Harrachovka, minulost a současnost výletního místa v Lužickém údolí
© 2008, Jiří Kohout
vydalo nakladatelství Zahrada-Ivan Mráz, tisk Protisk České Budějovice
počet výtisků 2000, 1. vydání, 16 stran, Formát: A5, ISBN 978-80-903059-9-1
prodejní cena 50 Kč
Údolí Lužnice je vyhlášené svými scenériemi mezi všemi milovníky přírody, turisty a obzvláště pak platí pro vodáky, kteří se sem tak rádi navrací, jsou jistě nádherná zákoutí této jihočeské řeky snad nejkouzelnějším koutem naši vlasti.
Na dolním toku Lužnice se nachází ve Vlčím Dole, ležícím mezi Táborem a Příběnicemi výletní místo Harrachova. Pro svou blízkou polohu je vyhledávané především mezi obyvateli nedaleko ležícího okresního města, ale i všemi příznivci vodních sportů. Stavba besídky Harrachova je spojena se vznikem turistické stezky a útulny pod hradem Příběnice (cesty hraběte Harracha).
Po úspěšném vydání, prodeji a ohlasu knihy Tábor krok za krokem na starých pohlednicích (vyšla 2. listopadu 2007), kdy bylo celé vydání během šesti týdnů rozebráno, následuje další publikace autora Jiřího Kohouta, který se prostřednictvím své sbírky věnuje tomuto nejen pro něj blízkému místu.
Publikace začíná úvodem, který popisuje historické souvislosti spojené se vznikem tohoto vyhledávaného zákoutí řeky Lužnice. Následuje Pintovka a útulna v Příběnicích, kde se čtenář se zde dočte o počátcích a otevření stezky. Vznik besídky v Lužnickém údolí je část popisující činnost Táborského odboru KČT. Popis dalších osudů údolí nalezneme v částech První roky a pojmenování besídky, Léta slávy a živelních pohrom, Léta úpadku i znovuzrození. Text ukončuje Nová tradice lesní restaurace Harrachova.
Barevně provedená obrazová část vychází z dobových i současných pohlednic vycházejících v průběhu 20. století, celkem obsahuje reprodukce 21 pohlednic provázených stručný popisem místa. Soustředěný sběratelský materiál odpovídá i jiným podobným turisticky zajímavým lokalitám a může tak posloužit jako srovnávací vzorek také i přespolním sběratelům. Kladně lze hodnotit grafické zpracování i autentičnost jednotlivých reprodukcí. Z mého pohledu bych vytkl snad jen to, že zelený rámeček do nějž jsou vloženy jednotlivé pohlednice má zaoblené rohy čímž je výsledně oříznutá část původních předloh.
Publikaci lze kladně hodnotit, stejně jako předchozí autorův počin. Celkově je koncipována jako obrazový kaleidoskop pro určený hlavně širokou veřejnost, ale neztrácí vypovídající hodnotu ani pro sběratele. Nechybí zde soupis použité literatury, k jednotlivým obrázkům jsou citováni vydavatelé a fotografové i doba vzniku, což v řadě podobných počinů naprosto schází.
Vydávání podobných publikací je vždy odvislé na financích, obzvláště těžko se realizují lokální záležitosti jako je tato práce bez prostředků vložených zvenčí. Lze proto jen ocenit sponzory tohoto vydavatelského počinu.