Komentáře ke článku


Spuštěn projekt WWW.ZANIKLEOBCE.CZ

V dubnu 2005 byly spuštěny stránky www.zanikleobce.cz. Dovolte mi, jako jejich iniciátorovi, několik slov k tomuto nevšednímu projektu.
zaniklé obce 148
Vložen: 16. 06. 2005 - 01:41:28
 
Odpovědět
Držím Vám palce, abyste projekt dotáhli do konce. Sám jsem se kdysi o něco podobného ovšem v malém pokusil, a tak vím, co práce se za každým řádkem skrývá. Jen bych ještě prosil, abyste nehráli na strunu čecháčkoství, malosti a sebemrskačství, která se poslední dobou šíří jako mor. Jedná se o srovnávání, které nemá opodstatnění ve faktech a vyplývý snad z naší všeobecné nespokojenosti. Česká republika rozhodně není tou nejhorší v likvidaci obcí - zcela jistě jsou před ní některé části Ruska a bývalých republik SSSR, dále Polsko... to jen namátkou z mé opravdu velmi povšechné znalosti. Myslím si, že není třeba nás vykreslovat horší, než jsme. Ale to je jen tak na okraj úplně mimo meritum věci. Ještě jednou držím palce.
Roman Karpaš


k vaší připomínce... 151
Vložen: 27. 06. 2005 - 18:16:19
 
Odpovědět
Děkuji za Vaší připomínku. Věta 'že nenajdeme horšího příkladu ničení lidských sídel' možná není dobře formulovaná, protože popravdě řečeno nevím, co se dělo v okolních zemích a už vůbec ne v Rusku. Ale i kdyby se tam zničilo po válce více sídel, neznamená to, že to co se zde událo je v pořádku. O osudech většiny obcí moc nevím. Nevím, jak bylo naloženo s jejich památkami, jak byli obyvatelé kompenzováni apod. Ať si udělá každý vlastní úsudek. Můj přínos přínos spočívá spíše v technické zpracování tématu. Cílem je posbírat informace a ty poskytnout široké veřejnosti. Pokud máte nějaký materiál k této situaci v okolních státech, určitě by bylo stálo za to se o něj podělit. Aniž bych tady chtěl ventilovat své názory, nemyslím, že zánik vesnice je obecně negativní věc. Znám řadu případů vesnic v Krušných horách (odkud pocházím), kde si občas říkám, že je škoda, že tady místo nich dnes nejsou jen ruiny. Někteří jejich obyvatelé nemají špetku soudnosti ohledně jejich chalup a okolní krajiny. Kolikrát vidím kdysi pěkné staré domy opravené stylem “natluču tam co kde najdu“ včetně oblíbené sbírky poklic z automobilů, kolem nichž to vypadá jak na vrakovišti starých zemědělských strojů a aut. Hned vedle pěkně opravené staré chalupy jsou zase nové třípatrové chaty s barevnými luxferami s břizolitovou omítkou s anglickým parkem okolo. To mi připadá příliš na horskou vesnici. Neříkám, že se vesnice mají konzervovat do podoby, jakou měli před šedesáti lety, ale stavby by měli vždy být nějak v souladu s okolní krajinou a vesnicí a měly by navazovat na její historický vývoj. Ale to je trochu jiné téma.... Ještě jednou díky za připomínku a povzbuzení.
Pavel Beran


Kloubok dolů !!! 149
Vložen: 19. 06. 2005 - 18:25:53
 
Odpovědět
Zírám a smekám, perfektní práce! I já držím palce, ať nadšení vydrží a projekt úspěšně postupuje kupředu.
r-habendorf


150
Vložen: 21. 06. 2005 - 21:40:58
 
Odpovědět
Pokud bude stale aktualizovano a doplnovano tak zasluzny pocin,pred Vami je mnohaleta prace!
Pesek


196
Vložen: 11. 12. 2005 - 18:28:03
 
Odpovědět
Dobrý den, Vaše stránky jsou pro nás neocenitelným pomocníkem při určování názvů obcí na pohlednicích,které máme v nabídce. Jedinou připomínku máme k vyhledavači,který občas nenajde,co má a pak se musí hledat postupně přes abecední rejstřík. Díky Tomášě Maděra
Tomáš Maděra


415
Vložen: 28. 10. 2007 - 14:45:51
 
Odpovědět
Hluboce smekám nad touto záslužnou záležitostí, zvláště když si i po vlastních zkušenostech uvědomuji co to muselo být stráveného nejen času, ale i vynaložených prostředků, které Vám určitě nikdo nikdy nevrátí. Zvláště pro sběratele, kteří se zabývají místopisnými pohlednicemi okrajových částí naší vlasti jsou podobné práce neocenitelné.
M.Maloušek


Sraz obcí. 2316
Vložen: 08. 03. 2014 - 22:27:08
 
Odpovědět
Sraz Jenišova Ujezda a Břežánek je 14,6,2014 v kulturním domě za Chlumem od 14,00.
Hannelore Mrázkova


Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist