Komentáře ke článku


Kus za pět korun, aneb o dvou úlovcích z jedné burzy

Je druhá sobota v prosinci a ve Velkém sále hotelu Sidia v Olomouci se od rána koná poslední letošní bleší trh - setkání sběratelů všech oborů. Jako tradičně Velký sál ani s prostorným předsálím nestačí, a tak se nejroztodivnější předměty nabízejí i na chodníku před budovou.
Díky 285
Vložen: 04. 01. 2007 - 08:09:50
 
Odpovědět
Opět děkuji za krásný článek na začátek nového roku, vždy se u těch tvých dozvím mnoho zajímavého a inspirujícího. V tomto především to, jak je vhodné studovat i adresní stranu. I když na těch mých - vrtulníkových - jsem zatím žádné podobné zajímavosti nenašel.
Petr Zaoral


286
Vložen: 04. 01. 2007 - 12:05:29
 
Odpovědět
Na stejné burze jsem shodou okolností koupil po 5Kč několik "netypických" pohlednic hradů a zámků. Zezadu prošlé orbisky, zepředu zeleně tónovaný ofset, netypické záběry. Když jsem doma zjistil, že se jedná o domácky nalepené výstřižky z kaledndáře na velikonoční pohlednice, nejásal jsem a všechny tyto poklady hodil zklamaně (nechal jsem se napálit) do koše, protože je nepovažuji za pohlednice.
J. Pořízka


podomácky vyrobené pohlednice 287
Vložen: 13. 01. 2007 - 21:30:57
 
Odpovědět
Docela chápu rozmrzelost pana Pořízky, ale nemohu s ním souhlasit v tom, že popisované exempláře nejsou pohlednicemi. Jsou jimi, protože mají všechny náležitosti pohlednice. S tím, že se pohlednice vyrábějí doma "na koleně", se setkáváme už více než sto let. A že se různým způsobem upravuje i obrazová strana také. Takové exempláře spadají do kategorie tzv. individuálních pohlednic. Jestli je pan Pořízka mezitím úplně nevyhodil, docela rád bych takovouto kuriozitu uvítal ve své sbírce. Nejen za "bůra", ale i za poštovné a ostatní vydání. Zdraví Roman Karpaš
Roman Karpaš


podomácky vyrobené pohlednice 288
Vložen: 14. 01. 2007 - 15:20:52
 
Odpovědět
Souhlasím s p.Pořízkou,a také takto vyrobené "exempláře" nepovažuji za pohlednice. V opačném případě bych já (respektive kdokoliv jiný), mohla mít největší sbírku takových individuálních pohlednic, protože bych si je mohla sama vyrábět a to by mě opravdu netěšilo. Na tento "problém" bude mít asi každý sběratel jiný názor, ale i v tom je sběratelství zajímavé.
Ilona V.


289
Vložen: 15. 01. 2007 - 13:00:39
 
Odpovědět
Dovolím si upřesnit: 1. Pokud si někdo udělá fotografii nebo nalepí nějaký vystřižený tisk na nepopsaný pohlednicový podklad či papír a pak to ofrankuje, popíše a pošle. Ať už je to spekulativní, či z nouze - dá se to brát jako pohlednice (prošlé fotografie beru vždy, mnohé se jako náhrada neexistujících pohlednic vyráběly a prodávaly). 2. Pokud někdo vezme velikonoční či vánoční pohled, který už jako takový prošel poštou a pak tam nalepí nějaký výstřižek z kalendáře, tak to prostě nepovažuji za pohlednici do mé sbírky. 3. Zmíněné exempláře jsou již nadobro zničeny:-(
J. Pořízka


souhlas 290
Vložen: 15. 01. 2007 - 21:43:18
 
Odpovědět
Souhlasím s p. Pořízkou! Pohlednice podomácku udělané z nějakých starých kalendářů nebo obrázků by se ve sbírkách neměli objevovat. Povožoval bych to za falešnou pohlednici. Výrobcům jde především o to napálit kupujícího zajímavějším námětem. Do sbírky rozhodně nezařazujte!
Zdeněk Jindra


Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist