Letecké pohlednice z Třebíče

Letecké pohlednice patřily pro sběratele pohlednic vždy mezi velmi vyhledávané. Je to hlavně pro jejich vysokou vypovídací hodnotu a neobvyklost záběrů "z ptačí perspektivy". Svým způsobem se zde vlastně jedná o zvláštní druh místopisných pohlednic.

Historie nejstarších leteckých pohlednic začala u pohlednic již na přelomu 19. a 20. století. Obrazové podklady byly zpočátku pořizovány ještě z koše balónu. Vše záviselo na dostupných možnostech technického pokroku. Na fotografie z letadel, vrtulníků a naposledy i družic se muselo počkat až po jejich uvedení do provozu.

Pro většinu leteckých pohlednic se používaly fotografie pořízené z výšky od 100 do 400 m nad okolním terénem. Tento zajímavý údaj se bohužel neuváděl.

Pro vydávání leteckých pohlednic bylo jejich největší komplikací vyzrazení případného vojenského tajemství. Zpravodajské služby měli vždy zájem na získání dokonalých obrazových podkladů. Proto i v dřívější době musely jednotlivé fotografie procházet často velmi složitým schvalovacím procesem. Případné vydávání mnohých leteckých snímků často znemožňovala spleť složitých předpisů.

Zásluhou Klubu českých turistů mohla i u nás vzniknout na svou dobu neobvyklá řada "Pohledy z létadla". Jednotlivé pohlednice byly vydávány na základě povolení tehdejšího Ministerstva národní obrany z let 1922 a 1923. Celá tato edice obsahuje přes 600 pohlednic. Byla vydávána se v letech 1923 - 1948. Jednotlivé pohlednice vydávala firma Grafo Čuda Holice. Firmu založil Karel Čuda, který již před 1. světovou válkou působil jako fotograf v Dobrušce, kde je uváděn jako majitel uměleckého ústavu, po válce působil v Holicích. Z hlediska počtu, územního rozsahu a kvality provedení svých pohlednic se tato firma řadila již od počátku 30. let k nejlepším vydavatelům bromografických pohlednic v našich zemích. Na rozdíl od ostatních vydání pohlednic této firmy se u leteckých pohlednic jedná vždy o číselně označenou řadu.

Z této řady pocházejí nejstarší známé letecké pohlednice Třebíče. Nesou označení Pohledy z létadla s katalogovými čísly 471 a 472. Doprovází je nezbytné povolení Ministerstva národní obrany č. 645 373 z roku 1923. Poštou prošly tyto pohlednice 7. 3. 1936 resp. 14. 8. 1936. U první pohlednice je známá i další varianta, která se liší pouze uvedeným výrobním číslem. Pravděpodobně se jedná o její druhé vydání. Je na ní uvedeno jiné katalogové číslo 472. Autoři jednotlivých snímků nebyli bohužel uvedeni.

Více leteckých pohlednic Třebíče vydaných před rokem 1945 nám není dosud známo. S letectvím přímo souvisí ještě dvě pohlednice, které jsou spojeny s první tragédií tohoto technického oboru ve městě, která se stala 6. září 1931 při leteckém dni v Třebíči. Při tomto dni tragicky zahynul jeden z přímých účastníků - pilot Václav Peřina. Na upomínku této nešťastné události byly později vydány dvě pohlednice. První ukazuje "Peřinovu mohylu", která se dodnes nachází v Lorenzových sadech. Vydala ji tiskárna J. F. Kubeše.

Druhá pohlednice je koláží na níž se nachází snímky pilota V. Peřiny a jeho mohyla, poštou prošla 27. 9. 1935. Autorem pohlednice je Ondřej Knoll, který působil v Náměšti nad Oslavou. Zajímavostí této pohlednice je i to, že tento významný regionální fotograf a nakladatel pro své pohlednice techniku koláže ve své tvorbě téměř vůbec nepoužíval.

Po druhé světové válce byly podmínky pro vydávání takovýchto pohlednic ještě komplikovanější. Mnoho z našeho dnešního pohledu zcela běžných záležitostí bylo naprosto nesmyslně a přehnaně utajováno. Možná si dnes někdo vzpomenete například i na to, že bez příslušného "povolení" se nemohlo fotografovat ani na nádražním nástupišti. Svou roli sehrál i strach z případných následků Tehdejší situace určitě nebyla nijak nakloněna vydávání leteckých pohlednic.

Jedinou výjimkou mezi leteckými pohlednicemi z Třebíče, které by pocházely z poválečného období byla řada státního Nakladatelství Orbis - Praha. Autorem fotografií, je zaměstnanec generálního štábu Eugen Vasiliak. Od tohoto autora mimo jiné pochází dodnes vyhledávaná kniha fotografií "Letadlem nad ČSSR.", která obsahuje letecké snímky celé řady našich významných památek.

Z Vasiliakových fotografií vychází celkem tři pohlednice Třebíče. Zachycují nejbližší okolí tehdejšího Gottwaldova (dnes Karlova) náměstí. Všechny jsou v černobílém provedení, poštou prošly v letech 1967 a 1968.

Až po roce 1989 umožnilo celkové uvolnění vydávání leteckých pohlednic. V celé naši zemi jich bylo najednou vydáno ohromné množství. Vznikla celá řada nakladatelů, kteří se úzce specializovali pouze na vydávání leteckých pohlednic.

Po předchozím vzestupu bohužel následoval útlum. Nových vydání leteckých pohlednic v dnešní době mnoho nevzniká. Bohužel, musíme konstatovat, že letecké pohlednice jsou stejně jako všechny ostatní pohlednice na určitém ústupu z celkového zájmu.

Přesto všechno, alespoň podle mého názoru letecké pohlednice patří zcela určitě k tomu nejzajímavějšímu co je a snad do budoucnosti i bude vydáváno prostřednictvím pohlednicové tvorby.

Použitá literatura:
J. Rác, II. Vydávání pohlednic u nás, Filokartie 1/92, str. 5,
K počátkům pohlednic firmy Grafo Čuda Holice, (autor neuveden), Zpravodaj 3/87, str. 5,
Letecké pohlednice, (autor neuveden), Filokartie 1/96, str. 8,
L. Kurka, Sbíráme pohlednice, 2004, str. 42



Autor: Miroslav Maloušek | 22. 10. 2004

Komentáře

Pohledy s létadla

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist