Filokartie k Mezinárodnímu dni dětí: Děti a jejich svět

Datum vydání: 1. 6. 2008


Každoročně se v mnoha zemích slaví dne 1. června Mezinárodní den dětí. Byl uzákoněn ve Vídni v roce 1952, aby světová veřejnost respektovala práva a potřeby dětí. Přes padesát let přesvědčuje všechny lidi na zemi, že je třeba pečovat o zdraví dětí, jejich výchovu a vzdělání a chránit jejich svět, který může být krásný jen když žijí bezstarostně a v míru.

Svět dětí mají ve svých sbírkách na pohlednicích také filokartisté a děti bývají vedle žen a pohlednic zeměpisných námětem nejpočetnějším. Dnešní malou ukázkou vám proto chci připomenout nejen svátek našich dětí, ale i jeden z nejlíbeznějších celků, který si podle svého vkusu a režie může každý sběratel vytvořit.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Řekněme si, jaký by to byl život bez dětí! Velmi chudý a vlastně by zanikl. Od prvních chvil zrození nám dělají radosti i hodně starostí. Ale až se osamostatní a odejdou si žít podle svých představ, nedočkavě čekáme na vnoučata, abychom znovu pocítili onu hřejivou něhu, bezbřehou lásku a pokoru před zrozením nového života, který je pokračováním našeho. Děje se tak po všechny generace a je to nekonečný koloběh přírody.

Je proto úplně přirozené, že když v poslední třetině 19. století pohlednice vznikla, objevuje se dítě také hned na prvních litografiích. Okamžitě jsou oblíbené, velmi krásně provedené a dodnes mají náš obdiv, jako ostatně všechny pohlední lístky z těchto let.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Pokud bychom si chtěli takovou sbírku dětí třídit na základě toho co znázorňují pod různé podskupiny, bylo by jich veliké množství. Nejde totiž jen o ztvárnění dítěte známými i neznámými malíři, sochaři a výtvarníky, ale také fotografové a další umělci nám děti představují v různých situacích a při různých příležitostech. Všichni autoři i vydavatelé si pro své pohlednice vybírali motivy dětí rádi, protože věděli, že vždy budou milým i vítaným objektem zájmu kupujících a vždy příjemce potěší. Pohlednice dětí se zasílaly k narozeninám a jmeninám, najdeme je na přáních k různým příležitostem i událostem a také na vánočních, velikonočních a dalších svátečních , jako jsou např. ke Sv. Valentýnu, ke dni Díkůvzdání a nebo na pohlednicích humorných.

Jen v krátkosti vám představím mé vlastní třídění sbírky "Dítě a jeho svět", které samozřejmě není konečné. Dobře víte, že všichni se sbírkou neustále pracujeme a vytváříme nové celky, abychom po čase z nich poskládali jiné, tak jak nám pohlednice přibývají a také podle nálady, jakou v dané chvíli máme i vztahu k nim. V jednotlivé skupině pak mám navíc pro rychlejší orientaci odkaz, kde se ještě ten či onen obrázek nachází. Důležité je to zejména u uměleckých pohlednic, kde je základem jméno autora a poznámka pak upřesňuje v jaké situaci dítě je. Jako příklad vám uvedu moji milovanou malířku Marii Fischerevou-Kvěchovou: vánoční pohlednice s dětmi - pozn. viz také MFK. Podobně je to u M. Alše, J. Lady, J. Mánesa, Murilla aj. Někdo se může zaměřit jen na sbírání pouze uměleckých či fotografických pohlednic a nebo si určí rok, po který své pohlednice kompletuje a o další zájem nemá.

Zhruba se dá říci, že pod heslem "Dítě" najdeme:

To je jen malý výčet názvů na mých kartotéčních kartičkách. Počítačové zpracování bude zřejmě podobné, ale k tomu se třeba vyjádří další kolegové. Pokud k tomu připočteme ještě děti různých národů, pletí a nebo množství obrázků Ježíška - samostatně, v jesličkách či náručí Mariině a nebo Pražského Jezulátka, které je v různě barevných šatičkách známo po celém - nejen katolickém - světě, snadno si představíme, kolik milionů pohlednic s dětmi bylo do dnešních dnů vytištěno i zasláno.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Tolik v krátkosti ke sbírce dětí. Pokud by chtěl někdo z čtenářů znát o historii Mezinárodního dne dětí více, určitě si další informace najde na webových stránkách, např. Wikipedie, aj.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

..... "Chraňte děti - budoucnost národa" je název jedné pohlednice od Marie Fischerové-Kvěchové. Je uložena v archivu Orbis pictus v Pardubicích a již jsem se o ni zmiňovala v samostatném článku o autorce půvabných dětských obrázků. Nemohu vám proto nabídnou kopii, ale možná ji mnozí z vás znají. Ovšem pro tento článek a pro tento den neznám pohlednici vhodnější, proto ji připomínám. Zvláště, když je toto motto stále aktuální, stejně jako: "Chraňte mír", který ještě není na mnoha místech naší země samozřejmostí.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Přeji Vám krásný 1. červen s vašimi dětmi a vnoučaty a jen samou radost s nimi, stejně jako s vašimi sbírkami.Autor: Květuše Veselá
kvetavesela@rogers.com

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz