Letní sáňkování na Hané

Začátek 20. století byla doba okouzlení novou technikou. Rychle se rozvíjel průmysl i doprava. Na mnoha místech se konají výstavy, na kterých je veřejnost seznamována s novými výrobky a vynálezy. Některé z nich se ujaly a používáme je dodneška, jiné skončily ve slepé uličce. A nešlo vždy jen o "velké" vynálezy využitelné v průmyslu, dopravě, vojenství a dalších oborech, nebo o nové pomocníky v domácnosti. Vynalézalo se taky v oblasti zábavy.


Gruss aus der Ausstellung der neuesten Erfindungen, Olmütz 1907. Rodelbahn. Druck und Verlag v. Josef Groák, Graph. Pavillon, Olmütz, Ausstellung. (Pozdrav z výstavy nejnovějších vynálezů, olomouc 1907. Sáňkařská dráha. Tiskem a nákladem Josefa Groáka, grafický pavilon, Olomouc, výstava.) Barevný knihtisk, 9 x 14 cm.

Jednou z atrakcí výstavy nejnovějších vynálezů konané v Olomouci v roce 1907 se stala umělá sáňkařská dráha. Zřejmě o ni byl dosti velký zájem, když nakladateli Josefu Groákovi stála za vydání pohlednice s jejím obrázkem. (Mimochodem, text uvedený na adresní straně pohlednice by napovídal, že pohlednice se tiskla přímo na výstavě. Zdali tomu tak skutečně bylo, mi bohužel není známo.) Popisovat, jak sáňkařská dráha vypadala, by bylo zbytečné - víc napoví obrázek.

Dnes nám může připadat trochu úsměvné, že se úctyhodně vyhlížející pánové trmáceli nahoru na konstrukci vzdáleně připomínající lyžařský skokanský můstek, aby se odtud řítili po železných kolejnicích dolů na sáňkách, jak to jistě byli zvyklí dělat v dětském věku v zimě, pokud to sněhové podmínky dovolily. Ale nebyl to svým způsobem předchůdce různých lochnesek, na kterých se i dnes nejeden tatík rád sveze, přičemž před dětmi předstírá, že je to jen a jen kvůli nim? A koneckonců, centrem výstavy byl dnešní Slovanský dům. Tato dráha tedy jistě nestála daleko od jiné současné atrakce: dnes se můžete naopak i v zimě, oděni pouze do plavek, sklouznout při návštěvě Plaveckého stadionu na 60 m dlouhém vodním toboganu.Autor: Tomáš Homola | 8. 4. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist