Rozhovor s vydavatelem a publicistou Zdeňkem Jindrou

Zdeňka Jindru patrně sběratelé známek a pohlednic znají, přesto možná netuší, jak široký je záběr jeho aktivit. Požádal jsem ho proto o rozhovor, aby nám svoje aktivity představil.

Postupně zjišťuji, že rozsah tvé publikační a vydavatelské činnosti je neskutečně veliký. Které všechny weby provozuješ?

Je jich opravdu spousta. Na začátku byly obyčejné a amatérské webové stránky o filatelii. Bylo to na freehostingu a nazval jsem je Infofila. Název zůstal a přibyla doména, nový grafický kabát a především desítky spolupracovníků a nadšenců. Tím vznikla nynější Infofila dostupná na www.infofila.cz. Je to ryze filatelistický magazín a existuje i několik jazykových mutací. Těm prozatím mnoho času nevěnujeme, ale jednou na ně pozornost určitě přeneseme. Je to především slovenská verze www.infofila.net, anglická www.infophila.com a německá www.infophila.de. Kromě toho se zaměřujeme i na vydávání CD s filatelistickou tématikou. Jsou to katalogy World Philately www.worldphilately.com, které už vyšly jako katalog ČR a Protektorátu a mají značný úspěch.

Další oblastí jsou pohlednice, protože mají s filatelií hodně společného. Je pravdou, že každý se díváme na pohlednici z jiné strany, ale opravdu mají tyto dva koníčky hodně podobného, a proto vznikl další projekt - www.filokartie.com. Opět na něm publikuje několik nadšenců hezké a zajímavé články. Nyní je magazín dostupný i české domény www.filokartie.cz, čímž se stává ještě prestižnějším.

Dalším naším webovým projektem je sběratelský portál Sběratel.com, který naleznete - jak název napovídá - na adrese www.sberatel.com. Ten je určený ostatním sběratelům, nyní obsahuje dva hezké magazíny www.filumenie.cz a www.mince.info.

Kromě internetových projektů vydáváš také klasické tištěné magazíny. Které to jsou?

Minulý rok jsem začal kromě internetových aktivit vydávat i časopis Mladý sběratel. A protože takový typ časopisu zde mnoho let chyběl (Mladý filatelista zanikl před deseti lety), našli jsme si své čtenáře poměrně rychle a bodujeme. Tento rok v jeho vydávání pokračujeme a začali jsme vydávat i časopis Český sběratel a Filatelistické noviny.

Nekříží se tvé projekty navzájem?

Samozřejmě že se kříží, ale především se navzájem doplňují. Některé aktuální příspěvky se objevují na internetu velmi rychle, jiné si zase nechávám pro dané časopisy a po jejich vydání je s odstupem času na internetu zveřejním.

Jakou vidíš budoucnost internetu oproti tištěným periodikám?

Obě média mají své nesporné výhody a nevýhody. Tisk je tisk a internet internetem. Nic zásadního bych v tom nehledal, obě média jsou tu a budou určitě pořád. Tisk je velmi finančně náročný, internetové publikování je levnější a aktuálnější. Přesto není nad pocit, když máš v ruce hotový výtisk například časopisu Český sběratel.

Proč to děláš? Co z toho máš? Nebo spíš co všechno tě to stojí?

Především je to svým způsobem nadšení. Přiznám se že sběratelství miluji. Především filatelie a filokartie jsou pro mne fascinující koníčky. Je to tedy hlavně úžasná zábava. Mám z toho tedy hlavně potěšení. A jelikož mám vysoké ambice, je to i dobrý pocit, když je za námi vidět spousty práce. A ta vidět rozhodně je. A co mne to stojí? Nepočítám-li čas, který tomu rád věnuji, tak rozhodně finanční investice, která se snad i časem zhodnotí, především až bude spuštěný internetový obchod, budou zájemci o placenou reklamu a získáme předplatitele našich periodik, pak bude zde i finanční návratnost.

Kolik lidí spolupracuje na jednotlivých webech? (obsahově, programátorsky). A jaké jsou jejich odměny?

Tak to se nedá spočítat. Nebudu přehánět, když řeknu, že spousty lidí už na našich www stránkách publikovalo své příspěvky. Především Infofila má spousty nadšených přispěvovatelů. Filokartie jich také několik má, ale pokud by jich bylo víc, určitě bych se nezlobil :-).

Programátorsky se o Infofilu stará Aleš Náprstek, o Filokartii Petr Zaoral a o Sběratel.com Radek Vařbuchta.

A co se týče odměn - jelikož je to vše i tak na finance náročné, není v našich silách prozatím vyplácet honoráře. A tak u nás publikují nadšenci, ale i těch je opravdu hodně a jsou to všichni velmi šikovní lidé.

A co tvoje vlastni sběratelská činnost, na co se specializuješ?

Tak především sbírám poštovní známky a začal jsem i trochu sbírat pohlednice. Známky sbírám od dětských let a tento koníček přežil i mé studijní povinnosti. Pohlednice jsem sbíral v dětství nové a to města a zámky. Teď sem tam něco zajímavého do sbírky zařadím. Časem se plánuji pohlednicím věnovat ještě více, například mne zajímají pohlednice T. G. Masaryka.

Co se týče známek, zajímají mne všechny, které kdy na našem území platili. Teď aktuálně rozšiřuji samozřejmě sbírku poštovních známek České republiky.

Jaké máš plány do budoucna?

Plány jsou velmi ambiciózní. V mém věku 22 let možná až moc, ale zkusit se může vše a když se bude dařit a plány a projekty se budou rozvíjet a navazovat na ně nové, určitě to bude pro všechny sběratelé velmi zajímavé a užitečné. Chce to hlavně odhodlání, dobré nápady, vysoké cíle, štěstí, nadšení a spousty času.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů ve všech tvých projektech a především hodně nadšených spolupracovníků.



Autor: Petr Zaoral | 21. 3. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist