reklamy a všimněme si rozevřených dveří. Ano, na jejich křídlech jsou nepochybně vystavené pohlednice.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Obr. 2. E. Müller před svým obchodem

To je samozřejmě dosti známá věc, že na malých městech a ve vesnicích vydávali právě obchodníci svým nákladem místní pohlednice, kterými doplňovali svůj sortiment zboží, ale Müller nebyl zcela běžným obchodníkem, který by vydal bokem jen několik málo pohlednic, jeho zájem o toto médium byl hlubší, takže v letech před 1. světovou válkou se stal největším místním vydavatelem pohlednic. První pohlednice Náměště, jedny z místních nejstarších, vydal již, jak dokazují poštovní razítka, v roce 1898. Mimo litografie a knihtisku objevují se na nich i světlotiskové reprodukce fotografií, jejichž autorem byl sám pan obchodník. Jeho zájem o fotografii byl natolik mocný, že v říjnu roku 1900 získal i fotografickou koncesi, a jeho fotografická činnost natolik rozsáhlá, že reprodukce jeho fotografií používali i ostatní náměšťští nakladatelé2. Ba nespokojil se jen s reprodukcemi fotografií a přinejmenším od roku 1900 vydával přímo fotografické pohlednice (tzv. Echtfoto) v krásných sepiových odstínech, které mají velkou dokumentační hodnotu, mnohem větší než tolik populární litografie. Fotografie jsou jednak dobře technicky provedené, jednak záběrově dobře vybrané a s citem pojaté. Díky Müllerovu umění i náměstí a uličky tehdejšího městyse získávají na jisté monumentálnosti.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Obr. 3. Fotografická Müllerova pohlednice Náměště n. O.

A šlo-li o milovanou fotografii, dovedl se chovat zcela neobchodnicky. Pro svazek Vlastivědy moravské z roku 1908, pojednávající o soudním okrese náměšťském, nafotil řadu snímků zdarma, takže autor svazku František Dvorský v doslovu poděkoval E. Müllerovi těmito slovy: "Největší zásluhy o bohaté ilustrování tohoto okresu získal si pan E. Müller, obchodník v Náměšti: nejen že dal svou obsažnou sbírku fotografií na výběr, nýbrž dle přání Musejního spolku nové fotografie i vzdálených samot a zřícenin bezplatně opatřil"3. Je jen škoda, že zmiňovaná obsažná sbírka fotografií se nedochovala. Podobně nezištně se zachoval ke svému učedníkovi Ondřeji Knollovi, budoucímu významnému fotografu a vydavateli pohlednic západní Moravy. Tomu totiž dovoloval, aby se fotografickému umění učil u "konkurence", totiž u fotografa a klempířského mistra Ludvíka Höfera.

Jak již bylo naznačeno, neomezoval se Müller ve své vydavatelské a fotografické činnosti jen na Náměšť, známe řadu jeho pohlednic z bližšího i vzdálenějšího okolí - např. z údolí řeky Oslavy, z Kralic, z Dalešic, z Hrotovic, z Velké Bíteše, z Budišova, z Křížanova či z Třebíče. Navíc, neomezoval se jen na místopisné záběry, dá se o něm jen s mírnou nadsázkou hovořit i jako o fotografovi reportážním. Známe totiž sady fotografií zachycující okamžiky z císařských manévrů v roce 1901, či z vítání hraběcích novomanželů Haugwitzových v roce 1904.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Obr. 4 Slavobrána k uvítání hraběcích novomanželů na náměstí

Jen občas vydával i příležitostné pohlednice, tedy spíše své běžné pohlednice na něž nechal přitisknout vhodný text. Zcela však ve své produkci vynechal jinde oblíbené motýlky a budoucnosti, či podobné všeobecně rozšířené motivy a vzory. Konkurence ostatních vydavatelů jak místních (R. Ergens, B. Řezník, J. Weškrna), tak přespolních (Ascher & Redlich z Brna, J. F. Kubeš z Třebíče) nebyla zřejmě tak velká, aby jej donutila k inovacím. Jistou záhadou zůstávají jen zřejmě nerealizované návrhy pohlednic, o nichž zde již bylo psáno (dát sem odkaz na článek). Počet druhů jeho pohlednic, které se podařilo sesbírat, přesahuje stovku.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Obr. 5. Müllerova novoroční pohlednice

Přes šíři i množství své pohlednicové produkce, byla tato jen vedlejší činností páně obchodníkovou. S počátkem světové války Müller svou vydavatelskou činnost ukončuje. Snad to zapříčinila mizérie války, snad jen vyklidil místo pro vydávání pohlednic svému bývalému učedníkovi Knollovi, který si otevřel vlastní fotografickou živnost v roce 1906, a který zřejmě získal i Müllerův archiv negativů. S jednou výjimkou (pohlednice Kralic z roku 1924) se po roce 1914 další Müllerovy pohlednice neobjevují. Emil Müller, jemuž vděčíme za nejhezčí pohlednice z Náměště a okolí, provozoval svou obchodnickou jětě léta a stal se (díky svému mohutnému plnovousu, statné postavě a hlavně svéráznému smyslu pro humor) populární náměšťskou figurou, zvanou, dle vzpomínky dlouholetého náměšťského kronikáře Jiřího Papírníka (1920-2005), "der schöne Emil". Zemřel v Náměšti v roce 1938.

Poznámky:

  1. Státní okresní archiv Brno-venkov, fond Okresní úřad Brno, i. č. 100g , sčítání lidu 1880, Jinačovice, dům č. 3.
  2. Státní okresní archiv Třebíč, fond Okresní úřad Třebíč 1855 - 1945, i. č. 65 M živnostenský rejstřík, Náměšť n. O., fol. 17r.
  3. F. DVORSKÝ, Vlastivěda moravská, Náměšťský okres, Brno 1908, s. 335.
  4. Státní okresní archiv Třebíč, fond Okresní úřad Třebíč 1855 - 1945, i. č. 65 M - živnostenský rejstřík, Náměšt n. O. , fol 17 r a 55 r.



Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist