Recenze krabic na pohlednice firmy Tomos Praha a.s.

Začít sbírat pohlednice je snadné. Nejdříve stačí obálka, pak krabička, pak krabice od bot. A pokud sběratele jeho zájem neopustí, začne se počet krabic od bot zvyšovat. A v tuto chvíli snad každý sběratel začne zvažovat, jak pohlednice uložit nějakým standardním způsobem, který by současně vyhovoval jak po stránce praktické, tak estetické, a přitom nebyl finančně příliš náročný.

Někdo zvolí cestu zásadní a zakoupí nebo si sám vyrobí skříňku nebo jiný "šifonér". Pro většinu sběratelů však budou dostupnější kvalitní uzavíratelné krabice, které se po pár měsících nerozpadnou a budou mít jednotný vzhled. Výrobce - obvykle knihařství - si patrně každý najde ve svém blízkém okolí. My dnes představíme výrobky společnosti Tomos Praha a.s.

Krabice zmíněné společnosti jsem pro dnešní recenzi vybral proto, že jsem se při potulkách po pražských antikvariátech často setkal s totožným výrobkem a došlo mi, že patrně nejsou výsledkem individuálních objednávek, ale prodejním artiklem jednoho výrobce. Nakonec jsem se tedy zeptal, kde byly pořízeny.

Z nabídky rozměrů krabic, které jsou standardizovány, je patrné, že se jedná o zavedenou výrobu a že současně je možné zakoupit i vhodné roztřiďovače. Níže uvádím přehled nabízených rozměrů krabic včetně aktuálních cen. Číslo za lomítkem u rozměru představuje vnitřní rozměr krabice v centimetrech. Zároveň uvádím i další vnitřní a vnější rozměry, které mohou napovědět, jak velké pohlednice je možné v krabicích uchovávat.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Krabice tří základních rozměrů

Formát/RozměrSkutečné vnější rozměry
(v/š/d v mm)
Skutečné vnitřní rozměry
(v/š/d v mm)
Cena bez DPHCena včetně DPH
A6/20126/183/214117/168/198180,00214,20
A6/30126/183/314117/167/299190,00226,10
A6/40126/183/414117/168/399200,00238,00
roztřiďovač A6
(sada = 30ks)
1171)/165/1,5
1052)/165/1,5
-92,00109,50
Poznámka: 1) vyšší část, 2) nižší část

Ceny uvedené v tabulce jsou velkoobchodní, ale i jednotlivé kusy krabic je možné za tyto ceny zakoupit ve skladu přímo u výrobce. Za mírně navýšené ceny je pak možné nakupovat v podnikové prodejně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.

Krabice jsou vyrobeny z velmi tvrdého kartonu a jsou potaženy plátnem, které se běžně používá pro knihařské účely. Standardně je používáno plátno modré, ale je možné si objednat (beze změny konečné ceny) i barvy jiné (např. červenou či zelenou). Krabice resp. víka jsou vyrobena tak, aby při uzavření nepřesahovala. Tento princip zavírání zároveň zaručuje, že vnitřní světlá výška krabice je po uzavření vyšší než okraj spodní části krabice. Kdo se již napálil u krabic od bot, asi ví, o čem mluvím - alespoň mně se již několikrát stalo, že jsem si větší pohlednici zlomil nebo přinejmenším ohnul, když jsem bezmyšlenkovitě běžnou krabici zavřel. Další výhodou je možnost vložení vhodných roztřiďovačů, které musí být vyšší než standardní pohlednice. Krabice s víkem u všech tří testovaných krabic dobře lícovala, ochrana pohlednic proti prachu je tedy zajištěna. Vnitřek krabice je tvořen hladkým křídovým papírem, který je odolný a vhodný pro snadnou údržbu.

Jak již bylo uvedeno, ke krabicím je možné samostatně dokoupit roztřiďovače. Dle mého mínění je použitý karton až příliš tlustý (cca 1,5 mm), tzn. že v případě použití většího počtu roztřiďovačů v krabici tyto zbytečně zabírají místo. Na druhou stranu chápu, že pokud má roztřiďovač plnit dobře požadovanou funkci a má být dostatečně odolný, je třeba, aby byl robustní. Jak je patrné z obrázku, jsou roztřiďovače "vyseknuty" tak, aby bylo prohledávání sbírky snadné. Karton má z lícové strany příjemnou lakovanou povrchovou úpravu, což ovšem znamená, že kromě použití permanentního fixu není vhodný k přímému popisu. Je však samozřejmě možné použít samolepicí štítky s potřebnou identifikací. Z rubové strany je karton nelakovaný a nebarvený.

Závěrečné hodnocení recenzovaných krabic je tedy veskrze kladné. Krabice jsou profesionálně vyrobeny, jsou nabízeny v rozumných velikostech, s roztřiďovači. A snad máme také z dlouhodobého hlediska zajištěno, že až se zase jednou naše sbírka rozroste a budeme potřebovat další krabici na ukládání, můžeme si pořídit stejný výrobek.

Vážení čtenáři, tento článek můžeme pojmout i jako první k tématu ukládání pohlednic. Pokud máte zkušenosti s jiným výrobkem nebo máte jiný zajímavý způsob ukládání pohlednic, podělte se s námi, váš článek či postřehy rádi zveřejníme.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Krabice s rozměrem A6/40

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Krabice s rozměrem A6/30

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Krabice s rozměrem A6/20

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Krabice s víkem

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Detail zpracování krabice

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Sada roztřiďovačů

Kliknutím zobrazíte větší obrázek
Krabice naplněná pohlednicemi, roztřiďovač přesahuje okraj krabiceAutor: Petr Zaoral | 9. 9. 2008

Komentáře

Výzva ještě jednou

krabice...

Doplňující info

krabicky na pohlednice

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist