Vimperk na starých pohlednicích

Ve čtvrtek 6.12.2007 v sále Městského kulturního střediska ve Vimperku proběhl křest nové knihy Romana Hájníka VIMPERK z edice Zmizelé Čechy v nakladatelství Paseka.

Kniha vznikla na námět Romanova kamaráda a kolegy ze Stifterova pošumavského železničního spolku Romana Kozáka, který tak zvěčnil Volary. A protože Volary a Vimperk leží na jedné železniční trati a podle stanov jejich spolku se musí každý ze členů starat o obyvatele a zvelebovat kraj kolem této trati, snaží se oba autoři o zvelebení i tímto činem.

Roman sám není sběratelem pohlednic, snad jen těch, na kterých je nějaká souvislost se železnicí, zajímají ho převážně jízdenky a ostatní nádražácké atributy. Nicméně zvedl hozenou rukavici a i když před rokem a půl, kdy se rozhodl tuto knihu napsat, vlastníkem celých tří pohlednic města Vimperka, nyní má velmi slušnou sbírku čítající takřka tři tisíce kusů a to napříč celým spektrem od prvotních litografií po moderní ofsety.

Vimperk. Pro sběratele pohlednic se jistě toto město spojí s tiskárnami Steinbrener a fotografem Felixem Pohlem, který zde měl ateliér a jeden kinosál.

Díky těmto dvěma a mnoha dalším je město dokonale mapováno na pohlednicích, ale jak tvrdí Roman Hájník, jsou ještě místa, kde lze dále pátrat.

V knize je zobrazeno na dvě stě starých pohlednic a fotografií, které autor buď přímo vlastní, nebo mu byli zapůjčeny od regionálních muzeí nebo od sběratelů. Materiálu se podařilo nashromáždit tolik, že tato kniha je o něco silnější než ostatní v této edici a to hlavně díky jisté tvrdohlavosti a výřečnosti Romana Hájníka.

Tato kniha se stala i inspirací pro nového starostu města Pavla Dvořáka. Ten při křtu vystupoval jako její kmotr a řekl, že při prohlížení pohlednic používal lupy, aby si dobře prohlédl každý detail toho, jak bývalo město krásné. Chtěl by na to navázat a obnovit ve starém městě to hezké co by mělo být zachováno v původní podobě jako lampy, koše atd.

Mám přislíben exklusivní rozhovor s autorem pro naše stránky.Autor: Jan Vávra | 17. 12. 2007

Komentáře

Zmizelé Čechy

zmizelé čechy

Napiste

souhlas

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist