Porevoluční proměna pohlednic

Datum vydání: 21. 6. 2003


Po revoluci s uvolněním podnikání se vyrojilo mnoho vydavatelství, nakladatelství a tiskáren čehokoliv i pohlednic. Spolu se starým systémem padly i jeho normy známé pod ČSN - Československá státní norma, ON - oborová norma a PN - podniková norma. Kdy oborová byla nadřazena podnikové a státní oborové. Normy dávaly po řadu let standardní tvář i pohlednicím. Ty měly několik formátů s tolerancí +/- 2 mm. Nejznámější jsou 148 x 105 - klasická pohlednice a její prodloužená verze 220 x 105 mm.

Norma ČSN 88 46 74 z roku 1988 určuje formát, vzhled, zakazuje reliéf a nepřipouští na pohlednici cokoliv nalepovat (mimo známky). Šlo o období chudé na pestrou škálu zdobených a jinak umělecky zpracovaných pohlednic, jež známe především z období první republiky, ale vyskytující se v malé míře až do roku 1948.

V nové éře volného podnikání (po roce 1989) spolu s rostoucím počtem živnostníků a podnikatelů zabývajících se výrobou pohlednic rostou přímou úměrou i jejich typy a druhy. Způsob tisku je pro většinu z nich stejný - ofset, ale formát je velice odlišný. Pro sběratele zavedené na normalizované pohlednice, kteří tedy logicky přizpůsobili i své krabice a škatulky či jiné na normalizovaný rozměr nastaly krušné chvíle. Musejí předělat svou archivační strukturu, nebo se věnují dále sbírání pohlednic, které zapadnou do krabice a ostatní "úlety" ignorují. To je ale zase škoda, protože některé z nich jsou velice originální. Například v mé sbírce je největší pohlednice rozměrů 330 x 220 mm a nejmenší 148 x 55 mm.

Dalším častým jevem jsou pohlednice ořízlé kolem postavy. Pak jsou pohlednice oválné, kulaté, kulaté s dírou uprostřed, trojúhelníkové apod.

Tyto různě tvarované pohlednice, jsou snahou vydavatelů po originalitě a upoutání zákazníka, protože v době mobilních telefonů a SMS a nyní i MMS, klasické pohlednice ztrácí na popularitě. Mnoho vydavatelů buď pohlednice přestalo vydávat, nebo dokonce - pokud byly pohlednice jejich hlavním programem a nestačily se přeorientovat - zaniklo. Závěrem mohu říci, že po době "temna" kdy u nás byly vydávány normalizované pohlednice a jejich družky ze západního zahraničí byly vítanou změnou a oživením sbírek je u nás nyní nepřeberné množství tvarů a typů. U některých z nich jde až o kýč, ale každý z nás má jiný vkus. V každém případě je zde ale možnost projevit svobodně nápaditost a osobitost autora i na tak běžné věci jako jsou pohlednice.

Autor: Jan Vávra
jan.ziny@centrum.cz

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz