Půlené a dlouhé adresy - zřejmě nevyčerpatelné téma

Po přečtení všech šesti článků Filokartie, věnovaných zajímavému období přerodu dlouhých pohlednicových adres na půlené, by se na první pohled zdálo, že k danému tématu již bylo řečeno v podstatě vše. Na mnoha ukázkách bylo dokumentováno, jakých různých variant nabýval grafický předtisk půlené adresní strany, než se víceméně ustálil. Mohli jsme sledovat, jak si odesílatelé poradili se starými pohlednicemi, když prostě dlouhou adresu ručně rozpůlili. Málo koho ovšem napadlo, že by to také mohlo být obráceně: pisatel předtištěnou rozpůlenou stranu bude ignorovat a adresu napíše postaru přes celý prostor rubu pohlednice. Přesto se i s takovým případem můžeme setkat. Opět se jedná o problém předstihu Velké Británie (půlená adresa zavedena od r. 1902) oproti zbytku Evropy (od 1905). Exemplář, který dokazuje existenci této paradoxní situace zobrazuje hrad a pevnost Pevensey a byl odeslán 17. 4. 1905 z Bexhillu do Polska.

Přestože v tomto období už na kontinetu bylo povoleno použití rozpůlené adresy, odesílatel uposlechl natištěnou výzvu, že čarou oddělená levá polovina adresní strany slouží ke sdělení pouze pro vnitrozemské zásilky, a napsal adresu přes celou stranu. S podobným pokynem, který zřejmě obsahovala většina pohlednic Velké Británie mezi léty 1902-1905, jsme se už ve Filokartii setkali.

Proč má příchozí razítko nastaveno datum na 6. 4. je záhada.

S přechodem na nový způsob psaní adresy a sdělení souvisí rovněž změna provedení tisku lícové strany. Zatímco u dlouhých adres byl u místopisných pohlednic většinou vyretušován jeden z okrajů, aby bylo kam napsat sdělení nebo alespoň podpis, po zavedení půlené adresy už to nebylo třeba. A tak je možné u pohlednic z našeho území po roce 1905 pozorovat postupný ústup takto upravených snímků a začíná se rychle prosazovat použití záběrů. vyplňujících celou stranu beze zbytku. Článek pana Homoly o zajímavé pittsburghské pohlednici nastínil otázku, jestli se i u nás můžeme setkat s pohlednicemi s dlouhou adresou, které mají snímek na lícové straně bez jakékoliv úpravy pro sdělení. Pokud pomineme různé koláže, kde bylo možné psát do plochy s dekorativním vzorem, je jich poskrovnu, ale jsou.

U této pohlednice Václavského náměstí by se snad ještě mohlo předpokládat, že je možné psát do světlého prostoru oblohy, nápis tomu ale dost brání. Protože byla pohlednice odeslaná až ve dvacátých letech, vyřešil to odesílatel klasicky, ručním rozpůlením.

U této Hluboké toho potřeboval pisatel sdělit opravdu hodně, dlužno dodat, že si vybral tu nejnevhodnější pohlednici, volný prostor prakticky žádný.

Tentýž problém u pohlednice Bechyně. Naštěstí stačil odesílateli jen maličký podpis vpravo dole.

A na závěr jeden poštou neprošlý Kuks. Jistý prostor pro sdělení nabízí podivně retušovaná tráva dole. Bílý pruh by byl jistě užitečnější. Pokud odráží moje sbírka obecný vzorek různých typů místopisných pohlednic s dlouhou adresou, lze konstatovat, že výskyt podobných jednozáběrových pohlednic je dosti vzácný. Odhadem zhruba 0,3%.



Autor: Jaroslav Pořízka | 5. 5. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist