Nový web: Olešnice na dobových pohlednicích

Kolega Pořízka mne upozornil na své nové stránky (http://olesnice.site.cz) věnované pohlednicím a městu Olešnice na Moravě na nich zobrazených. Protože stránek s tématikou pohlednic - navíc v českém jazyce - není mnoho, hned jsem na ně zaměřil a dovoluji si prezentovat svůj názor na ně.

Velké ocenění si zasluhuje rozsah stránek resp. počet zobrazených pohlednic. Autor nelenil a všechny pohlednice ze své sbírky připravil pro návštěvníka k nahlédnutí. Sbírka je rozdělena do několika časových období a ta jsou navíc doplněna menším průvodním textem popisujícím specifika daného období. Problémem pro uživatele internetu s vytáčeným spojením může být přece jen velké množství dat při stahování těchto obrázků. Je to však přiměřená daň za to, že je obsah tak kvalitní.

Za naprosto úžasný počin považuji část stránek pojmenovaných "Srovnání". Autor stránek si dal tu práci, že k vybraným dobovým pohlednicím pořídil fotografickou obdobu ze současnosti a pokusil se nalézt stejné místo, odkud dobový fotograf původní záběry pořídil. Máme tedy možnost srovnávat jak změny staveb, tak i širokého okolí. Zajímavé je, že v některých případech nedošlo v podstatě k žádné změně (nepočítáme-li sloupy osvětlení a dopravní značky), jindy došlo ke změnám více radikálním. Snad jediná poznámka k této části - chvíli mi trvalo, než jsem pochopil co se má udělat, aby se srovnávací fotografie zobrazila. Možná by bylo vhodné, aby se obrázek zaměnil již při najetí myší nad něj.


Celkový pohled, rok 1898, náklad Šebek, Brno

Dalším zajímavým počinem je možnost stažení celé sbírky ve formátu PDF v jednom resp. ve více balíčcích. Nápad je to dobrý, především je to skvělá pomůcka pro badatele. Ale autor si na sebe upletl bič - aktualizace takové souboru patrně není tak triviální a rychlá. Přesto doufám, že aktualizovaných verzí se dočkáme brzy - tak jak se bude sbírka rozšiřovat.

Dalšími rubrikami jsou "Chyběnka" a "Kniha návštěv", jejichž název vypovídá dostatečně o obsahu. Snad jen připomínka - každého člověka potěší zájem o jeho dílo, využijme tedy knihu návštěv k povzbuzení autora k další práci na sbírce.

Ale abych jen nechválil, dovolím si také malou kritiku. Dle mého názoru je skoro nadbytečná část na hlavní stránce vysvětlující důvody použití určité velikosti a komprese obrázků a další drobnosti. Bohužel více mi vadí nevhodné barevné pozadí a vzorek okrajů stránek. Vím že není jednoduché navrhnout webové stránky, ale raději bych ponechal okraje v jedné barvě, než použil tak výrazný vzorek. Také bílé písmo se v okrajových částech ztrácí na použitém podkladu. Třeba některý zdatnější tvůrce webových stránek poradí, jak vzhled upravit.

Závěrem chci jen poděkovat autorovi, že se s námi o sbírku podělil - především práce na přípravě obrázků byla jistě náročná. Na našem ale i světovém internetu se podobně ucelené dílo často neobjevuje.Autor: Petr Zaoral | 17. 3. 2005

Komentáře

pohlednice z olešnice

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist