Korunovace krále Jiřího VI. v roce 1937

Datum vydání: 9. 11. 2012


Zabývám se m.j. i tématikou „Korunovace krále Jiřího VI. v roce 1937“. Celistvostí na toto téma se na našich aukcích objevuje velmi málo a tak nezbývá, než je hledat v zahraničích aukcích.

Před krátkou dobou se mi podařilo získat zajímavou celistvost, která na první pohled nebudí žádnou velkou pozornost a byla nabízena za symbolickou cenu. O to zajímavější se stala až po pečlivějším zkoumání. Nejprve však pár slov na úvod celé záležitosti.
Jedná se poštovní lístek, resp. fotografii, na které je výjev z procesu korunovace krále Jiřího VI, která se odehrávala během dne 12. května 1937. Fotografii jako poštovní lístek vydala firma Photochrom Co., což dokazuje zadní část lístku.

Firma Photochrom Co., se sídlem v Tunbridge Wells, začala svoji existenci výrobou Novoročních přání (PF) již v roce 1896, v pozdějších letech, přibližně od roku 1903 i pohlednicemi různých žánrů, v různých barevných formách – černobílé, sépiové, barevné i perokresby. Firma provozovala svoji činnost až do roku 1957. V tomto období její činnost končí a přestala se objevovat i v obchodním rejstříku. Kdo v současné době vlastní její autorská práva, se mi nepodařilo zjistit.

Royal Tunbridge Wells (obvykle se zkracuje na Tunbridge Wells), je město na západě Kentu, asi 31 mil (50 km) jihovýchodně od centra Londýna, v současné době má asi 56,5 tisíc obyvatel. Hraničí s hrabstvím East Sussex, které se nachází na severním okraji pískovcových sklaních útvarů zvaných Weald.

Ve městě vznikly lázně v období tzv. „Georgian time“, tj. za vlády Jiřího I. až Jiřího IV. v letech 1714 -1803. Toto období se vyznačovalo specifickou architekturou a významnými sociálními a společenskými změnami. Největšího rozkvětu jako lázeňské město dosáhlo v letech 1735 – 1762, kdy kontrolu a správu nad městem měl Richard Nash, který byl tzv. „Master of Ceremonies“ lázeňských měst. Město se v té době stalo vyhledávaným lázeňským rekreačním střediskem. Neobvyklé a jedinečné dláždění, obklady domů, architektura domů a především minerální vody s obsahem železa, lákaly návštěvníky. Ačkoli popularita města postupně klesala s příchodem koupání v moři, město zůstává populární do dnes a zhruba 30% svých příjmů pochází z turistického a cestovního ruchu.

Odchozí razítko na zadní straně lístku je čitelné a má datum Pinner 14.května 1937, v 17 hod odpoledne.
Pinner je předměstí v Harrow Greater v Londýně, asi 12,5 míle (20,1 km) na severozápad od Charing Cross. Předměstí bylo kdysi ( i v roce 1937 ) součástí kraje Middlesex až do roku 1965. Tehdy bylo pohlceno Londýnem a začleněna Governmentem Act z roku 1963 do Velkého Londýna.

Známky, které jsou tímto razítkem opatřeny, jsou dle katalogu Michel č.194 Edward VIII. 1p. červená vydaná dne 14.září 1936 a č. 198 Jiří VI, 1/2p. zelená vydaná dne 10.května 1937 (tedy dva dny před korunovací).


Co z toho plyne na závěr? Korunovace se odehrála během dne 12. května. Je možno předpokládat, že majitel firmy Photochrom Co., popř. její zaměstnanec, byl korunovaci přítomen a uvedený fotografický snímek zhotovil na místě, neboť fotografové měli vyhrazený prostor při této události. S tímto snímkem musel do firmy, která byla vzdálena od místa konání 50km, kde se materiál zpracoval. Firma pracovala velmi rychle, neboť nejpozději 14.května (tj. necelé dva dny) musely být fotografické lístky vytisknuty, dopraveny zpět do Londýna a dány do prodeje. Odesílatel během dopoledne, nejpozději však brzo odpoledne, lístek koupil, napsal a odeslal v 17 hodin z Pinneru.

Na tehdejší dobu, při tehdejší úrovni dopravy a tiskové technice čas až neskutečně krátký, když si představím, že v našich současných podmínkách je někdy týden na vyhotovení potřebného dokladu pro českého úředníka s byrokratickým zázemím doba, dle jeho tvrzení, nemožně krátká.
Přílohami jsou přední a zadní část černobílého fotografického lístku.




Autor: Petr Kunc

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz