Průzkum sbírek pohlednic ostrovů Oceánie


Tento článek byl otištěn v časopise Sběratel, číslo 4/2002 a je zveřejněn s laskavým svolením Klubu sběratelů kuriozit (adresa: PS 85, 162 00 Praha 6, e-mail: klubsberatelukuriozit@quick.cz, web klubu: www.sberatel-ksk.cz).

Karibiku a raritních území

Každoročně provádí vedoucí sekce pohlednic ve spolupráci s ostatními sběrateli průzkum největších sbírek Oceánie, Karibiku a raritních území.

Sběratelství současných moderních výše uvedených oblastí se věnuje jen asi 20-30 sběratelů z celkového počtu sběratelů pohlednic a v převaze sběratelů starých litografických a ostatních žánrových pohlednic tvoří jen malý zlomek. Svou pozornost zaměřují na ostrovy Oceánie, Karibské oblasti a tzv. "raritní území". Zajímají je všechny pohlednice z uvedených oblastí a to zejména letecké záběry na jednotlivé ostrovy, záběry z měst a vesnic, pohlednice nádherných pláží, luxusních hotelů i skromných bungalovů, vodopádů a sopek Havaje, Šalomounových ostrovů, Papuy-Nové Guineje a další zajímavosti z těchto exotických a mnohdy ještě oblastí, kde lze ještě najít neporušenou a panenskou přírodu. Své duplikáty si nejen vyměňují, ale i navzájem se seznamují s uspořádáním svých sbírek či přinášejí ukázky části svých sbírek na výměnná setkání. Typické pro ně je hlubší vztah, zájem a znalosti, zejména zeměpisné o uvedených oblastech. Někteří z nich, již některé státy Oceánie a Karibiku v rámci svých turistických cest osobně navštívili a měli možnost srovnat skutečnost se záběry na pohlednicích.

Je lichotivé, že členové klubu - sekce pohlednic figurují většinou na předních místech těchto žebříčků. Na prvém místě ve všech sledovaných kategoriích se druhý rok drží sběratel Ivan Wirth z Prahy, dlouholetý člen KSK, s velkým náskokem před dalšími sběrateli. Sběratel zaznamenal vesměs i největší roční přírůstky ze všech sběratelů. Zveřejňujeme údaje k 31.12.2001.

Karibská oblast

Uvádíme prvých 5 sběratelů ze 17 evidovaných:

Poř.Jménopočet pohlednicčlenství
1.Wirth Ivan6 653 ksčlen KSK
2.Schwarz Jaroslav4 658 ksnečlen
3.Kalousek Otto2 505 ksčlen KSK
4.Procházka Jan1 626 ksčlen KSK
5.Knoth Richard1 603 ks nečlen KSK

Mezi nejméně zastoupené pohlednice ve sbírkách patří ostrovy Barbuda, Nevis, Turks and Caicos a Montserrat.

Raritní území

Tzv. "raritní území" zahrnují vybrané země a ostrovy v Africe (např.Kapverdy, Rov.Guineu, Čad, Libérii, Guineu-Bissau, Djibouti, Komory, Eritrea), Asii (Kambodža), polární stanice v Antarktidě, atoly, rify a skaliska ve sbírkách předních sběratelů. Uvádíme prvých 5 sběratelů z 22 evidovaných.

Uvádíme prvých 5 sběratelů z 20 evidovaných:

Poř.Jménopočet pohlednicčlenství
1.Wirth Ivan3 512 ksčlen KSK
2.Pindák Peter2 934 ksnečlen
3.Stehr (Německo)2 914 ksnečlen
4.Schwarz Jaroslav2 597 ksnečlen
5.Kalousek Otto1 901 ksČlen KSK

V této oblasti patří mezi nejvzácnější ty území a ostrovy, z nichž je evidována pouze jedna pohlednice např. ostrovy Marion, Hopen, atol Palmyra, Rocas, ostrovy Rotuma, Bikini , Rockall ap.

Oceánie

Uvádíme prvých 5 sběratelů z 20 evidovaných:

Poř.Jménopočet pohlednicčlenství
1.Wirth Ivan8 629 ksčlen KSK
2.Procházka Jan, ing.7 016 ksčlen KSK
3.Schwarz Jaroslav5 345 ksnečlen
4.Kalousek Otto4 679 ksčlen KSK
5.Doušek Josef3 800 ksnečlen

Mezi nejméně zastoupené země Oceánie patří Tokelau, Tuvalu, Kokosové ostrovy, Nauru, Niue a Ostrovy USA v Tichém oceáně, tedy vesměs ty nejmenší obydlené ostrovy a závislá území v exotické Oceánii.
Autor: Jan Procházka | 25. 3. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist