Rozhovor s redaktorem a programátorem filokartie.cz Petrem Zaoralem

Datum vydání: 28. 1. 2009


Petra Zaorala není určitě nutné dlouze představovat čtenářům naší Filokartie.cz. Je to člověk, který pomáhá našemu magazínu pro sběratele pohlednic. Určitě jste od něj četli i několik z mnoha jeho zajímavých článků.

Přesto do začátku řekni čtenářům něco o sobě.

Je mi 36 let a od ukončení studia pracuji ve firmě zaměřené na vývoj ekonomických systémů. Sbírání pohlednic se věnuji přesně 6 let. Manželku jsem pro sbírání zatím nenadchnul, ale syn už si občas nějaké pohlednice vybírá.

Jak ses dostal mezi sběratele pohlednic?

Prapůvod všeho byl můj zájem o vrtulníky, který mě drží již téměř 20 let. Sháněl jsem informace k jednotlivým typům vrtulníků, četl dostupnou literaturu, obesílal firmy po celém světě, shromažďoval prospekty a další reklamní materiály, i pár modelů jsem slepil. Píšu vše v minulém čase, protože s nástupem internetu výrobci a provozovatelé vrtulníků - podobně jako v jiných oborech - zaměřili reklamu na toto médium a prospekty a další reklamní předměty jsou omezeny. Také pracovní a rodinné povinnosti mi zabírají hodně času, takže v poslední době jsem už stačil jen sledovat informace.
A jednoho dne jsem zjistil, že ve svém archivu mám asi 50 pohlednic s vrtulníky. Abych se alespoň trochu věnoval svému koníčku, začal jsem je sbírat. Popravdě - měl jsem pocit, že pohlednic s vrtulníky mohou být řádově stovky.


Většina laiků pozná vrtulník Bell 47, známý ze seriálu M.A.S.H.

Co tě na tomto koníčku fascinuje?

Nevím, jestli fascinuje není až moc nadnesené. Sbírání mě prostě baví a mám radost, když narazím na pro mě dosud neznámou pohlednici. A největší radost mám, když narazím na pohlednici s vrtulníkem, který je málo známý a jehož fotografie se dá jen těžko sehnat. Příklad vidíte na následující ukázce - před pár lety jsem o kvalitní barevné fotografii vrtulníku Cessna CH-1 jen snil.


Cessna CH-1, jediný vrtulník tohoto tradičního výrobce malých letadel.

Tvé další stránky o filokartii helicopterpostcards.czweb.org jsou velmi zajímavé. Jaké na ně máš ohlasy z domova a ze světa a co na nich přesně děláš?

V mojí nátuře je všechno katalogizovat a uspořádat (i když manželka by to asi nepotvrdila :-) ), takže hned na počátku sbírání jsem si začal vytvářet přehled pohlednic ve sbírce, časem s cílem vytvořit seznam všech pohlednic s vrtulníky. Kromě prezentace sbírky jsem měl pro vystavení na internetu zcela prostý důvod - často si nejsem schopen uvědomit, zda konkrétní pohlednici mám či ne, na internetu mám tedy vždy aktuální přehled. Kromě mé vlastní sbírky a katalogu stránky obsahují i pohlednice z oblasti letectví, které nabízím na výměny.
Moc ohlasů na stránky nemám, protože jde o hodně specializované téma. Stránky navštěvují především sběratelé leteckých pohlednic a sledují nabídku pro výměny, v katalogu občas hledají zájemci o konkrétní typ vrtulníku resp. imatrikulaci či leteckou společnost. Samozřejmě že sleduji statistiku přístupů na stránky, návštěvnost je přibližně 15 unikátních návštěvníků denně. Ale jak říkám, toto není hlavní kritérium, proč stránky provozuji.

Na internetu tedy vytváříš referenční katalog všech pohlednic vrtulníků a vírníků. To musí být velmi pracné? Co to všechno obnáší?

Bez mučení se přiznám, že základem pro tuto evidenci byl velmi rozsáhlý seznam kolegy Geoffa Russella z Velké Británie, který již na tomto seznamu pracoval (dokument je na mých stránkách dostupný ke stažení). S jeho souhlasem jsem převzal údaje do své databáze - i když práce s tím bylo mnoho, prostý text jsem musel převést (a stále na tom pokračuji).
Dalším zdrojem jsou různé aukční servery, kde je možné najít náhledy pohlednic, i když většinou není možné identifikovat všechny údaje, které do databáze ukládám (vydavatel pohlednice a event. její kód, typ vrtulníku, imatrikulace, letecká společnost, velikost pohlednice, letový status, autor fotografie, rozlišení čb/barevné pohlednice a některé další). Nejvíc náročné bylo asi úvodní naplnění, ale jak již bylo zmíněno výše, část údajů jsem dokázal automaticky převést z dokumentu pana Russella a následně ručně zkontrolovat. Další aktualizace jsou už prováděny průběžně podle nových přírůstků do mé sbírky.
Stránky jsou vytvořeny pomocí PHP, data uložena v databázi MySQL. Pro zadávání dat nemám žádný speciální program, dostatečný je pro mě program pro administraci MySQL databáze. Je pravda, že např. odkazy na číselníky si musím vždy najít, ale zatím mi nestálo za to vytvořit si nějaký program.

Mohl bys nám ukázat pohlednici vrtulníků nebo vírníků, která tě nejvíce oslovila, a dále pohlednici, po které toužíš a zatím ji ve sbírce nemáš?

Jednu bych asi těžko vybíral, jak jsem již uvedl - nejvíc si cením pohlednic s fotografiemi, které jsem vždy hledal a nenašel do svého archivu informací. Přidám tedy ještě dvě ukázky: firma Boeing je známým výrobcem dvourotorových vrtulníků, ale také vyvinula pro armádní soutěž jednorotorový stroj YUH-61; ikonou mezi bitevními vrtulníky je ve výsledku neúspěšný typ Lockheed AH-56 Cheyenne.


Boeing YUH-61, pro tohoto výrobce netypická jednorotorová konstrukce.


Lockheed AH-56 Cheyenne, revoluční, bohužel však neúspěšný bojový vrtulník.

Zajímavé jsou pro mě také pohlednice vrtulníků vydané v Čechách resp. Československu. Nečekal bych, že se jich u nás vydalo tolik. Proto jsem musel rozšířit i své oblasti pátrání, např. na brněnský strojírenský veletrh (viz např. pohlednice nakladatelství Orbis) či na místopisné pohlednice Vysokých Tater (nakladatelství Pressfoto), kde jsem jich našel několik. Z těch mám opravdu radost a mají v mé sbírce čestné místo.

Jak rozsáhlá je tvá sbírka? Kdo má pravděpodobně největší sbírku na toto téma?

Aktuální stav mojí sbírky je 2742 kusů. Záměrně neříkám pohlednic, protože malá část sbírky obsahuje i "nepohlednice", např. blahopřání, vždy však pohlednicového formátu nebo související s poštovnictvím. Každý sběratel ten problém zcela jistě zná, občas je těžké rozhodnout, zda položka do sbírky patří či ne.
Znám pouze tři sběratele na světě, kteří jsou zaměření pouze na vrtulníky na pohlednicích, některé však zajímají jen pohlednice vydané leteckými společnostmi. Největší sbírku má již zmíněný pan Russell, který má přes 8 tisíc pohlednic s vrtulníky.


Česká policie používá nové vrtulníky Eurocopter EC-135.

Jako redaktor a programátor Filokartie.cz jsi určitě poznal mnoho lidí, kteří pro náš magazín píšou. Kdo z nich tě nejvíce zaujal a proč?

Nechci jmenovat jednotlivce, protože zcela jistě bych opomněl někoho, kdo pro náš web hodně udělal. Obecně obdivuji všechny autory článků, kteří přes nedostatečnou odezvu od návštěvníků Filokartie.Cz věnovali spoustu času přípravě a psaní hodnotných článků. A za hodnotné nepovažuji jen ty na výsost odborné, ale i ty, které populární formou přibližují sběratelství pohlednic.
Přeci jen budu jmenovat jednu osobu - tebe Zdeňku, protože věnuješ vlastní prostředky do provozu tohoto webu. Díky.

Jak to nyní vypadá s novým vzhledem Filokartie.cz, databází pohlednic a galerií?

Tady bych měl asi čtenářům přiblížit naši vzájemnou komunikaci. Ty mě průběžně "naháníš", aby se web, galerie a databáze pohnuly kupředu. A já většinou odpovídám stále stejně - pokud máme jeden článek na vystavení týdně (a bohužel v posledních měsících je průměr ještě horší), nemám potřebu připravovat administraci webu. Galerie již kdyby přístupná byla, ale zájem byl skoro nulový. K databázi mám nějaké podklady, asi šest čtenářů pomohlo s převodem katalogu Pressfota, ale stále mám dojem, že práce investovaná do tohoto projektu nebude ve výsledku zužitkována. Jak je zdlouhavé naplňování databáze, vím ze své zkušenosti a bojím se, že sběratelé mají dost starostí, než aby plnili databázi.
Ale slíbil jsem ti, že na všem zapracuji, takže postupně se pokusíme povznést vzhled a rozsah našeho webu, Uvidíme, jestli to probudí zájem čtenářů.

Jaké další internetové stránky pro sběratele pohlednic můžeš čtenářům doporučit?

Je to smutné, ale v podstatě nemám co doporučit. Snad všechny stránky věnované pohlednicím ve světě i u nás jsou jen dílem sběratelů, kteří prezentují svoji sbírku. Jen náš server poskytuje ucelené informace a články. České stránky - především věnované místopisným pohlednicím - mohou čtenáři nalézt v našem katalogu.

Která literatura o filokartii tě v poslední době nejvíce zaujala?

Musím se přiznat, že jsem se stále nedostal ke knize pana Karpaše "Pohlednice - historie lístků, které zmenšily svět". Vzhledem k tomu, že moje sbírka je tématicky zaměřená, sleduji spíše informace k danému tématu. Ale pokud mám nějakou literaturu zmínit, pak snad dvě knihy, které jsem v minulosti recenzoval: první je kniha Renaty a Jana Černochových Album starých pohlednic - Pes, přítel a pomocník, u této knihy mne zaujala především kvalita zpracování a hodnotné průvodní texty; druhá je již starší kniha Petra Vychodila Projížďka se starými pohlednicemi, protože rád sleduji vývoj různých technických vymožeností.

Sběratelská diskuze v rámci www.sberatel.com moc nefunguje oproti ostatním oborům. Ani zde na našem portálu to není žádná sláva. Objevují se zde příspěvky většinou stejných lidí. Myslíš si, že nás je tak málo?

Kdepak, myslím si, že sběratelů - stálých i těch občasných - je spousta. Na burzách je vždy plno, v naší inzerci se objevují inzeráty každý den - a protože každý inzerát prochází schválením, vím, že těch unikátních inzerentů je velké množství.
Možné je, že většina sběratelů je starších, kteří internet příliš nevyužívají. Ti mladší mají patrně málo času a vždy je snadnější jen pasivně sledovat a případně kritizovat.

Na závěr rozhovoru prosím o menší vzkaz našim čtenářům.

Pokud chcete, aby se naše stránky vyvíjely, aby se tu objevovalo více článků a diskuzí, udělejte pro to nejdříve něco sami. Napište krátký článek, rozpoutejte diskuzi. Nestačí jen fňukat a kritizovat.
Ale abych nekončil pesimisticky - přeji ještě dodatečně v novém roce všem sběratelům hodně nových přírůstků do jejich sbírek.

Děkuji za rozhovor a těším se na další naší spoluprácí kolem www.filokartie.cz.



Autor: Zdeněk Jindra
gracom@tiscali.cz

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz