Josef Lada - pohlednice - kouzelné pohledy J. Lady

Datum vydání: 16. 2. 2022


O malíři a spisovateli – Josef Lada

Josef Lada byl český malíř a spisovatel, který žil v letech 1887 až 1957. Mezi pohádky, které napsal a i ilustroval, patří velice známý Kocour Mikeš nebo O chytré kmotře lišce. Další významné dílo, které ilustroval, jsou Dobré osudy vojáka Švejka. V roce 1947 získal za svou tvorbu ocenění národního umělce.
(https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Lada , 20. 4. 2016)

„Je to zakladatel českého komiksu a tzv. „moderní české pohádky“. Je považován za jednoho z našich největších umělců. I slavný Pablo Picasso o něm řekl, že je to ten největší koho máme.“
(https://www.joseflada.cz/josef-lada , 22. 4. 2016)

„Nejznámější motivy jeho maleb jsou: rodná vesnička Hrusice, vodník, ponocný, hospodská rvačka nebo zabijačka.“
(https://www.joseflada.cz/josef-lada , 22. 4. 2016)

Pohlednice Josefa Lady

V prosinci, kdy je předvánoční shon, se dají pohledy Josefa Lady sehnat na každém rohu. Většinou se jedná o zimní motivy pohlednic anebo pohledy, kde je nápis ČESKÉ VÁNOCE. Pohlednice se dají koupit na internetu, ale nabídka není tolik široká vzhledem k tvorbě autora. Ale proč? Vždyť z pohlednic dýchá historie, je v tom kus našeho národa, lidem se tyto pohlednice odjakživa líbily, spoustu dětí vyrostlo na pohádkách, do kterých dal Josef Lada kus svého srdce, a i když je v cizině žádanější spíš Krteček, Josef Lada by našel také svoje zasloužené místo ve sbírkách postcrosserů.


Z mé vlastní zkušenosti vím, že jsou žádané pohlednice, které se často posílají a tím pádem kolují jejich obrázky na postcrossingu. Josef Lada tolik nekoluje. Možná to je důvodem, proč jeho pohlednice nejsou tolik žádané. Přála bych si to změnit. Vlastně ne. Musíme to změnit. Jediný způsob, jak to změnit, je posílat pohlednice více, obchody je potom začnou také nabízet více, když po nich bude poptávka. Vše tedy závisí na nás.


V mé sbírce Josefa Ladu nemám, ale ráda a hlavně o Vánocích jeho pohlednice posílám a to i se známkou, kterou můžete vidět na obrázku níže. Existuje i pohlednice, která má stejný obrázek jako známka. Na internetu takové pohlednice můžeme najít pod názvem Cartes Maximum. Tato pohlednice je velice žádaná hlavně o Vánocích. Postcrosseři si ji rádi posílají mezi sebou.


(zdroj obrázku: Infofila.cz)

Nyní nabízí pohlednice i Eshop.infofila.cz, a jsem moc ráda, že Infofila zvolila zrovna Josefa Ladu. Ačkoli už není Josef Lada skoro 60 let mezi námi, nemělo by se na něj zapomínat.

Pohlednice Josefa Lady jsou v nabídce Eshop.infofila.cz.Autor: Hana Novotná

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz