Kšeft je kšeft

Pro velké množství vydaných pohlednic se většinou dnešní sběratelé specializují jen v určitém oboru. Jen ztěží můžeme hledat téma, kterým by se nezabývali. Převážně se sbírají pohlednice vydávané před rokem 1945. Počty starých pohlednic se již nikdy nebudou zvyšovat. Letité truhly, staré půdy a rodinná alba byly každou z generací několikrát prozkoumány. Nové významné nálezy se objevují jen zřídka. Kvalitní sběratelský materiál se tak může stát i velmi zajímavou investicí do budoucna, která může přinést velmi dobré zhodnocení. Poptávka po historických pohlednicích převyšuje nabídku a od této situace se odvíjí zvyšující se ceny.

Pohlednice jako taková byla již od okamžiku svého vzniku zbožím. Lze pochopit postup seriózních obchodníků, kteří promítnou do její konečné ceny vlastní náklady, které vzniknou při jejich distribuci a určitou "rozumnou" míru zisku. Ty nechci v žádném případě atakovat. Musíme si uvědomit, že bez tohoto koloběhu by v současné době jen velmi těžce vznikala většina specializovaných sbírek.

Láska k penězům je kořenem všeho zla, jak tvrdili již staří církevní otcové, a o peníze jde vždy až na prvním místě, jak svého času pravil náš pan prezident.. Stále více lidí tak bohužel cítí a hledá ve starých pohlednicích pouze zdroj velmi snadného obohacení. Vlastní sběratelské nadšení jim bývá většinou cizí. Sběratelské nadšení ostatních je pak pro ně pouze vítanou příležitostí k vylepšení svého vlastního příjmu.

Vše vychází z toho, že neexistuje žádný katalog nebo závazná pravidla podle nichž by se dala určit cena jednotlivých pohlednic. Pak se stává, že se setkáváme se zcela totožnými pohlednicemi, kde se jejich cena liší dokonce více než o jeden řád. Rovněž srovnáváme - li ceny u nás i za hranicemi můžeme rovněž dojít k velmi zajímavému a hlavně rozdílnému ocenění. Vyznat se v tom jak a za kolik se dá konkrétní pohlednice prodat nebo koupit není určitě jednoduché a tak i relativně pokročilí sběratelé mohou tvrdě narazit.

Osobně jsem byl jednou svědkem toho jak byla v jednom poměrně známém antikvariátě vykoupena jedna žánrová pohlednice od A. Muchy za obnos 5 Kč. Na moji doplňující otázku zda to majitel myslí vážně jsem byl odbyt s tím, že se mám starat sám o sebe. Prodávající tehdy beze slova odporu přijal za malý balíček pohlednic asi 300 Kč a spokojeně odkráčel. Když jsem náhodou procházel kolem tohoto antikvariátu asi po měsíci viděl jsem za výlohou stejnou pohlednici. Proti tomu nemohu nic mít, ale požadovaná částka převyšovala 1000 Kč a já se nestačil divit tomuto zajisté profesionálnímu jednání.

Nelitujte peněz za telefon a jen někdy schválně zkuste odpovědět na některý z inzerátů typu: "Koupím pohlednice za vaše nebo nejvyšší ceny". Po informaci o tom, že voláte na konkrétní inzerát uslyšíte třeba jen jednu otázku: "Kolik toho je?" Jediné co o dotyčném víte je jen číslo jeho mobilního telefonu, které si přečtete z dotyčného novinového inzerátu. Zahrajte si na neznalého člověka, který náhodou podědil kufr starých pohlednic po pradědečkovi a potřebuje rychle peníze. Popište nějaké zajímavé kousky dotyčnému "zprostředkovateli", kterému mimochodem nestojíte ani za to, aby se vám představil. Hlavně zdůrazněte otázku: "Co by asi za to tak mohlo být?" Nebudete se stačit divit co vám oproti současným tržním cenám nabídne a s jakou úctou vám popíše všechny budoucí trable s jejich případným prodejem. Dotyčný se ovšem prezentuje jako solidní obchodník, který vyřizuje věci nejraději hned a na nějaké ceně se určitě domluvíte a hlavně, že platí v hotovosti.

Podobné snahy lze někdy pozorovat i u některých sběratelů, kteří v rychlosti projedou celou vaši nabídku pro případnou výměnu. Není pro ně žádný problémem se obdivuhodně rychle zorientovat. Pokud je něco zaujme nabídnou, že by něco opravdu zajímavého mohl mít i pro vás. Pojďme, ale bokem ať nikomu nepřekážíme. Nejlépe do míst, kde není dostatek světla nebo svědků. Pak jen vidíte jak zkušené prsty jezdí po vybraných pohlednicích. Vy si možná vyberete z jeho nabídky také. Výměna byla uzavřena spokojenost je na obou stranách. Netěšte se dlouho, jen co přijdete někam na světlo a chcete posoudit svůj nový přírůstek zjistíte, že vyměněná pohlednice je nějakým způsoben poškozená, že byla dodatečně dolepena chybějící známka. S případnou reklamací také asi neuspějete. Nejspíše se dovíte, že vaše výměna již byla postoupena dále a dotyčný člověk už zde také není.

Určitě nejsem sám koho někdo tímto způsobem někdy vyškolil. S podobným "férovým" jednáním jsem se zajisté nesetkal sám. Své draze nabyté zkušenosti by tak mohlo popsat asi více sběratelů.Autor: Miroslav Maloušek | 6. 4. 2004

Komentáře

souhlas

RESPEKT

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist