Renata Černochová, Jan Černoch: Album starých pohlednic - Pes, přítel a pomocník

Se zarděním přiznávám, že publikace z řady "Album starých pohlednic" mě v prodejnách kamenných i internetových nechávají chladným. Stačí prohledat internet a nalezneme až desítky knih, jejichž místopisný obsah pokrývá podstatnou část naší republiky. Jen v e-shopu našeho spřáteleného webu www.infofila.cz jich můžeme nalézt hned třináct. Dnes recenzovaná kniha se mi dostala do rukou víceméně náhodou - při nákupu jiné knihy určené pro recenzi (Petr Vychodil: Projížďka se starými pohlednicemi) mi prodavač ukázal tématicky zaměřenou knihu "Album starých pohlednic - Pes, přítel a pomocník". A přestože moje filokartistická specializace je technická, investice do nákupu jsem nakonec nelitoval.

Jak již název napovídá, kniha čtenářům nabízí pohled nejen do historie pohlednic jako takových, ale dokumentuje především rozmanitost ras, plemen, velikostí a společenského postavení psů.

Kniha obsahuje na 156 stranách téměř tři sta starých pohlednic z období od roku 1897 do 30. let dvacátého století a potěší nejen milovníky psů, ale zaujme jistě i obdivovatele uměleckých stylů, jako byla např. secese, art deco, či tehdejší módy. Dokumentární pohlednice přibližují psy v zápřahu, jak doprovázejí polárníky na expedicích či jsou nepostradatelnými pomocníky obchodníků a farmářů. Mnohé čtenáře překvapí, že psi sloužili v řadě armád nejen v roli záchranářů, ale i při přepravě bojového materiálu na frontu.

Každá pohlednice je doplněna průvodním textem, je však nutné zdůraznit, že vždy smysluplným a vhodně rozvádějícím téma dané pohlednice. Autoři tím prokazují nejen velmi dobré znalosti kynologické, ale i všeobecné, historické, umělecké a další.

Dále uvádím přehled všech kapitol, jejichž názvy jsou vybrány dostatečně výstižně, aby si čtenář představil, jaké výjevy může na pohlednicích očekávat:

 • Z historie žánrových pohlednic,
 • Pes na nejstarších pohlednicích,
 • Nejlepší kamarád a ochránce dítek,
 • V roli společníka a mazlíčka půvabných dam,
 • Z pokladů dílny Wiener Werkstätte (Poklady z dílny Wiener Werkstätte),
 • Dobrá reklama je polovina úspěchu,
 • Šaty dělají nejen člověka, ale i ...,
 • V zápřahu vozíků na farmách i ve městech,
 • Před saněmi do bílých plání severu,
 • Čtyřnozí hrdinové válek,
 • Třeba příště...

S výše uvedeným přehledem souvisí snad jediná výtka k celé knize - v jednom případě nebyl dodržen název kapitoly v knize a obsahu (druhý název je uveden v závorce).

V závěrečné části je pak uveden seznam ilustrátorů pohlednic, seznam vydavatelů pohlednic a přehled použité literatury. A opět musím ocenit důkladnost a znalosti autorů, protože vytvořit přehled vydavatelů a především přehled ilustrátorů zcela jistě představoval náročný úkol a studium velkého množství literatury.

Kniha je důsledně dvojjazyčná - kromě české verze jsou všechny texty uvedeny v nezkrácené podobě také v jazyce anglickém.

Konečné hodnocení knihy je již zřejmě patrné - kniha "Album starých pohlednic - Pes, přítel a pomocník" je výborná co do obsahu, grafické úpravy i celkového zpracování a jistě potěší všechny sběratele pohlednic, ať už je jejich specializace jakákoliv.

Podrobné informace:
Autoři: Renata Černochová - text, Jan Černoch - uspořádání a výběr pohlednic
Vydavatel: Nakladatelství Květa Vinklátová - KNIHY 555, Liberec
Návrh obálky a grafická úprava: Roman Karpaš
Specifikace: celobarevná vázaná
Formát: 230x210 mm
Rozsah: 156 stran
Jazyk: čeština/angličtina
Datum vydání: 2003
ISBN: 80-86660-04-4Autor: Petr Zaoral | 8. 11. 2007

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist