Seriál o Postcrossingu – Obecně o postcrossingu - 1. díl
Víte, že odesílání klasických pohlednic spojuje lidi po celém světě? V dnešním článku se podíváme na to, co to postcrossing je, co dát na pohlednici nebo proč lidé tento koníček dělají.Obecně o postcrossingu
Postcrossing znamená odesílání a dostávání pohlednic z celého světa. Jedná se o posílání papírových pohlednic skrze klasickou poštu.
Abyste mohli posílat a dostávat pohlednice, je potřeba se zaregistrovat na webu. Po nastavení profilu můžete začít generovat „adresáty“ (zjednodušeně řečeno). Systém sám pohlídá, abyste za jednu odeslanou pohlednici dostali jednu příchozí.
V tuto chvíli není potřeba zabíhat do větších detailů. Všechny důležité informace včetně návodu na registraci naleznete přímo na oficiálních stránkách
www.postcrossing.com nebo na stránkách české komunity www.postcrossing.cz.
Co musí obsahovat pohlednice a jakou pohlednici zvolit?
Dalo by se říci, že existují povinné a nepovinné údaje, které na pohlednici uvádět. Nicméně, pokud chcete, aby pohled adresáta potěšil, je dobré pohled vždy přizpůsobit dle preferencí adresáta, které naleznete na jeho profilu.
Co na pohlednici musí být, aby byla zaregistrována? Vygenerované ID pohlednice, adresa a potřebná známka. To, co napíšete adresátovi za vzkaz, je již na vás. Doporučuji se inspirovat na profilu, kde naleznete informace o tom, co ho potěší.
Podobně postupujte ohledně výběru samotné pohlednice. Snažte se vždy respektovat profil adresáta ohledně motivu pohledu a jeho velikosti. Je dobré mít doma nějakou zásobu prázdných pohledů i včetně obálek. Někteří postcrosseři rádi dostávají pohledy v obálce.
Můj tip ohledně motivu pohlednic. Pokud nenaleznete na našich eshopech ideální motivy, je možnost si pohlednice nechat vytisknout na míru. Existuje několik firem, které tuto službu nabízí.
Jakou známku na pohlednici nalepit a kolik stojí?
Ohledně motivu známky se můžete inspirovat také na profilech. Nicméně určitě záleží na tom, jaké známky máme v Česku k dispozici.
K datu vydání článku je cena za odeslání klasického pohledu po Evropě 39 Kč a do zemí mimo Evropu je 45 Kč. Ceník České pošty můžete sledovat pod tímto odkazem: Obyčejná zásilka do zahraničí.
Stejně jako na korespondenci po Česku existují „písmenové známky“ typu A a B, které v čase neztrácí hodnotu, tak do zahraničí můžete využít známek E a Z. Podrobnější informace naleznete zase na stránkách pošty.
Přibližná hodnota jedné odeslané pohlednice vyjde na 50-60 Kč. Nejedná se tedy o nejlevnější koníček. Je však na každém z nás, za co své finance utratíme :-).
Důvody, proč lidé postcrossing dělají?
Každý si musí nalézt to své. Nicméně důvodů může být mnoho. Mezi hlavní z nich bych zařadila sběratelství pohlednic nebo samotných dopisních známek.
Dalším důvodem by mohlo být přátelení se s lidmi s podobnými zájmy v Česku. Existuje spousta skupin, komunálních setkání apod., kde se lidé mohou potkávat a sdílet své zkušenosti ohledně postcrossingu nebo vyměňovat pohlednice a známky. Navázat souvislý kontakt můžete i s cizinci a je mnoho příběhů, kdy se postcrosseři spřátelili natolik, že se i vzájemně navštívili i přes to, že byl každý z jiné země.
Někteří lidé si díky postcrossingu zlepšují cizí jazyky. Pro napsání pohlednice je potřeba mít alespoň základní znalost angličtiny a ta se vám časem může zlepšovat. Nejde jen o psaní pohlednic, ale i o čtení profilů adresátů, které jsou převážně v angličtině apod. Dnešní doba nám naštěstí ulehčuje mnohé a je možné využívat online překladače, ale ráda bych vás podpořila v tom, aby překladač byl až poslední varianta.
Posledním důvodem, který nemusí být úplně racionální je, že to lidi prostě baví. Nemusí být nutně sběratelé, i když se jimi po čase vlastně stávají. A nemusí nutně vyhledávat nové lidi a přátelství, i když se to nakonec může stát.
K obecným informacím je to z mé strany všechno. Mnohé naleznete na internetu, ať už na zmíněných stránkách nebo v různých internetových komunitách. Budu ráda, když nasdílíte do komentářů, zda postcrossing znáte, dělat a jaký důvod, proč postcrossing dělat jste si našli vy?
Autor: Hana Novotná | 22. 2. 2023
Komentáře
Nejsou žádné komentáře