Příroda - flóra

Datum vydání: 10. 11. 2004


Mimo fauny patří do přírody i flóra - rostlinstvo. Nejoblíbenější jsou na pohlednicích jednoznačně květiny. Ono posílat ke svátku blahopřejnou pohlednici se smrkem, tisem nebo pýchavkou se jaksi nehodí, i když by to bylo dozajista originální.


Prostorová pohlednice s květinovým motivem, vydalo Nakladatelství PressFoto Praha

Květiny se dají rozdělit do dvou základních skupin. První budou již zmiňované blahopřejné pohlednice, kde jsou květiny součástí zátiší a jinak upravované, druhou pak tvoří pohlednice, jejichž cílem je ukázat botanickou krásu rostliny, jejího květu či plodu.

U těchto pohlednic záleží na kvalitě tisku a přesnosti barev, aby zachycená rostlina byla reprodukována co nejvěrněji. Zpravidla jsou fotografovány ve svém přirozeném prostředí - na horách, ve vodě, na kraji lesa apod.


Vanity - kosatce, vydalo Nakladatelství PressFoto Bratislava

Nezbytným požadavkem takové pohlednice je uvedení správného celého botanického názvu česky a latinsky.

Ve "zlatém věku pohlednice" před rokem 1900 vycházely nesčetné série kreslených květin zejména v Německu. Nejpočetnější série (o stovkách kusů) vydávalo nakladatelství Theo Stroefers Kunstverlag Nürnberg.

Barevné fotografie květin, už s latinskými názvy, se objevují na přelomu min. století a jsou to rovněž početné série (např: Léčivé rostliny, Alpská květena) vydávané opět v Německu.

Nejstarší pohlednice květin vydané českými nakladateli jsou často provázeny textem - ať už typu Srdečné přání nebo básničkou.

Někdy kolem roku 1940 vytiskla tiskárna J.L. Bayer v Kolíně pro nakladatelství Minerva jednu z největších, ne-li vůbec naši největší, pohlednicovou sérii. Byla bez názvu, ale číslovaná, v malém i velkém formátu, v hnědém nebo zeleném tónu a přinášela fotografické záběry především naší flóry.

Po roce 1970 založilo bratislavské vydavatelství Pressfoto edici Flóra, ve které vydalo tituly Kosatce, Růže, Gladioly a další, většinou o 18 kusech.


Hobby pohlednice - kaktusy, č. 22, vydalo Nakladatelství PressFoto Praha

Do sbírky se zařazují pohlednice nejlépe jednozáběrové. U vícezáběrových jsou jednotlivé rostliny malé a navíc vzniká problém se zařazením pode názvu, kdy je na pohlednici více druhů.

Třídění pohlednic flóry je nejlépe podle abecedy. Dále pak podle druhů, řádů atd. Nebo podle světadílů.


Hobby pohlednice - orchideje, č. 25, vydalo Nakladatelství PressFoto Praha

Potíže nastávají při zařazování šlechtěných zahradních rostlin, například růží, karafiátů, kosatců, jiřin, gladiol, chryzantém aj. Ty se vyskytují ve stovkách sortimentů a druhů a jejich přesné názvy (pokud nejsou uvedeny) určí pouze odborník.

Ke každé pohlednici by měl být přidělen plný botanický název v češtině i latině. Nezbytnou součástí sbírky jsou tedy atlasy rostlin, klíče k jejich určování apod.

Speciálním tématem v žánru flóra je květomluva. Nejstarší pohlednicovou květomluvou české provenience je vydání pražského nakladatele Alexandra Storcha asi z roku 1902. Z roku 1966 pochází květomluva vydaná pražským nakladatelstvím Pressfoto (26) kusů v málo používaném formátu 148 x 71 mm a kreslená T. Šandovou.



Autor: Jan Vávra
jan.ziny@centrum.cz

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz