Komentáře ke článku


Pohlednicové zamyšlení

Není to tak dávno, co jsem si v tisku přečetl zprávu o tom, že jeden ze světově známých obrazů vydražil jakýsi multimiliardář (následovala suma se sedmi nulami na konci) a umístí jej ve své soukromé sbírce. Nejsem sice velký stoupenec malířství, a je otázka, zda onen obraz byl skutečně dílo, na které by se lidé chodili dívat jako na oku lahodící plátno, nebo zda bylo tak drahé jen kvůli jménu autora či z nějakého jiného důvodu.
635
Vložen: 20. 04. 2009 - 07:42:28
 
Odpovědět
Děkuji Robertovi za zajímavý příspěvek. Sem mezi filokartisty chodím již několik let. Sama pohlednice nesbírám, ale velmi mě vše kolem nich zajímá, mám je ráda. Když vidím nebo čtu nějaké poutavé vyprávění o tématických sbírkách, například od paní Květy, nebo Jarmily, dostávám chuť se do sbírání také pustit. Základ bych celkem měla. V jednom nočním stolku v šuplíčku jsou bez ladu a skladu naházené různé pohlednice a i některé dosti staré a ceněné. Ale pak z přesně těch samých důvodů jako píše Robert, si to rozmyslím. Chovám se stejně jako sběratelé, co sbírají do šuplíku. Prostě jsou pohlednice zavřené a třeba rok si nevzpomenu se na ně podívat. Jen je mám a to je vše. Chybí mi ta správná sběratelská jiskra. Ale přes to dál chodím na tyhle stránky a sběratelům, kteří svému oboru rozumí moc fandím, dělají totiž hodně záslužnou práci i když se mezi nimi občas najdou jen obyčejní kšeftaři nebo snobi.
Magdalena


prezentace sbírek 636
Vložen: 20. 04. 2009 - 08:09:04
 
Odpovědět
Patřím do skupiny lidí, kteří si říkají sběratelé a již od svých šesti let sbírám poštovní známky. Filatelie má zřejmě od ostatních sběratelských oborů výhodu v tom, že je organizovaná na světové úrovni, a tak filatelisté sami sobě organizují výstavy, na kterých dle předem stanovených pravidel prezentují své exponáty. Ty pak může shlédnout každý, kdo na výstavu zavítá. Můžeme se tak setkat s výstavami regionálními, národními, mezinárodními až světovými. Tou poslední světovou u nás byla Praga 2008. Na této výstavě se návštěvníci mohli setkat se světovým unikátem, který se zrodil u nás, a to s virtuální výstavou s názvem Exponet. O co jde? Aby sběratel nemusel čekat několik let na vyhlášenou výstavu, kde může svůj exponát vystavit (je to logicky spojené i s určitou finanční zátěží) a neměl ještě jistotu, že zrovna jeho exponát bude na výstavu přijat, má možnost svůj exponát naskenovat a vystavit na internetu. Návštěvník této internetové výstavy si tak pěkně v teple domova může prohlédnout exponáty z dalekých krajů, ty dokonce zvěšit, nebo i vytisknout a může je tak studovat,... Tato báječná myšlenka se zrodila v hlavách pánů Černíka a Janíka (www.japhila.cz), kde je velký odkaz na EXPONET. Zkuste si každý na tyto stránky podívat a nalézt v nich inspiraci pro to, jak své sbírky nafotit a vystavit pro každého, aniž byste riskovali poškození nebo ztrátu svých exemplářů. Bez potřeby někam své sbírky vozit a předvádět. U pohlednic je to obzvlášť jednoduché, navíc lze pohlednice naskenovat i z druhé strany, takže návštěvník může vidět i lícovou stranu, což se mu na klasické výstavě, kde jsou pohlednice ve vitríně, nepodaří. Hodně štěstí a organizačního ducha přeje všem filokartistům Josef.
Josef


Sbírám místopis a vidím to dost jinak 638
Vložen: 08. 05. 2009 - 22:26:36
 
Odpovědět
Nemám nic proti "kšeftařům" - já tedy říkám obchodníkům, proč hned pejorativní výraz? Jen proto, že se tím živí, já na tom nic špatného nevidím, naopak. Sbírám si jen pro radost, přesto že znám několik sběratelů, kteří sbírají můj region, nemám pražádný zájem někde něco prezentovat. Myslím si, že každý mladý zájemce si dříve či později najde způsob jak začít sbírat. Já si tedy alespoň nevzpomínám, že by mne ke sběratelství přivedla nějaká shlédnutá výstava pohlednic. Je to každého věc, řekl bych že jde v podstatě jen o to, aby mladý člověk vůbec měl sběratelské sklony - a co bude sbírat, to už bych nechal na něm. Takže abych to shrnul: na rozdíl od autora si myslím, že ono "kšeftaření" je nezbytně nutné a naopak ho vidím jako pochopitelné a přínosné, ostatně co jiného jsou třeba ty zmiňované aukce obrazů :-) Setkání sběratelů jsou hezká věc, ale vystačím si s kontaktem přímo na burzách. Navíc, nevím jak kdo, ale mě rozhodně psychické pohody nepřidá, když vidím, co mi ještě chybí, co má někdo ve sbírce a já ne...lepší nevědět. A jak by probíhala taková konverzace o aukcích? "Minule jsem přihodil tisícovku na tu pohlednici" - "No já ji přebil na dva tisíce" - "Opravdu? To je bezvadné, díky" :) Prostě, když už srazy, tak s kolegy, co sbírají něco jiného.
Milan


Sběratelské kontakty 639
Vložen: 11. 05. 2009 - 00:21:27
 
Odpovědět
Každý máme ke sbírání asi jiný vztah. Já osobně preferuji styl komunikativní, přátelský a veřejný. Bylo by mi najednou velice smutno, kdybych neměla mezi sběrateli kamarády a nemohla s nimi probírat všechny zážitky, které se sbíráním souvisejí. A myslím si, že jich není málo. Proto bych na toto téma ráda napsala samostatný článek. Zatím tedy jen jeden či dva postřehy k Vašemu příspěvku: Já naopak chci vědět, co mi ještě chybí, co mají druzí a po čem se mám pídit! A sraz s někým, kdo sbírá v jiném oboru, může být zajímavý (jakožto člověk s duší sběratele mám pro to pochopení), ale opravdu jen jako jakési zpestření. Nedovedu si ho ani příliš představit. Já budu někomu ukazovat pohlednice a on mně třeba odznaky...Jako kdyby se sešel včelař s modelářem :-)
Jarmila


Poklona 652
Vložen: 17. 05. 2009 - 08:37:54
 
Odpovědět
Nuž veru, len poklona pani Viere za vyznanie o zbierani a nielen o ňom. Veď sme tu nie preto, aby sme sa neustále hašterili, ale robili si dobre. A na to stačí aj úsmev pri tom "kšeftovaní", ale je krajší ak je obojstranný.
Jan Svikruha


No vidíte 653
Vložen: 17. 05. 2009 - 08:40:14
 
Odpovědět
A je to tu, v tej snahe vyjadriť radosť som to spackal. Ospravedluňujem sa pani Kvete za premenovanie a možno to to zoberie tiež s úsmevom.
Ján Švikruha


Opravdu se nic neděje, 654
Vložen: 17. 05. 2009 - 23:36:18
 
Odpovědět
Květa


Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist