Kaple Navštívení Panny Marie

Pohlednice na obrázku zobrazuje zaniklou poutní kapli Navštívení Panny Marie (Mariä Heimsuchung) na Předním Cínovci (Vorder Zinnwald) v Krušných horách. Přední Cínovec se nacházel na půl cesty mezi Fojtovicemi (Voitsdorf) a dnešním, dříve zadním, Cínovcem (Hinter Zinnwald). Obec to byla poměrně malá a jak bylo v horách zvykem, tak i velice chudá. Lidé se zde zprvu živili hornictvím a dřevorubectvím a později, když už byly doly uzavřeny, se pak v zimě věnovali ruční výrobě slaměných klobouků, košíků, papírových květin či dámských punčoch. V letních měsících se pak živili především pěstování těch několika málo plodin, které se v tomto drsném horském klimatu dalo pěstovat.

V roce 1833 zde v 30 domech žilo na 172 obyvatel a o čtyři roky později byla dokončena zmíněná poutní kaple s milostivým oltářem z 15. století, který sem byl přenesen z nedalekého kostela ze sousedního Fürstenau. Nedaleko odsud se nachází i vrch přezdívaný „Mrtvé dítě“ o kterém se traduje, že na jeho vrcholu bylo kdysi nalezeno zesnulé děťátko. Jeho matka, děvečka z Předního Cínovce, byla pak z vraždy svého dítěte obviněna a v soudním procesu shledána vinnou a popravena. Později se ale na smrtelné posteli přiznal k vraždě samotný otec dítěte, který byl místním lesním dělníkem.

Ačkoliv zde ještě v roce 1938 žilo na 280 obyvatel v 54 domech, nevyhnul se ani Přednímu Cínovci po druhé světové válce osud mnoha vesnic v okolí. Po nuceném vyhnání původních obyvatel obec osiřela a na konci 50. let byla srovnána se zemí a to včetně samotné kaple po které zde dnes můžeme nalézt jen pozůstatky obvodového zdiva a kryptu, kterou tvoří zaplavené jezírko. Samotný oltář se pak nachází v sousedním Cínovci v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie, který zásluhou obyvatel sousedního Zinnwaldu a města Dubí, pod který Cínovec spadá, prochází v posledních několika letech celkovou rekonstrukcí.

Kaple Navštívení Panny Marie

Kaple Navštívení Panny Marie


Autor: Jan Schönfeld | 11. 4. 2022

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist