Sport a tělovýchova

Datum vydání: 8. 12. 2004


Sbírat sportovní tématiku je mnohem snazší například u žvýkačkových obalů, kde vkládané obrázky tvoří dlouhé série. Na pohlednicích socialistického Československa se totiž sportovní náměty objevovali jen mimořádně.

Šlo většinou jen o účelové vydání k určité příležitosti, jako byl třeba 75. ročník běžeckého závodu Běchovice nebo vítězství fotbalového mužstva Sparta Praha v 1. lize kopané. Výjimkou tu byla série Nejlepší fotbalová mužstva světa vydaná v Pressfotu roku 1964 nebo pohlednice k pražskému mistrovství světa a Evropy v ledním hokeji 1985, vydaná nakladatelstvím Panorama.

Lepší situace pro tento žánr byla do roku 1939. Pohlednice se sice vydávaly, ale jejich náměty nebyly příliš pestré. Převážně se objevovaly hromadná tělovýchovná vystoupení a tělocvičny, více sokolské, méně DTJ a dalších tělovýchovných organizací. Dalším z námětů býval sportovní stadion.

Pokud pohlednice přinášely výjevy z jednotlivých sportovních odvětví, převažovaly motivy spíše karikující, ať už z boxu, cyklistiky nebo jiného sportu.

Vzhledem k popsané situaci se není co divit, že sběratelů sportovní tématiky na pohlednicích je u nás málo. Ani po roce 1989 se situace s přicházejícím soukromým podnikáním a rozšíření vydavatelů pohlednic nezlepšila a sbírek specializovaných na tento obor mnoho není a i ty většinou čerpají ze zahraničí.

Nejlépe lze třídit sportovní pohlednice podle jednotlivých sportů. Individuální sporty podle jednotlivých disciplín a kolektivní sporty pak podle mužstev.

Sokol

Systematickou vydavatelskou činnost vyvíjela v oblasti tělovýchovných pohlednic jen Československá (před tím Česká) obec sokolská, která ještě s několika dalšími vydavatelstvími vytvořila ve světě neopakovatelný žánr sokolské pohlednice. Tato činnost byla periodická, vrcholila vždy po šesti letech při příležitosti konání všesokolských sletů.

Prvé sokolské pohlednice se začaly vydávat už v 90. letech 19. století a sloužily buď jako pozvánky na sokolské výlety nebo jako suvenýry z nich.

K IX. Sletu vyšla velká série "Dopisnice Československé obce sokolské k IX. Sletu všesokolskému v Praze 1932 na oslavu stých narozenin Dr. Miroslava Tyrše za účasti svazu Slovanské Sokolstvo" a to ve třech řadách. První řada měla hnědé pohlednice z historie Sokola, další dvě řady byly kreslené pohlednice z činnosti Sokolstva.

Ke sletům samozřejmě vydávala pohlednice i další nakladatelství, např. Minerva. Poslední byla série vydaná k XI. Sletu v roce 1948. Pak se Sokol na dlouhou dobu odmlčel. V roce 1991 vydala ČOS reprint mnoha starých sletových pohlednic.

Základem třídění se jeví jako nejvhodnější chronologie.

Poznámka: ilustrační náhledy pohlednic dodala redakce Filokartie.Com



Autor: Jan Vávra
jan.ziny@centrum.cz

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz