VIII. část - Ukládání pohlednic

Před každým sběratelem vyvstane známá otázka: Kam s nimi? Většina sběratelů se rychle dostane ke krabicím od bot nebo ke kufru. Pro začátek to stačí, ale pro vážnější sběratele to není řešení. V žádném případě nesmí být pohlednice vystavené působení slunečních paprsků.

V současné době se ustálilo několik způsobů ukládání pohlednic, většinou kombinovaných mezi sebou v závislosti na velikosti, třídění a prezentaci sbírky a možnostech sběratele (místo a finance).

Speciální krabice

Krabice vyrobené knihařem. Jsou papírové potažené plátnem, nejlépe s víkem. Má rozměr odpovídající formátu sbíraných pohlednic nejčastěji 16 x 12 x 40 - 60 cm. Vejde se do ní 1000 - 1500 kusů pohlednic. Výhodou těchto krabic jej jejich výroba na zakázku přesně podle potřeby sběratele. Rozměry, druh a barva potahu či umístění štítku pro snažší orientaci obsahu krabic.

V krabicích se sbírka dále třídí pomocí rozřaďovačů, které jsou zpravidla z kartonu a jsou o 10 - 15 mm větší než formát pohlednic, s nadepsaným třídícím znakem (nejčastěji písmeno abecedy). Někteří sběratelé ukládají do krabic pohlednice v obálkách, kde každé heslo, osobnost a pod. má vlastní obálku.

Kartotéční nebo zásuvkové skříně

Výhodný způsob ukládání velké sbírky je kartotéční skříň s vysouvacími zásuvkami. Je však pravdou, že působí poněkud kancelářským dojmem a do bytu se příliš nehodí.

Stejnou službu můžou poskytnou zásuvky sektorových skříní a komod, které narozdíl od kartotéčních skříní nenarušují skladbu interiéru.

Album

Po stránce estetické působí nejlépe pohlednice uložené v albech. Album tvoří určitý uzavřený celek, který dobře vypadá a snadno se prohlíží, ale těžkopádně se doplňuje. Nevýhodou je rovněž pořizovací cena a větší nárok na místo. Do alb se tedy spíše ukládají ceněné kousky a rarity sbírky, které nejčastěji ukazujeme a chlubíme se jimi.

Alba jsou tří typů. Stará, nová, kroužková. Stará působí velice dekorativně, mají často zdobené desky a na tuhé papírové listy se pohlednice vkládají do prořízlých otvorů. V současné době se na trhu objevují remaky těchto alb. Nová alba představují obyčejná alba na fotky s foliovými listy typizovaných rozměrů 9x13 a 10x15, kam se pohlednice jednoduše zasunou.

Stejný princip se využívá u kroužkových šanonů, kam se ukládají eurofolie dělené na čtvrtky. Oba způsoby ukládání mají velkou výhodu. Při zajímavé zadní - adresní strany se nemusí pohlednice vyjímat z alba.

Volné listy

Jde o nejnáročnější způsob ukládání. Vyžaduje mnoho času a místa. Mnoho sběratelů od něj upouští, protože průhledné folie prokáží stejnou službu a mají průhlednou zadní stranu.

Na volné listy - většinou kladívkové čtvrtky se pohlednice lepí fotorůžky. Soubor se snadno doplňuje vložením dalšího listu a celek působí velmi esteticky. Listy se ukládají do tvrdých desek nebo šanonů.

Autor: Jan Vávra | 18. 12. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist