Netradiční psaní pohlednice - HLAHOLICE, žádný problém

Psali jste někdy pohlednice písmem, které neumíte? Určitě to je pro všechny výzva si to vyzkoušet.

Jsem členem skupiny na facebooku - Abecední tagy. Ku příležitosti svátku 5. 7. byl vymyšlen tag, kde se pohlednice psala klasickou hlaholicí. Ráda bych se podělila o tuto zkušenost.

Státní svátek 5. 7. - Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

„Spolupatroni Evropy - Cyril a Mětoděj (Konstantin a Metoděj) přišli ze Soluně na Velkou Moravu v 9. století. Příchod těchto věrozvěstů na naše tehdejší území je označován z pohledu dějin jako příchod křesťanství a vzdělanosti do českých zemí. Tito Slovanští věrozvěstové vytvořili písmo - hlaholici a prosadili staroslověnštinu jako oficiální jazyk - v té době jako jazyk bohoslužebný.“

(zdroj: www.svatky.centrum.cz, 7. 7. 2016)

Určitě jste všichni zvědaví, jak hlaholice vypadá. Některá písmena mi přijdou podobná těm dnešním. Hlaholice neobsahuje písmeno H, takže to jsme řešili asi jako počítač. Když počítač nemůže něco přečíst, napíše vám otazník. V naší hlaholici tedy naleznete: ? = H.

Netradiční psaní pohlednice - HLAHOLICE, žádný problém
(zdroj: skupina Abecední tagy)

Já jsem se s pohlednicí a textem pěkně poprala. Hrozně mě to bavilo. Jelikož se s vámi chci podělit, musela jsem trochu textu vymazat, přeci jen je to určeno pouze pro adresáta. Snad se nebudete zlobit.

Netradiční psaní pohlednice - HLAHOLICE, žádný problém

Netradiční psaní pohlednice - HLAHOLICE, žádný problém

Pohlednice s řekou je od německého malíře a grafika Hanse Thoma, který žil v letech 1839-1924. V roce 1890 měl výstavu v Mnichově, díky které se stal jedním z nejoblíbenějších malířů v Německu. Maloval krajinky a portréty.
(zdroj: www.wikipedia.cz, 7. 7. 2016)

Nidda je německé město, které leží na řece Nidda. Město se nachází asi 40 km od Frankfurtu.
(zdroj: www.wikipedia.cz, 7. 7. 2016)

Jak jste si jistě všimli, na pohlednici jsem nalepila i hlaholici, aby se text lépe luštil. Jako známku jsem zvolila Večerníčka, protože tento tag byl jako hra a hry hrají děti a k nim patří Večerníček.

Budete tyto prázdniny (stejně jako já) smolit pohlednice v hlaholici?

Autor: Hana Novotná | 12. 7. 2016

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist